Football and rugby results, leagues and fixtures

Staff and customers from Harbro at Duns recently took part in a 24hr sponsored cycle to raise money for local rugby player Connor Hughes. Connor sustained a life changing injury during his first game of the season. The cycle raised a staggering �3032.57. Staff would like to say a big thank you to all who took part and donated.

Staff and customers from Harbro at Duns recently took part in a 24hr sponsored cycle to raise money for local rugby player Connor Hughes. Connor sustained a life changing injury during his first game of the season. The cycle raised a staggering �3032.57. Staff would like to say a big thank you to all who took part and donated.

0
Have your say

Football

saturday, january 31

Jedburgh Badminton Club Seedless Trophy winners Gordon Yule & Carolyn Higginson (left) and runners up  Gina Gordon & Stuart Mawson.

Jedburgh Badminton Club Seedless Trophy winners Gordon Yule & Carolyn Higginson (left) and runners up Gina Gordon & Stuart Mawson.

SPFL league two

Albion Rovers 2 Queen’s Park 1

Arbroath 1 East Fife 1

Berwick Rangers 0 Elgin City 2

East Stirling 1 Clyde 2

Montrose 2 Annan Athletic 1

P W D L F A pts

Arbroath 22 14 4 4 49 23 46

Albion Rovers 21 14 4 3 37 16 46

Queen’s Park 23 12 6 5 34 18 42

Annan Athletic 23 8 6 9 33 34 30

Berwick Rangers 22 7 6 9 39 33 27

Clyde 22 6 5 11 25 38 23

Montrose 23 6 5 12 30 49 23

East Fife 20 5 7 8 26 29 22

Elgin City 19 5 6 8 21 30 21

East Stirling 21 6 1 14 23 47 19

lowland league

Spartans 2 Gretna 2008 1

All other matches postponed

P W D L F A pts

Edinburgh City 15 13 2 0 43 9 41

Gretna 2008 20 12 3 5 55 21 39

East Kilbride 18 10 3 5 48 20 33

Spartans 19 9 5 5 36 25 32

Dalbeattie Star 18 7 7 4 37 30 28

Whitehill Welfare 15 7 6 2 34 20 27

Stirling Univ 17 7 4 6 29 27 25

Gala Fairydean 20 6 5 9 31 45 23

BSC Glasgow 17 6 4 7 30 39 22

Vale of Leithen 16 6 2 8 24 36 20

Edinburgh Univ 20 5 4 11 30 42 19

Selkirk 15 5 3 7 38 41 18

Preston Athletic 20 2 5 13 24 57 11

Threave Rovers 20 2 3 15 16 63 9

Lowland League Cup Central Section A

Preston Athletic P Edinburgh University P

east of scotland Premier Division

Coldstream 2 Spartans 1

Craigroyston 1 Civil Service Strollers 1

Lothian Thistle HV P Easthouses Lily P

Tynecastle 0 Leith Athletic 2

P W D L F A pts

Leith Athletic 14 9 3 2 40 22 30

Lothian Th HV 15 9 2 4 45 29 29

Easthouses Lily 12 7 3 2 40 26 24

CS Strollers 13 6 4 3 31 21 22

Spartans 14 4 5 5 27 33 17

Tynecastle 11 5 1 5 26 23 16

Stirling University 14 4 2 8 25 33 14

Craigroyston 16 2 4 10 19 42 10

Coldstream 15 2 4 9 22 46 10

east of scotland First Division

Ormiston 2 Kelso United 1

All other matches postponed

P W D L F A pts

Peebles Rovers 11 8 3 0 32 10 27

Ormiston 13 9 0 4 33 20 27

Duns 10 5 3 2 26 22 18

Heriot-Watt Univ 10 5 2 3 25 18 17

Burntisland Ship 14 4 4 6 30 33 16

Eyemouth United 14 4 0 10 18 35 12

Hawick RA 11 3 2 6 22 29 11

Kelso United 13 2 2 9 17 36 8

Walls Cup Quarter-Final

Eyemouth Ams 3 Linton Hotspur 0

South of Scotland Cup third Round

Hawick Utd A Glenmuir Thistle A

Tweeddale Rovers 1 North Berwick 2 (aet)

