Results, scorecards, tables and fixtures

Rom left: William Morrison (C Class winner), Kris Donaldson (A Class winner) and Mike Moody (B Class winner).

Rom left: William Morrison (C Class winner), Kris Donaldson (A Class winner) and Mike Moody (B Class winner).

0
Have your say

cricket

Saturday, july 12

ESCL DIVISION ONE

Heriots 2 (20) beat St Boswells (8) by 26 runs (ELC).

At Goldenacre

St Boswells

E. Ruthven, c&b C. Adams 55

T. Goodman, b H. Durrani 3

S. Broom, lbw b C. Adams 48

M. Williams, c C. Adams, b C. Thomson 17

R. Young, c G. Singh, b C. Adams 14

K. White, c H. Durrani, b C. Thomson 2

S. Marshall, c&b C. Thomson 4

J. Broom, c J.A. Penman, b M. Shahbaz 15

C. Paterson, b C. Thomson 0

R. Elms, b A. Farooq 1

R. Borthwick, not out 3

Extras20

Total all out (45.1 overs) 182

Bowling: M. Shahbaz 1-20, H. Durrani 1-22, A. Farooq 1-23, G. Singh 0-35, C. Adams 3-22, C. Thomson 4-42.

Heriots 2

C. Adams, c Unknown, b E. Ruthven 2

C. Thomson, run out (R. Young) 30

C. Goddard, b R. Elms 15

M. Papworth, c Unknown, b S. Marshall 51

D. Anderson, not out 10

R. More, not out 10

Extras 9

Total for 4 (30.1 overs) 127

Bowling: R. Elms 1-39, E. Ruthven 1-30, R. Young 0-29, S. Marshall 1-23.

Gala (20) beat Musselburgh (7) by 55 runs.

At Lewisvale Park

Gala

S. Halls, c D. Mahadevan, b R. Ullah 27

J. Halls, st D. Mahadevan, b J. Robertson 3

J. Irvine, c J. Allen, b T. Middlemass 9

D. Millar, c D. Mahadevan, b R. Ullah 42

K. Mein, c T. Middlemass, b D. Burton 17

K. Paterson, run out (D. Dale) 23

A. Oliver, st D. Mahadevan, b J. Allen 26

K. Gallagher, b E. Gatner 10

S. Paterson, c D. Dale, b E. Gatner 1

R. Irvine, not out 6

R. Patterson, b A. Ahmed 0

Extras21

Total all out (48.3 overs) 185

Bowling: J. Robertson 1-25, T. Middlemass 1-45, R. Ullah 2-23, D. Burton 1-39, J. Allen 1-9, E. Gatner 2-17, A. Ahmed 1-11.

Musselburgh

R. Ullah, lbw b K. Mein 17

A. Ahmed, c J. Halls, b K. Mein 8

D. Dale, c D. Millar, b S. Paterson 9

R. Tufail, c K. Mein, b R. Irvine 48

D. Mahadevan, c R. Irvine, b S. Paterson 1

E. Gatner, b K. Mein 36

D. Burton, b J. Halls 0

T. Middlemass, c S. Halls, b J. Halls 7

J. Allen, c K. Mein, b J. Halls 0

J. Robertson, c&b K. Mein 0

G. Middlemass, not out 0

Extras 3

Total all out (37.2 overs) 130

Bowling: S. Paterson 2-32, K. Mein 4-35, A. Oliver 0-21, R. Irvine 1-18, J. Halls 3-22.

P W t L PTS %

Edinburgh CC 9 9 0 0 180 100.00

East Knights U18 5 4 0 1 87 87.00

Heriots 2 10 6 0 4 145 72.50

Gala 9 5 0 4 121 67.23

Watsonians 2 8 4 0 4 107 66.88

Marchmont 11 6 0 5 147 66.82

St Boswells 9 4 0 5 107 59.45

Musselburgh 11 5 0 6 128 58.19

Edinburgh Accies 9 4 0 5 104 57.78

Largo 9 2 0 7 76 42.23

Dunfermline 8 0 0 8 24 15.00

Saturday’s fixtures: Dunfermline v Largo, Edinburgh Accies v Watsonians 2, Edinburgh CC v Heriots 2, Gala v St Boswells, Marchmont v Musselburgh.

