Results, tables and fixtures

Gordon win the Border Cup 2015 after defeating Jedburgh 3-2 at Kelso.
Gordon win the Border Cup 2015 after defeating Jedburgh 3-2 at Kelso.
0
Have your say

Football

Saturday, October 24

Jed Running Festival. The start of the race saw athletes running past Jedburgh Abbey.

Jed Running Festival. The start of the race saw athletes running past Jedburgh Abbey.

Scottish Cup second round

Annan Athletic 4-1 Berwick Rangers

Brora Rangers 1-2 Arbroath

Clachnacuddin 1-3 Linlithgow Rose

Cumbernauld Colts 2-0 Auchinleck Talbot

East Fife 0-0 Stirling Albion

East Kilbride 1-1 Forres Mechanics

Edinburgh City 1-2 Buckie Thistle

Elgin City 1-0 Spartans

Formartine Utd 2-0 Clyde

Fort William P-P Cove Rangers

Huntly 2-1 East Stirling

Inverurie Loco Works 2-1 Edinburgh University

Lothian Thistle H Vale 1-1 Montrose

Nairn County 2-2 Wick Academy

Stirling Univ 0-2 Queen’s Park

Turriff United P-P Fraserburgh

Lowland League

BSC Glasgow 3-3 Gala Fairydean Rovers

Vale of Leithen 1-0 Preston Athletic

P W D L F A Pts

Edinburgh City 14 11 0 3 32 18 33

East Kilbride 13 7 3 3 33 22 24

Whitehill Wel 13 7 1 5 24 15 22

Spartans 12 6 3 3 27 14 21

Stirling Univ 11 6 3 2 25 14 21

Dalbeattie Star 13 6 2 5 26 21 20

Selkirk 12 6 1 5 29 31 19

Cumbernauld 12 5 3 4 24 19 18

Gretna 2008 12 5 1 6 19 21 16

Preston Athletic 13 4 2 8 13 27 14

Gala Fairydean 12 4 2 6 22 22 14

BSC Glasgow 12 4 2 6 22 26 14

Edinburgh Univ 12 4 1 7 12 23 13

Vale Of Leithen 13 4 2 7 16 26 14

Threave Rovers 11 1 0 10 11 36 3

East of Scotland League

Burntisland Shipyard 1-2 Hawick Royal Albert

Coldstream 4-3 Spartans

Ormiston 1-1 Heriot-Watt University

Stirling University 2-4 Tynecastle

P W D L F A Pts

Leith Athletic 9 8 0 1 35 7 24

Spartans 9 6 0 3 25 19 18

Coldstream 8 5 1 2 27 23 16

Peebles Rovers 9 5 1 3 22 19 16

Lothian Th HV 6 5 0 1 25 10 15

Heriot-Watt Uni 10 4 3 3 27 25 15

Tynecastle 8 5 0 3 21 21 15

CSStrollers 7 4 0 3 17 13 12

Stirling Univ 10 3 3 4 19 18 12

Hawick RA 7 3 1 3 12 13 10

Craigroyston 9 3 1 5 9 23 10

Ormiston 7 2 2 3 20 20 8

Burntisland S 8 1 1 6 14 20 4

Duns 9 1 1 7 14 27 4

Eyemouth Utd 8 0 0 8 6 35 0

east of scotland Qualifying Cup First Round

Civil Service Strollers 3-2 Whitehill Welfare

Alex Jack Cup Semi-finals

Craigroyston 2-3 Leith Athletic (aet)

Duns 2-3 Eyemouth United

Border Cup Final

Gordon 3-2 Jed Legion (at Kelso)

Wright Cup Final

Tweeddale Rovers 2-3 Gala Hotspur (at Innerleithen)

Collie Cup Final

Newtown 3-1 Peebles Ams (at Stow)

border amateur League division a

Langholm Legion 4-5 Greenlaw

P W D L F A Pts

Jed Legion 9 5 2 2 22 13 17

Gordon 6 5 1 0 17 7 16

West Barns 8 5 1 2 27 18 16

Stow 7 4 0 3 12 8 12

Hawick Legion 7 3 1 3 16 12 10

Greenlaw 8 3 1 4 21 19 10

Langholm Leg 9 3 0 6 17 24 9

Hawick Wav 8 3 0 5 12 20 9

Chirnside Utd 8 2 0 6 14 29 6

Leithen Rovers 6 1 2 3 11 19 5

division b

Duns Reserves 1-2 Tweedmouth Ams

Earlston Rhymers 1-5 Linton Hotspur

P W D L F A Pts

Tweeddale Rov 7 7 0 0 27 8 21

Tweedm’th Ams 8 5 1 2 21 15 16

Eyemouth Ams 6 4 1 1 19 14 13

Hawick Utd 7 3 1 3 19 13 10

Coldstream Am 6 3 1 2 13 9 10

Gala Hotspur 6 3 1 2 16 20 10

Linton Hotspur 7 2 2 3 21 21 8

Ancrum 9 2 1 6 14 30 7

Duns Reserves 7 2 0 5 13 15 6

Earlston Rhym 9 1 0 8 10 28 3

division c

Lauder 0-2 Selkirk Victoria

P W D L F A Pts

Biggar Utd 7 7 0 0 30 5 21

Newtown 5 5 0 0 29 10 15

CFC Bowholm 7 4 1 2 22 17 13

Peebles Ams 6 4 0 2 18 13 12

Selkirk Victoria 7 4 0 3 19 27 12

Kelso Thistle 8 3 1 4 20 19 10

Lauder 9 2 1 6 19 26 7

Hawick LR 9 1 3 5 18 24 6

Melrose 7 1 2 4 10 23 5

St Boswells 9 1 2 6 16 37 5

fixtures

saturday, october 31

spfl league two (3pm)