All other matches postponed

Waddell Cup first Round

All matches postponed

border amateur league division a

All matches postponed

division b

Chirnside Utd Colts 4 Earlston Rhymers 5

All other matches postponed

P W D L F A pts

Eyemouth Ams 12 8 0 4 33 28 24

Hawick Legion 10 7 2 1 29 17 23

Langholm Legion 10 7 0 3 37 19 21

Hawick Utd 12 6 2 4 44 30 20

Coldstream Ams 10 5 0 5 29 19 15

Earlston Rhymers 12 3 4 5 26 36 13

Gala Hotspur 10 4 0 6 29 35 12

Tweeddale Rov 5 3 1 1 15 8 10

Linton Hotspur 10 2 2 6 16 27 8

Chirnside UC 13 1 1 11 27 66 4

division c

Duns Ams 3 Hawick Legion Rovers 2

Kelso Thistle P Tweedmouth Ams P

P W D L F A pts

Biggar Utd 9 6 3 0 30 7 21

Hawick LR 10 6 0 4 37 24 18

Duns Ams 8 5 2 1 24 13 17

Lauder 10 5 0 5 18 21 15

Peebles Ams 9 3 1 5 15 22 10

St Boswells 7 3 0 4 11 18 9

Melrose 8 3 0 5 16 28 9

CFC Bowholm 12 2 2 8 14 34 8

Kelso Thistle 10 1 2 7 11 29 5

Selkirk Victoria 8 1 0 7 12 35 3

bilclough cup first ROUND

Highfields Utd 0 Bamburgh Castle 9

sanderson cup PRELIMINARY ROUND

Red Row Welfare P AFC Wansbeck P

north northumberland league

Division one

Lowick United 0 Alnmouth United 4

North Sunderland 2 Tweedmouth Rangers 4

P W D L F A pts

Alnmouth United 10 10 0 0 42 13 30

Lowick United 10 7 0 3 35 22 21

Tweedmouth R 8 6 0 2 26 12 18

AFC Wansbeck 8 5 1 2 23 15 16

Red Row Welfare 7 3 0 4 20 17 9

Rothbury 10 2 2 6 20 30 8

Bamburgh Castle 9 2 1 6 21 26 7

N Sunderland 10 2 1 7 18 38 7

Highfields United 8 0 1 7 7 39 1

Division two

Alnmouth 4 Eglingham 2

Belford 6 Embleton WR 2

Craster Rovers 2 Amble St Cuthbert 5

Springhill 2 Tweedmouth Harrow 2

Wooler Res 4 Lynemouth Anglers 1

P W D L F A pts

Belford 11 10 0 1 67 12 30

Amble St Cuth 13 9 2 2 73 21 29

Springhill 10 7 2 1 49 13 23

Craster Rovers 12 6 2 4 38 26 20

Lynemouth Ang 11 5 1 5 36 36 16

Tweedmouth H 9 4 2 3 25 22 14

Wooler Res 12 4 2 6 27 44 14

Embleton WR 11 3 2 6 28 38 11

Alnmouth 12 1 1 10 16 53 4

Eglingham 13 1 0 12 16 110 3

northern alliance league division one

Wallsend BC P Wooler P

Fixtures

friDAY, february 6

east of scotland Premier Division (7.30)

Stirling University v Spartans

SATURDAY, february 7

scottish cup fifth round (3pm)

Dundee v Celtic (12.30)

Falkirk v Brechin City

Hibernian v Arbroath

Partick Thistle v Inverness CT

Queen of South v St Johnstone

Spartans FC v Berwick Rangers

SPFL league two (3pm)

Clyde v Annan Athletic

Elgin City v Albion Rovers

Queen’s Park v Montrose

lowland league (3pm)

BSC Glasgow v Edinburgh City

Gala Fairydean v Dalbeattie Star

Gretna 2008 v Selkirk (2pm)

Preston Athletic v Stirling University

Vale of Leithen v Threave Rovers (2pm)

Lowland League Cup Section A (3pm)

Edinburgh Univ v East Kilbride

East of Scotland Qualifying Cup 
third Round (2pm)

Whitehill Welfare v Lothian Thistle HV

east of scotland Premier Division (2pm)

Coldstream v Civil Service Strollers

Craigroyston v Leith Athletic

Easthouses Lily v Tynecastle

east of scotland First Division (2pm)

Burntisland Shipyard v Duns

Heriot-Watt University v Hawick Royal Albert

Ormiston v Eyemouth United

Peebles Rovers v Kelso United

South of Scotland Cup third Round (2pm)