Sunday: Dunfermline v Eastern Knights Under 18.

ESCL DIVISION two

Kelso (20) beat MDAFS 2 (6) by 29 runs. At Kelso

Kelso

D. Wilson, c C. Banks, b A. McGill 7

G.J. Davidson, c I. Shiels, b N. Pednekar 15

S.D. Patterson, c&b N. Anjum 47

B.M. Grindell, b N. Pednekar 11

J.W. Gibson, lbw b N. Anjum 34

T.D. Roberts, c C. Banks, b N. Anjum 10

B. McNeill, c A. McGill, b N. Anjum 6

F. Sultan, run out 13

M. Scott, not out 3

N.J. Dagg, not out 2

Extras11

Total for 8 (45 overs) 156

Bowling: S. Chengappa 1-30, D. Rush 0-28, N. Pednekar 2-18, J. Baikie 0-28, M. Miah 0-21, N. Anjum 4-24.

MDAFS 2

D. Kidd, c F. Sultan, b B.M. Grindell 13

I. Shiels, c N.J. Dagg, b S.D. Patterson 27

D. Rush, c G.J. Davidson, b C. Davidson 17

N. Anjum, c S.D. Patterson, b T.D. Roberts 22

J. Baikiem, b S.D. Patterson 9

C. Banks, c F. Sultan, b M. Scott 3

P. Hawkins, c&b M. Scott 1

A. McGill, c N.J. Dagg, b G.J. Davidson 0

M. Miah, c&b G.J. Davidson 1

S. Chengappa, not out 16

N. Pednekar, run out (J.W. Gibson) 10

Extras8

Total all out (43.3 overs) 127

Bowling: J.W. Gibson 0-17, B.M. Grindell 1-13, S.D. Patterson 2-16, C. Davidson 1-24, M. Scott 2-19, T.D. Roberts 1-16, G.J. Davidson 2-18.

P W t L PTS %

Dunnikier 8 7 0 1 147 91.88

Kelso 9 8 0 1 165 91.67

Clackmannan Co 7 5 0 2 116 82.86

SMRH 2 10 7 0 3 158 79.00

Livingston 8 5 0 3 113 70.63

Broomhall 10 5 0 5 127 63.50

Leith FAB 8 3 0 5 74 46.25

West Lothian 2 9 2 0 7 80 44.45

MDAFS 2 10 1 0 9 67 33.50

*Fauldhouse 9 1 0 8 52 28.89

*deducted 5 points (forfeit)

Saturday’s fixtures: Clackmannan Co v Broomhall, Fauldhouse v West Lothian 2, Leith FAB v Livingston, SMRH 2 v Kelso.

Sunday: MDAFS 2 v Dunnikier.

ESCL DIVISION four

Selkirk (20) beat Grange 3 (10) by 10 runs (ELC).

At Raeburn Place

Grange 3

D. Player, c G. Fenton, b J. Reid 17

B. Kaczynski, b J. Reid 18

E. Du Boulay, b G. Fenton 33

C. Tresidder, b R. Banks 6

A. Aslam, c I. Banks, b J. Graham 16

R. Paterson, c A. Massie, b K. Paterson 38

M. Bray, b K. Paterson 19

G. Docherty, c G. Fenton, b R. Banks 25

J. Stewart, not out 12

A. Tomar, run out 0

S. Aslam, not out 0

Extras16

Total for 9 (45 overs) 200

Bowling: K. Paterson 2-21, J. Reid 2-39, G. Fenton 1-26, R. Banks 2-43, J. Graham 1-28, M. Ford 0-32.

