Lanton lift BCBA Cup

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

BORDERS CARPET BOWLING ASSOCIATION

LAST week saw the final of the BCBA Cup between Lanton and Fountainhall – they overcame Lindean and Westruther respectively in the semi-finals.

After 15 ends of nip-and-tuck bowling in which the games could have gone either way, victory went to Lanton.

Lanton: G. Anderson, S. Anderson, G. Buchanan, R. Buchanan, T. Dodds, B. King, J. King, J. Evans, D. Allan.

Fountainhall: K. Mercer, J. Mercer, B. Mercer, K. Anderson, I. Anderson, S. Mann, E. Houston, G. Kerr, A. Steele.

David Forster and the Lilliesleaf club provided the boards and umpire.

ROXBURGH WRI

Roxburghshire Federation WRI competition, held in the Evergreen Hall, Hawick, results: 1, Hazel Rae (Southdean) and Alice Forster (Hermitage); 2, Rose Cameron (St Boswells) and Edith Scott (Midlem); 3, Nancy Dunne (Appletreehall) and Dot Murdie (Burnfoot); 4, Mary McTaggart (Cogsmill) and Lena Morrison (Midlem).

TWEEDBANK

DESPITE the inclement weather conditions on Saturday morning, both Tweedbank men and their opponents from Stonehaven were able to make the journey to Headwell Stadium, Dunfermline, for the second round of the Scottish Cup.

The match was close with both teams showing two rinks up and two rinks down.

Unfortunately for the Borderers, the two rinks which were ahead were not able to make up for the rinks which were behind and the match ended in a four-shot win for Stonehaven.

At club level the final of the pairs category for the ladies took place on Friday.

Jean Scott and Pat Houston were against Marie Todd and Gale Lindores, with the match starting well for the latter partnership who picked up a count of six on the third end to lead 7-2.

Two ends later the difference between the teams was reduced to a single shot, but eight shots in six ends gave Todd and Lindores a lead of eight.

Again their opponents fought back, but they were always chasing from behind and finally lost 24-16.

On Sunday the club held the annual open competition for the Eddie Johnstone Trophy and 16 teams took part in the round-robin stages.

On completion the winning entry from four groups contested the semi-finals where J. Darling, D. Reid and C. Macdougall defeated B. Johnstone, J. Ormiston and P. Butterfield, while D. Pearce, D. Miller and R. Crawford were successful against W. Meikle, J. Meikle and G. Blaikie.

The closely-contested final resulted in a win for the triple skipped by Robert Crawford and the trophy was presented by Betty Johnstone who sponsored the event.

Club competitions are now reaching the final stages and the men’s singles final between Ian Crawford and Kenny Johnstone will take place tomorrow (7pm).

Transport arrangements for the semi-finals of the national competitions on April 2 will depend on numbers and any members still wishing to go should add their names to the list as soon as possible.