Jumping for joy at Selkirk gymkhana

At the Gymkhana on Saturday Selkirk Standard Bearer Scott Rodgerson presents Alex Mundell (right) of Clovenfords with first prize in the Super Open S/J (max height 1.10mtrs). Second place Emma Stenhouse of Jedburgh (left).
At the Gymkhana on Saturday Selkirk Standard Bearer Scott Rodgerson presents Alex Mundell (right) of Clovenfords with first prize in the Super Open S/J (max height 1.10mtrs). Second place Emma Stenhouse of Jedburgh (left).

Selkirk Common Riding Grand Show and Gymkhana was blessed with beautiful weather last Saturday afternoon which, in turn, brought out a good number of entries.

Organisers would like to thank the following for their support, without which they say: “The event quite simply would not happen.”

Selkirk Flapping Association – donation to cover judges expenses; Bankend Services – Rosette Sponsors; Mark & Wendi Gilbert, Glenmayne – donation to assist with Show Jump hire; Carrs Billington, Selkirk; Ian Stark Equestrian Centre – prizes in kind; James Ewart Racing – prizes in kind; Donald Whillans – prizes in kind.

And ……………… all the competitors; Selkirk Rugby Football Club; Selkirk Football Club.

Results

WORKING HUNTER

Firth Family Shield (Lead Rein): Tiegan Gibb (Flash); 2, Katie Cessford (Minty).

W H Small Trophy (Under 8s): 1, Casper Denne (Noble Warrior); 2, Daisy Scott Watson, (Ziggy); 3, Kirsty Lothian (Cola).

The Inglis Cup (Age 9-10): 1, Emma Scott Watson (Buttons); 2, Isla Mcallum (Poppy); 3, Shannon Jardine (Toffy).

D C Dalgliesh Troph (Age 11-12): 1, Amy Ralston (Blue); 2, Geordie Denne (Ollie); 3, Becky Forster (Herbie).

Tartan Snow Shield (Age 13-15): 1, Abbie Forster (Tonto); 2, Ellie Meldrum (Properly Dun); 3, Milly Coltherd (Latheren Aristocrat).

Royal British Legion Trophy & Large WH Cup (Over 16): 1, Alex Mundell (Chalet LVS Z).

Champion: Alex Mundell. Reserve: Abbie Forster.

SHOW JUMPING

Colin Turnbull Shield (LR): 1, Gabrielle Job (Molly’s Delight); 2, Tiegan Gibb (Flash); 3, Monroe Job (Molly’s Delight).

A J Douglas Shiels (Under 8s): 1, Daisy Scott Watson (Ziggy); 2, Caspar Denne (Noble Warrior); 3, Kirsty Lothian (Cola).

Millenium Trophy (Age 9-10): 1, Shannon Jardine (Toffy); 2, Emma Scott Watson (Buttons); 3, Isla Mcallum (Poppy).

C R Gymkhana Cup (Age 11-12): 1, Katie Edgar (Glenford Little Jack); 2, Vicky Edgar (Another Adventure); 3, Florence Abrams (Nutmeg).

Southern Reporter Cup (Age 13-15): 1, Milly Coltherd (Latheren Aristocrat); 2, Emma Stenhouse (Rubix Ruby); 3, James Smith (Snoopy).

Jim Oliver Cup (Over 16s): 1, Beth Hancock (Bazil); 2, Christina Chesser (Henry).

Jim Oliver Cup (F95): 1, Sandra Grieve (Splash N Dash); 2, Alex Mundell (Chalet LVS Z); 3, Beth Hancock (Bazil).

Watson Cup (SO): 1, Alex Mundell (Chalet LVS Z); 2, Emma Stenhouse (Connect Four).

SIX BAR

Lead Rein: 1, Joel Campbell (Ratty); 2, Emma Lawson (Midge); 3, Christopher Lawson (Lacey).

Under 8s: 1, Daisy Scott Watson (Ziggy); 2, Caspar Denne (Noble Warrior); 3, Kirsty Lothian (Cola).

Age 9-10: 1, Emma Scott Watson (Buttons); 2, Isla Mcallum (Poppy); 3, Shannon Jardine (Toffy).

Age 11-12: 1, Sophie Smith (Treflan Nevo); 2, Katie Edgar (Glenford Little Jack); 3, Vicky Edgar (Aille Cross Tulip).

Age 13-15: 1, Emma Stenhouse (Rubix Ruby); 2, James Smith (Snoopy); 3, Milly Coltherd (Latheren Aristocrat).

Over 16s: 1, Christina Chesser (Henry).

GAMES

LR Games Trophy (Lead Rein): 1, Christopher Lawson (Lacey); 2, Emma Lawson (Midge); 3, Joel Campbell (Ratty).

J A Waters Shield (Under 8s): 1, Daisy Scott Watson (Minty); 2, Caspar Denne (Noble Warrior); 3, Kirsty Lothian (Cola).

McGowan Cup (Age 9-10): 1, Emma Scott Watson (Minty); 2, Shannon Jardine (Toffy); 3, Florence Abrams (Nutmeg).

Harvey Lockie Cup (Age 11-12): Sarah McGhee (Bowes Storm Damage); 2, Jesika Rennie (Hurstead Larch).

Gala Souters Cup (Age 13-15): 1, Emma Stenhouse (Rubix Ruby); 2, Milly Coltherd (Latheren Aristocrat).

HANDY PONY

Lead Rein (S1): 1, Eilidh Biggs (Scooby); 2, Emma Lawson (Midge); 3, Tiegan Gibb (Flash).

Leid Rein (S2): 1, Jessica Maclaren (Mini Blue); 2, Ryan Wilson (Bobbi); 3, Jamie Wilson (Larry).

Under 8s: 1, Caspar Denne (Noble Warrior); 2, Kirsty Lothian (Cola); 3, Maisie Lindsay (Lucky Grey).

Age 9-10: 1, Shannon Jardine (Toffy); 2, Isla Mcallum (Poppy); 3, Eleanor Abrams (Basil).

Age 11-12: 1, Molly Morris (Pocket Rocket); 2, Rachel Keddie (Bermo’s Lady); 3, Katie Edgar (Urrachree Destiny).

Age 13-15: 1, Milly Coltherd (Latheren Aristocrat).

EQUITATION

Lead Rein: 1, Joel Campbell (Ratty); 2, Ryan Wilson (Larry); 3, Tiegan Gibb (Flash).

Under 8s: 1, Kirsty Lothian (Cola); 2, Caspar Denne (Noble Warrior).

Age 9-10: 1, Florence Abrams (Nutmeg); 2, Shannon Jardine (Toffy); 3, Eleanor Abrams (Basil).

Age 11-12: 1, Jesika Rennie (Hurstead Larch); 2, Katie Edgar (Urrachree Destiny); 3, Vicky Edgar (Another Adventure).

Age 13-15: 1, Ellie Meldrum (Properly Dun); 2, Milly Coltherd (Latheren Aristocrat); 3, Emma Stenhouse (Connect Four).

Kids Fancy Dress: 1, Cora Lightfoot (Fiesta); 2, John McPhee (Nugget); 3, Ryan Wilson (Bobbi).

RoR Challenge (Royal Windsor Qualifier): 1, Elizabeth Fletcher (Overlaw); 2, Jo Luton (Presenting Edward); 3, Steven Renton (Jacksonville). Trophy donated by Gordan Newlands.

RoR Tattersals Showing Class (Royal Highland Qualifier): 1, Sharon Brown (Sessay Miller); 2, Brian Storey (Prideus); 3, Fiona Henderson (Special Flight). Trophy donated by Jenifer Dalgetty.