Selkirk

G. Fenton, c B. Kaczynski, b D. Player 37

S. Skeldon, run out (sub) 18

K. Paterson, not out 19

R. Banks, c G. Docherty, b A. Aslam 23

J. Graham, lbw b A. Aslam 0

Extras17

Total for 4 (24.2 overs) 114

Bowling: S. Aslam 0-15, J. Stewart 0-16, C. Tresidder 0-17, A. Tomar 0-18, D. Player 1-30, A. Aslam 2-7.

P W t L PTS %

Selkirk 10 9 0 1 185 92.50

RHC 2 7 6 0 1 127 90.72

Grange 3 8 5 0 3 122 76.25

Watsonians 3 9 6 0 3 135 75.00

Dunfermline Car 10 5 0 5 130 65.00

Holy Cross 2 10 4 1 5 121 60.50

Largo 2 9 3 0 6 92 51.12

Edinburgh South 2 10 3 0 7 95 47.50

Preston Village 9 2 1 6 79 43.89

*Stirling Co 3 8 1 0 7 43 26.88

*conceded 1 match

Saturday’s fixtures: Grange 3 v Dunfermline Carnegie, Largo 2 v Stirling Co 3, Preston Village v Selkirk, RHC 2 v Edinburgh South 2, Watsonians 3 v Holy Cross 2.

ESCL DIVISION five

Drummond Trinity 2 (20) beat Peebles County (1) by 9 wkts. At Gyle Park 2

Peebles County

P. Murray, lbw b R. Thekenchery 0

J. Moynihan, b R. Thekenchery 0

A. Maxwell, c K. Arekapudi, b T. Turpie 13

R. Waddell, c G. Modi, b T. Khan 16

P. Moynihan, b P. Sachdeva 4

O. Rimmer, c R. Thekenchery, b P Sachdeva 2

B. Webb, b P. Sachdeva 0

P. Walker, b P. Sachdeva 0

A. Dores, c B. Khan, b T. Turpie 4

A. Anderson, not out 14

J. Pace, lbw b R. Thekenchery 1

Extras3

Total all out (27.3 overs) 57

Bowling: R. Thekenchery 3-3, T. Turpie 2-25, P. Sachdeva 4-12, T. Khan 1-7, S. Singh 0-8.

Drummond Trinity 2

K. Mullins, not out 24

M. Davidson, c B. Webb, b A. Maxwell 7

R. Thekenchery, not out 18

Extras 9

Total for 1 (7.2 overs) 58

Bowling: A. Maxwell 1-15, B. Webb 0-18, O. Rimmer 0-6, P. Moynihan0-13.

P W t L PTS %

S&S Penicuik 2 9 8 0 1 166 92.23

MDAFS 3 10 8 0 2 174 87.00

Marchmont 2 10 8 0 2 173 86.50

Glenrothes 2 8 6 0 2 133 83.13

Edinburgh Ac 2 10 5 0 5 115 57.50

Drummond Trin 2 10 4 0 6 112 56.00

Livingston 2 10 4 0 6 98 49.00

Peebles County 11 4 0 7 107 48.64

Falkland 3 10 2 0 8 80 40.00

*Boroughmuir 2 10 0 0 10 25 12.50

*deducted 5 points - late match return

Saturday’s fixtures: Boroughmuir 2 v Falkland 3, Edinburgh Ac 2 v Marchmont 2, Glenrothes 2 v Drummond Trinity 2, Livingston 2 v Stuart&Stuart Penicuik 2, MDAFS 3 v Peebles County.

ESCL DIVISION six

Tranent (20) beat Hawick & Wilton (8) by 60 runs.

At Buccleuch Park

Tranent

A. Hoenigmann, c A. Moffat, b S. Hair 17

W. Hassan, c&b P. Solley 46

S. Fahim, b R. Alexander 37

O. Altaf, b R. Alexander 41

P. Taylor, c D. Solley, b M. Tait 7

M. Anderson, not out 26

S. Jose, c N. Storey, b M. Tait 0

S. Ahmed, c N. Storey, b R. Alexander 0

G. Findlay, not out 2

Extras15

Total for 7 (40 overs) 191

Bowling: S. Hair 1-37, L. Stewart 0-12, P. Solley 1-32, N. Storey 0-43, R. Alexander 3-37, M. Tait 2-25.

