Round the clubs

GALASHIELS

Championship Final: Liam Gillie beat Stewart Beaumont at the 35th hole. B Class: John Heath beat Kenny McLiesh at the 19th. C Class: Scott McDonald beat Davie Cairns at the 18th.

June Medal: 1, I. Casson 78 (13) 65 BIH; 2, M. Moody 77 (12) 65; 3 equal, P. Hamilton 84 (18) 66; P. Seggie 80 (14) 66.

Wednesday Stroke: 1, S. Nightingale 68 (6) 62.

The ever-popular Border Golf Trophy is on Saturday.

HAWICK

Ladies’ Medal/Rosebowl: 1, S. Cavers 103 (27) 76 BIH; 2, F. Turnbull 93 (17) 76. Scratch: L. Douglas 89

Qualifiers for Ladies’ Championship semi-finals to be played today: A, J. Anderson v F. Turnbull, A. Mitchell v L. Neish; B, P. Leithead v L. Spalding, S. Cavers v W. Underhill.

Ladies’ Open: 1, M. Morrison 75 (7) 68; 2, F. Robson 89 (19) 70; 3, F. Turnbull 94 (17) 71. Scratch: J. Anderson 76. 1st senior: C. Thom (Minto). Nearest the pin at 8th: A. Mitchell.

EOD Medal: 1, R. Williams 74 (11) 63; 2, C. Brunton 75 (7) 68 BIH; 3, G. Middlemass 80 (12) 68.

Midweek Medal: 1, K. Robertson 77 (14) 63; 2, D. Williams 68 (3) 65; 3, R. Aitken 79 (12) 67.

KELSO

Buist Cup: 1, A. Malone 6 up; 2, B. Hogarth 5 up; 3 equal, I. Robertson, P. McEwan, D. Herriot, G. Lillie 4 up.

J. F. Thomas Trophy: 1, G. Ford 75 (11) 64; 2, M. Ford 68 (3) 65; 3 equal, A. C. Neil 80 (14) 66, C. Vickers 72 (6) 66.

Challenge Trophy: 1, B. Graham 64; 2, I. Lauder 67; 3, I. Ford 69.

LAUDER

Lewis Design Stableford: 1, R. Anderson 39 Points BIH; 2, M. Dunne 39; 3, A. Prentice 38.

June month result (best two rounds total): 1, J. Felton 82 points; 2, C. Mcneill 77; 3, J. Mcgowan 76

Anderson Invitational Greensomes: 1, I Aitchison and G Marshall 64.6; G. P. Douglas and D. Anderson 65.6 BIH; C. Forrest and M. Moody 65.6. Scratch: J. Bell and F. Gray 71.

LILLIARDSEDGE

July Medal (3rd qualifier): 1, K. White 75 (14) 61; 2, I. Borsuk 77 (14) 63; 3, G. R. White 78 (15) 63.

MELROSE

Club Championsip (Gents): C Class winner, R. MacBrayne; Runner-up, I. Swan. B Class winner, A. McSorley; Runner-up, B. Neil; A Class winner, J. MacPherson; Runner-up, I. Ramsey.

MINTO

Gents’ Summer Competitiom Champ Qualfier No3: 1, D. Jardine 68 (6) 62 BIH; 2, R. Templeman 73 (11) 62; 3, B. Howden 68 (4) 64 BIH.

Ladies’ SLGA Brooch Silver Division: Handicap winner, L. Moore 81 (14) 67 BIH; Scratch winner, C. Thom 81. Bronze Division: Handicap winner, M. Adams 94 (25) 69; Scratch winner, C. Mackie 96. Overall Medal winner: L. Moore.

Hawick Knitwear 2011 Championship finals: Men’s Love Cashmere 1st Class Club Champion, P. Gibb won on the 36th hole against I. Learmonth; David Wilson Catering 2nd Class champion, J. Jardine won 2 and 1 against G. Murray; North Port Hawick 3rd Class champion, A. Learmonth won 7 and 5 against T. Mulvee; Ladies Silver Division champion, T. MacTaggart won 3 and 2 against C. Allott; Ladies Bronze Division champion, Joanne Russell won 4 and 3 against Sara Whiteley; Juniors 1st Class champion, Thomas Leask won 2 and 1 against Matty Douglas; Juniors 2nd Class champion, A. Brown won on the 18th hole against H. Leask; Juniors 6-Hole Competition champion, L. Towers.

Gents’ July Medal: 1, G. Murray 77 (11) 66 BIH; 2, D. Miller 83 (17) 66; 3, J. Jardine 77 (10) 67 BIH.

ST BOSWELLS

Ladies LGU Brooch: 1, S. Barrie nett 70; 2, J. Heard 71; 3, J. Murray 72.

Captain’s Prize Day: 1, C. J. Bell 69 + 59, 128; 2 (and scratch winner), C. I. Ovens 66 + 63, 129; 3, D. Dodds 64 + 66, 130. Nearest the hole: C. Bell (2nd), M. Beavon (4th). Longest drive: M. Ovens.

Kapitol Korners July Medal: 1, G. Hogg 66 (06) 60; 2, R. Murray 69 (8) 61; 3, W. Jackson 78 (16) 62.

Belhaven Medal: 1, J. P. Melrose 72 (10) 62; 2, A. Hardie 75 (11) 64; 3, N. Linton 73 (9) 64

TORWOODLEE

Tuesday Stroke: 1, I. Wilson 68 (3) 65; 2, A. Lawrie 68 (1) 67 Bih; 3, Simon Fairburn; 66 (-1) 67.

THE WOLL

Monthly Medal A Class: 1, S. Pettie 82 (14) 68; M. Willison 80 (10) 70; D. Main 84 (14) 70. B Class: J. Nisbet 79 (15) 64; J. Hurt 85 (17) 68; P. Forsyth 89 (20) 69. Two’s Winner: S. Ballantyne.

Entries are being taken for the four-player team, junior open, ladies open greensomes, seniors open. Please call 01750 32711