East Fife v Annan Athletic

Elgin City v Arbroath

Montrose v Berwick Rangers

Queen’s Park v Clyde

Stirling Albion v East Stirling

scottish cup second round (3pm)

Fort William v Cove Rangers

Turriff United v Fraserburgh

second round replays (3pm)

Forres Mechanics v East Kilbride

Wick Academy v Nairn County

lowland league (3pm)

Dalbeattie Star v Cumbernauld Colts (2pm)

Gala Fairydean Rovers v Edinburgh University

Preston Athletic v Edinburgh City

Selkirk v Gretna 2008 (2pm)

Threave Rovers v BSC Glasgow

Vale of Leithen v University of Stirling (2pm)

east of scotland league (2pm)

Duns v Craigroyston

Eyemouth United v Ormiston

Heriot-Watt University v Burntisland Shipyard

Leith Athletic v Tynecastle (3pm)

Lothian Thistle HV v Coldstream

Peebles Rovers v Spartans

Stirling University v Civil Service Strollers

east of scot Qualifying Cup First Round (3pm)

Spartans v Hawick Royal Albert

Scottish Amateur Cup third Round (2pm)

Linton Hotspur v Sandys

Tweeddale Rovers v Glenburn Miners Welfare

border amateur League (2pm)

division a

Chirnside Utd v Leithen Rovers

Gordon v Langholm Legion

Hawick Waverley v Hawick Legion

Stow v West Barns Star

division b

Ancrum v Gala Hotspur

Coldstream Ams v Tweedmouth Ams

Earlston Rhymers v Eyemouth Ams

Hawick Utd v Duns Reserves

division c

Biggar Utd v Newtown

CFC Bowholm v Melrose

Hawick Legion Rovers v Peebles Ams

Kelso Thistle v St Boswells

rugby

friday, october 23

national league three

Irvine 16-16 East Kilbride

saturday, october 24

Premiership

Boroughmuir 26-31 Stirling County

Currie 20-13 Melrose

Hawick 23-22 Glasgow Hawks

Heriot’s 18-18 Gala

Selkirk 11-33 Ayr

P W L D F a b pts

Ayr 8 6 2 0 254 150 8 32

Heriot’s 8 5 2 1 197 168 4 26

Melrose 8 5 2 1 199 173 4 26

Hawick 8 5 3 0 210 184 5 25

Glas Hawks 8 4 4 0 184 169 5 21

Boroughmuir 8 4 3 1 180 171 3 21

Currie 8 3 4 1 173 165 4 18

Stirling Co 8 3 4 1 212 246 4 18

Gala 8 2 5 1 183 216 4 14

Selkirk 8 0 8 0 133 283 4 4

National League one

Aberdeen Gram 51-18 Peebles

Dundee HSFP 24-7 Stewart’s Melville FP

GHA 24-44 Watsonians

Kelso 17-24 Howe of Fife

Marr 19-13 Edinburgh Academical

Musselburgh 23-45 Jed-Forest

P W L D F a b pts

Marr 7 6 1 0 220 148 4 28

Watsonians 7 5 2 0 234 168 8 28

Dundee HSFP 7 4 2 1 170 107 5 23

Howe of Fife 7 5 2 0 176 133 3 23

Aberdeen Gram 7 4 3 0 238 169 4 20

Musselburgh 7 4 3 0 211 232 4 20

Edinburgh Acad 7 3 4 0 161 155 6 18

Jed-Forest 7 3 4 0 163 169 5 17

GHA 7 3 4 0 171 208 4 16

Kelso 8 2 5 1 161 262 4 14

Stew Mel 7 2 5 0 104 175 1 9

Peebles 8 1 7 0 143 226 5 9

National League two

Aberdeenshire 46-17 Ardrossan Acads

Greenock Wands 13-16 Biggar

Hillhead Jordanhill 17-29 Falkirk

Kirkcaldy 15-29 Preston Lodge

Lasswade 5-27 Cartha Queens Park

Whitecraigs 10-23 Hamilton

P W L D F a b pts

Hamilton 7 7 0 0 364 118 6 34

Aberdeenshire 6 5 1 0 235 127 6 26

Falkirk 7 5 2 0 224 140 5 25

Cartha QP 7 5 2 0 153 112 4 24

Preston 7 4 3 0 168 156 4 20

Hillhead Jord 6 3 3 0 134 142 4 16

Whitecraigs 7 3 4 0 177 204 4 16

Lasswade 8 3 5 0 164 195 4 16

Ardrossan Acad 7 2 5 0 218 222 5 13