Hawick & Wilton

D. Solley, c M. Anderson, b P. Taylor 14

R. Alexander, c S. Fahim, b W. Hassan 27

B. MacTaggart, c G. Findlay, b P. Taylor 9

P. MacTaggart, c S. Jose, b W. Hassan 12

P. Solley, c O. Altaf, b S. Fahim 21

A. Moffat, b S. Fahim 9

S. Hair, c M. Anderson, b S. Fahim 1

N. Storey, b S. Fahim 0

M. Tait, c W. Hassan, b S. Fahim 5

C. MacDougall, b P. Taylor 17

L. Stewart, not out 1

Extras15

Total all out (32 overs) 131

Bowling: M. Anderson 0-20, S. Jose 0-14, P. Taylor 3-23, G. Findlay 0-14, W. Hassan 2-28, S. Fahim 5-28.

Melrose (20) beat Musselburgh 2 (1) by 8 wkts.

At Melrose

Musselburgh 2

C. Turnbull, lbw b C. Green 15

D. Gilbert, b J. Loftus 0

Q. Ahmed, lbw b C. Green 4

R. Mackenzie, b R. Ward 0

H. Martin, b S. Hosney 24

M. Benson, b R. Ward 1

V. Mathew, b J. Loftus 6

C. Miller, not out 4

D. Stewart, b S. Hosney 0

Extras10

Total all out (33 overs) 64

Bowling: J. Loftus 2-13, T. Brown 0-15, C. Green 2-9, R. Ward 2-18, S. Hosney 2-2.

Melrose

C. Green, not out 21

B. Scott, c V. Mathew, b C. Miller 1

A. Irvine Robertson, st D. Gilbert, b C. Miller 12

S. Hosney, not out 21

Extras10

Total for 2 (15.4 overs) 65

Bowling: C. Miller 2-23, Q. Ahmed 0-28, H. Martin 0-9.

P W t L PTS %

Tranent 10 10 0 0 200 100.00

Heriots 3 10 8 0 2 17286.00

Edinburgh CC 2 10 7 0 3 164 82.00

OCCC 9 6 0 3 135 75.00

Hawick & Wilton 12 7 0 5 169 70.42

Teuchters 10 4 0 6 123 61.50

Melrose 9 3 0 6 92 51.12

Dunbar 11 2 0 9 100 45.46

Musselburgh 2 10 2 0 8 74 37.00

West Lothian 3 9 1 0 8 66 36.67

Saturday’s fixtures: Dunbar v Teuchters, Hawick & Wilton v OCCC, Melrose v Edinburgh CC 2, Musselburgh 2 v Tranent, West Lothian 3 v Heriots 3.