Carluke Hearts v Gordon

Greenlaw v Avendale

Hawick Utd v Glenmuir Thistle

Stow v Jed Legion

Waddell Cup first Round (2pm)

CFC Bowholm v Melrose

Gala Fairydean Rovers v Biggar

Hawick Waverley v Langholm Legion

Kelso Thistle v Tweeddale Rovers

Lauder v Selkirk Victoria

St Boswells v Linton Hotspur

border amateur league (2pm)

division a

Ancrum v West Barns Star

Leithen Rovers v Chirnside Utd

division b

Chirnside Utd Colts v Gala Hotspur

Coldstream Ams v Earlston Rhymers

Hawick Legion v Eyemouth Ams

division c

Peebles Ams v Hawick Legion Rovers

Tweedmouth Ams v Duns Ams

north northumberland league (2pm)

Division one

Bamburgh Castle v North Sunderland

Highfields Utd v AFC Wansbeck

Red Row Welfare v Lowick Utd

Rothbury v Alnmouth Utd

robson cup quarter-finals ( 1.30)

Alnmouth v Amble St Cuthbert

Belford v Craster Rovers

Lynemouth Ang v Tweedmouth Harrow

Springhill v Wooler Res

northern alliance league division one (2pm)

Wooler v New Fordley

sunDAY, february 8

scottish cup fifth round

Stranraer v Dundee Utd (12.30)

Rangers v Raith Rovers (3pm)

tuesDAY, february 10

SPFL league two (7.45)

Albion Rovers v East Fife

East of Scotland Qualifying Cup 
third Round (7.30)