Biggar 7 3 4 0 128 233 1 13

Kirkcaldy 7 1 6 0 158 309 4 8

Greenock 6 0 6 0 54 219 1 1

National League three

GHK 74-9 Berwick

Dalziel 32-11 RHC

Livingston 17-32 West of Scotland

Orkney 8-16 Dumfries Saints

Perthshire 24-19 Haddington

P W L D F a b pts

Dumfries 7 7 0 0 181 86 3 31

GHK 6 6 0 0 308 91 5 29

Perthshire 7 5 2 0 192 163 3 23

Haddington 7 4 2 1 196 135 4 22

West of Scot 7 3 3 1 190 144 7 21

Orkney 7 3 4 0 186 154 6 18

East Kilbride 7 1 2 4 121 120 2 14

RHC 7 2 5 0 127 174 5 13

Livingston 6 2 4 0 125 168 4 12

Berwick 7 2 4 1 94 229 0 10

*Irvine 7 1 5 1 115 239 1 5

Dalziel 7 1 6 0 112 244 1 5

*points deducted

border shield

Duns P-P Langholm

St Boswells 28-3 Hawick Harlequins

P W L D F a b pts

St Boswells 2 2 0 0 29 3 0 8

Hawick Linden 1 0 1 0 0 1 1 1

Hawick Quins 1 0 1 0 3 28 0 0

Duns 0 0 0 0 0 0 0 0

Langholm 0 0 0 0 0 0 0 0

edinburgh shield

Broughton 15-40 Linlithgow

Forrester 21-23 Penicuik

Inverleith 11-29 Murrayfield Wanderers

North Berwick 17-12 Dunbar

P W L D F a b pts

Linlithgow 2 2 0 0 106 27 0 8

Murrayfield W 2 2 0 0 76 21 0 8

North Berwick 2 2 0 0 54 39 0 8

Dunbar 2 1 1 0 98 27 1 5

Forrester 2 1 1 0 72 31 1 5

Inverleith 2 1 1 0 63 46 0 4

Penicuik 1 1 0 0 23 21 0 4

Broughton 2 1 1 0 41 60 0 4

Ross High 1 0 1 0 20 26 1 1

Dalkeith 1 0 1 0 27 37 0 0

Edinburgh N 1 0 1 0 17 52 0 0

Portobello FP 1 0 1 0 10 47 0 0

Trinity Acads 1 0 1 0 8 51 0 0

Leith 1 0 1 0 12 66 0 0

Liberton FP 1 0 1 0 10 86 0 0

east league three

RDVC 27-28 Earlston

P W L D F a b pts

Earlston 6 6 0 0 252 97 5 29

RDVC 6 3 3 0 196 110 3 15

Gala YM 4 3 1 0 133 61 3 15

Lismore 5 2 3 0 122 121 4 12

Edin Uni Medic 4 2 2 0 145 78 3 11

Queensferry 5 1 4 0 71 280 1 5

Walkerburn 4 0 4 0 35 207 0 0

borders semi junior league

Berwick Colts 20-7 Selkirk Youth

P W L D F a pts

Melrose Wasps 5 5 0 0 236 44 10

Peebles Colts 5 4 1 0 197 67 8

Hawick Wand 5 4 1 0 120 49 8

Berwick Colts 6 4 2 0 114 113 8

Jed Thistle 5 3 2 0 135 54 6

Tynedale Colts 6 3 3 0 116 101 6

Selkirk Youth 4 2 2 0 94 63 4

Gala Wand 6 1 5 0 46 204 2

Hawick PSA 4 0 4 0 42 189 0

Kelso Quins 6 0 6 0 27 243 0

fixtures

saturday, october 31

Premiership (2pm)

Ayr v Hawick

Gala v Currie

Glasgow Hawks v Boroughmuir

Melrose v Selkirk

Stirling County v Heriot’s

national league one (2pm)

Edinburgh Acad v Aberdeen Grammar (1.30)

Howe of Fife v Musselburgh

Jed-Forest v Dundee HSFP

Peebles v Kelso

Stew Mel FP v GHA

Watsonians v Marr

national league two (2pm)

Ardrossan Acads v Hillhead Jordanhill

Biggar v Aberdeenshire

Cartha QP v Kirkcaldy

Falkirk v Lasswade

Hamilton v Greenock Wanderers

Preston Lodge v Whitecraigs

national league three (2pm)

Berwick v Livingston

East Kilbride v Perthshire

Dumfries Saints v GHK

Haddington v Orkney

RHC v Irvine

West of Scotland v Dalziel

east league one (3pm)

Linlithgow v Hawick Linden

east league three (1.30)

Gala YM v Edinburgh University Medics

borders semi junior league (3pm)

Hawick PSA v Peebles Colts

Melrose Wasps v Hawick Wanderers

Selkirk Youth v Gala Wanderers

border under-16 league (3pm)

Duns v Berwick

Selkirk v Melrose