bowls

monday, july 7

border league division one

Jedburgh 79-88 Hawick A

tuesday, july 8

border ladies league

Jedburgh 17-27 Waverley

Kelso 17-32 Gala

Lauder 51-20 Ettrick Forest

Melrose 33-29 Abbotsford

Newtown 23-29 Buccleuch

Selkirk 25-29 Wilton

P W D L F A Pts

Wilton 11 16 0 6 340 261 42

Hawick 10 14 1 5 363 200 39

Waverley 10 14 0 6 293 228 35

Buccleuch 10 12 0 8 314 247 31

Newtown 10 10 0 10 262 278 25

Jedburgh 10 9 2 11 272 324 24

Gala 10 9 1 10 259 264 23

Kelso 10 9 0 11 243 266 22.5

Lauder 10 8 1 11 295 287 21

Selkirk 10 8 0 12 240 287 19

Ettrick Forest 10 7 1 12 244 301 18

Abbotsford 10 7 0 13 233 319 16

Melrose 10 6 0 14 233 311 14.5

border senior league

Earlston/Melrose 10-0 Peebles

P W D L F A Pts

Earlston/Melrose 12 9 1 2 647 521 19

Wilton 11 9 0 2 725 485 18

Jedburgh 11 8 0 3 661 551 16

Gala 11 6 1 4 624 578 13

Hawick 11 5 1 5 601 570 11

Abbotsford 11 5 0 6 584 620 10

Kelso 10 5 0 5 490 560 10

Selkirk/Ettrick F 11 4 0 7 476 551 8

Buccleuch 11 3 1 7 561 583 7

Newtown 9 2 0 7 413 566 4

*Peebles 12 2 0 10 452 649 2

*points deducted

wednesday, july 9

border league division one

Earlston 89-68 Waverley A

Melrose 101-67 Kelso A

Wilton A 108-54 Lauder

border league division two

Buccleuch 79-74 Selkirk

Gala A 77-90 St Ronans

Newtown 92-71 Ettrick Forest

Stow 69-81 Peebles

P W D L F A Pts

Selkirk 11 10 0 1 908 642.2 20

St Ronans 10 9 0 1 900 701 18

Buccleuch 9 6 0 3 718.5 709.7 12

Gala A 8 4 0 4 568 566 8

*Peebles 10 4 0 6 627.2 679 6

Ettrick Forest 8 2 0 6 549 651 4

*Stow 10 2 0 8 628 776.5 2

Newtown 10 1 0 9 683.7 857 2

*points deducted

border b league

Hawick B 53-84 Waverley B

friday, july 11

border league division one

Waverley A 94-81 Hawick A

monday, july 14

border league division one

Lauder 82-72 Jedburgh

Wilton A 93-80 Kelso A

P W D L F A Pts

Waverley A 13 9 1 3 1077 985 19

Hawick A 13 8 0 5 1078 1031 16

Jedburgh 13 7 1 5 1002 970 15

Melrose 12 7 0 5 885 807 14

Wilton A 13 7 0 6 1051 996 14

Earlston 13 7 0 6 989 984.5 14

Abbotsford A 12 6 0 6 969 874.3 12

Kelso A 13 5 1 7 1010 1027 11

Ancrum 13 4 0 9 933 1078.7 8

*Lauder 13 2 1 10 827.5 1068 3

*points deducted

border b league

Kelso B 52-70 Gala B

P W D L F A Pts

Waverley B 8 7 0 1 398 351 14

Wilton B 8 6 0 2 534 382 12

Kelso B 8 3 0 5 497 506 6

Abbotsford B 5 2 0 3 215 249 4

Hawick B 5 1 0 4 247 357 2

*Gala B 8 2 0 6 245 291 -2

*points deducted

friday, july 18

dr lightbody knockout cup Round 2 (7pm)

Ancrum v Waverley A

Earlston v Hawick A

Ettrick Forest v St Ronans

Jedburgh v Jedburgh BC

Kelso A v Abbotsford A

Melrose v Gala A

Selkirk v Peebles

monday, july 21

border league division one (7pm)

Lauder v Abbotsford A

tuesday, july 22

border senior league (11am)

Abbotsford v Jedburgh

Buccleuch v Peebles

Earlston/Melrose v Newtown

Hawick v Kelso

Selkirk/Ettrick Forest v Wilton

border ladies league (7pm)

Kelso v Hawick

Lauder v Waverley

Melrose v Gala

Newtown v Ettrick Forest

Selkirk v Abbotsford

Wilton v Buccleuch

wednesday, july 23

border league division one (7pm)

Abbotsford A v Hawick A

Ancrum v Lauder

Kelso A v Earlston

Melrose v Waverley A

Wilton A v Jedburgh

border league division two (7pm)

Buccleuch v Selkirk

Newtown v St Ronans

Selkirk v Peebles

Stow v Gala A

border b league (7pm)

Hawick B v Kelso B

Waverley B v Abbotsford B