Spartans v Edinburgh City

rugby

saturday, january 31

premiership

Currie 24 Melrose 0

Hawick 14 Glasgow Hawks 10

P W l d F A B pts

Heriot’s 16 12 4 0 444 286 14 62

Melrose 16 11 5 0 365 300 8 52

Ayr 15 10 5 0 350 285 9 49

Gala 16 9 7 0 335 296 6 42

Hawick 16 7 8 1 315 375 7 37

Currie 15 6 7 2 332 350 6 34

Stirling Co 15 5 10 0 325 352 12 32

Glas Hawks 15 6 8 1 259 251 5 31

Boro’muir 16 6 10 0 254 383 4 28

Edin Acad 16 4 12 0 257 358 7 23

national league division one

Biggar P Stewart’s Melville FP P

Dundee HSFP 24 Peebles 10

Hillhead Jordanhill P Watsonians P

Jed-Forest 45 Marr 24

Kelso 10 Aberdeen Grammar 13

Selkirk 17 GHA 5

P W l d F A B pts

Selkirk 16 16 0 0 442 185 8 72

GHA 16 11 4 1 402 339 10 56

Stew Mel 15 10 4 1 400 237 12 54

Watsonians 16 10 6 0 421 257 9 49

Dundee HSFP 15 8 6 1 357 275 7 41

Peebles 17 7 9 1 371 318 9 39

Jed-Forest 15 7 8 0 364 302 8 36

Aberdeen Gram 16 6 9 1 401 416 9 35

Kelso 17 6 10 1 347 383 7 33

Biggar 15 6 9 0 254 368 4 28

Marr 17 4 11 2 358 479 7 27

Hillhead Jord 15 0 15 0 111 669 0 0

national league division two

Ardrossan Acads 22 Howe of Fife 30

Cartha QP 20 Hamilton 23

Falkirk 22 Kirkcaldy 23

Haddington 5 Aberdeenshire 56

Livingston 0 Musselburgh 90

Whitecraigs P Greenock Wanderers P

P W l d F A B pts

Hamilton 15 13 2 0 702 233 13 65

Musselburgh 17 13 3 1 695 263 10 64

Howe of Fife 15 12 3 0 637 206 13 61

Falkirk 17 12 4 1 519 239 11 61

Aberdeenshire 14 9 5 0 552 287 11 47

Whitecraigs 14 8 6 0 399 233 8 40

Cartha QP 15 7 7 1 352 406 9 39

Kirkcaldy 15 6 9 0 339 400 6 30

Ardrossan 16 3 12 1 324 542 7 21

Greenock 15 3 12 0 224 556 6 18

Haddington 17 2 15 0 221 917 4 12

Livingston 14 2 12 0 101 783 0 8

national league division three

Dunfermline 25 Murrayfield Wanderers 8

Irvine 18 Dumfries Saints 13

Lasswade 37 Dalziel 0

Perthshire P Hawick YM P

Preston Lodge 43 East Kilbride 21

RHC 20 West of Scotland 8

P W l d F A B pts

Lasswade 17 14 3 0 456 225 12 68

Dumfries 17 12 4 1 579 244 13 63

Preston Lodge 16 13 3 0 494 287 8 60

RHC 18 11 7 0 465 295 12 56

West of Scot 17 10 7 0 455 280 14 54

Irvine 16 7 7 2 383 283 7 39

East Kilbride 15 7 7 1 303 313 7 37

Perthshire 15 6 8 1 289 388 4 30

Hawick YM 15 5 9 1 264 471 2 24

Dunfermline 17 4 12 1 255 501 5 23

Dalziel 15 3 11 1 220 505 3 17

Murrayfield 16 0 14 2 165 536 2 6

east league division one

Dalkeith 22 Linlithgow 13

Dunbar 11 Duns 8

Hawick Linden P Berwick P

Portobello FP P North Berwick P

P W l d F A B pts

Berwick 13 12 1 0 578 139 8 56

Nth Berwick 14 11 3 0 574 153 9 53

Dalkeith 14 11 3 0 434 209 8 52

Dunbar 15 8 7 0 322 312 9 41

Linlithgow 14 7 7 0 261 252 7 35

*Hawick Linden 13 6 7 0 304 328 7 29

Hawick Quins 15 6 9 0 291 507 4 28

Duns 13 4 9 0 183 300 5 21

Portobello 13 2 11 0 195 543 7 15

*Langholm 12 1 11 0 172 571 4 0

east league division two

Edinburgh N’thern 39 Leith 19

Inverleith 14 Earlston 22

Penicuik 33 Lismore 5

St Boswells 35 Forrester 3

Trinity Acads 51 Liberton FP 7

P W l d F A B pts

St Boswells 15 15 0 0 1096 55 14 74

Forrester 14 12 2 0 720 159 12 60

Leith RC 13 9 4 0 404 340 8 44

Inverleith 13 7 5 1 286 275 6 36

Trinity Acad 15 7 8 0 362 448 8 36

Penicuik 12 6 6 0 202 375 3 27

Edin North 14 5 9 0 223 442 4 24

*Earlston 16 4 12 0 179 631 3 17

Liberton FP 14 2 12 0 206 470 7 15

Lismore 14 2 11 1 127 610 2 12

east league division three

Broughton P Bo’ness P

Queensferry 16 Walkerburn 10

RDVC 5 Gala YM 59

P W l d F A B pts

Ross High 8 7 1 0 321 56 7 35

Gala YM 8 5 2 1 258 117 5 27

Broughton 5 5 0 0 141 48 4 24

*Queensferry 9 5 3 1 141 146 2 22

Walkerburn 10 4 6 0 197 207 4 21

*RDVC 9 2 7 0 89 291 0 0

*Bo’ness 9 0 9 0 50 332 1 -4

*points deducted

fixtures

saturday, february 7

premiership (3pm)

Currie v Ayr

Glasgow Hawks v Stirling County

border league (3pm)

Melrose v Peebles

Selkirk v Gala

national league division one (3pm)

Aberdeen Gram v Marr

Biggar v Kelso

Dundee HSFP v Jed-Forest

Hillhead Jordanhill v Peebles

Stewart’s Melville v GHA

Watsonians v Selkirk (2pm)

national league division two (3pm)

Howe of Fife v Aberdeenshire

Kirkcaldy v Greenock Wanderers

Livingston v Whitecraigs

Musselburgh v Hamilton

national league division three (2pm)

Dalziel v Hawick YM

Preston Lodge v Dunfermline (3pm)

West of Scotland v Murrayfield Wanderers

borders shield (3pm)

Hawick Harlequins v Duns

St Boswells v Hawick Linden

east league division one (2pm)

Berwick v Langholm

Portobello FP v Dunbar

east league division two (3pm)

Forrester v Leith

Inverleith v Edinburgh Northern

Liberton FP v Penicuik

east league division three

Queensferry v Broughton (2pm)

Walkerburn v Gala YM (3pm)

Ross High v Bo’ness (3pm)