Elena and Christina pedal to success

editorial image

Peebles Cycling Club’s McGorum sisters had a good day in Crichton Park, Dumfries, at the weekend.

The ScottishPower Youth Series was in town for a festival of road racing.

And Elena McGorum, pictured, continued her impressive season, finishing first in the Youth C girls’ race and held on to the series leader jersey in a time of 20 minutes and 13 seconds.

Glasgow Riderz’ cyclists Imani Pereira-James and Skye Donnelly were the second and third finishers across the line.

Elena’s sister, Christina, won a medal of her own and showed the talent certainly runs in the family as she finished third in the combined Youth D+E race.

Johnstone Wheelers’ Olivier Kenny was the winner of that race, with Edinburgh Road Club’s Rhys Edwards in second place.

Sports digest

Bowling

Abbotsford

Seniors: Abbotsford travelled to Hawick, were ahead for most of the match, and won by 56-42, with J. Birse, B. Adamson and A. Howlieson the highest-up triple.

Ladies: The ladies travelled to Selkirk to play Ettrick Forest, who won the match 3-2, having a higher number of shots.

A team: The first team hosted Jedburgh, who won the match by 79-75. Highest-up rink for Abbotsford was I. Macdonald, C. Todd, S. Thomson and K. Johnstone.

On Friday, the men’s representatives played in the second round of the National Championship qualifiers. The senior four of S. Aitchison, J. Skinner, T. Mann snr and G. Prentice had a very close match with Gala, but were defeated 11-9. Meanwhile, in the senior singles, J. Manczak was always ahead in his 21-18 victory over C. Rae of Wilton. Then in the men’s singles, K. Campbell was just edged out by B. Anderson of Hawick by 21-19. There was success, however, for the pair of S. Thomson and G. Bowers, who defeated Langholm Old by 21-14, while in the fours, I. Macdonald, J. Purves, A. Hancock and T. Mann jnr scored a convincing 30-4 win against St Ronan’s.

Finally on Saturday, the senior ladies’ qualifiers were held at Newtown and in the fours, L. Waugh, F. Macdonald, C. Reid and N. Davidson lost to Melrose in the first round.

Hawick

The Seniors lost to Abbotsford by 56-42. Top rink for Hawick was B. Wear, C. Anderson and J. Reilly.

The A team travelled to Melrose and suffered an emphatic 110-45 loss. N Amos skipped the only rink not to suffer a defeat, coming away with an 11-11 draw.

The B team made the short journey to play local rivals Wilton B, and despite playing with a man short, Hawick B came away with a good 76-59 win. Top rink for Hawick B was T. Anderson, M. Reilly, B. Killey and R. Graham.

Ford/Martin Pairs: R. Bell & I. Ford bt W. Thomson & E. Sykes. Beaten semi-finalists: M. Reilly & C. Anderson and N. Whillans & W. Rorrison.

Cycling

Kelso

Seventeen riders faced the daunting prospect of a strong headwind and crosswind on the outward leg of the 20-mile St Boswells course.

Colin Stevenson, winning for the second week running with a pb, has hit a rich vein of form, just in time for the upcoming championship races and the Border Trophy.

The youths not only continue to challenge themselves, but also the stopwatch, with Oscar Onley breaking the course record.

Times: C. Stevenson 45.28 pb, S. Gaunt 48.12 pb, R. Norris 49.27, D. Richardson 49.46, K. Darling 49.56, J. Smith 50.05, R. Ure 50.26, M. Burgher 50.46, G. Ford 52.55, O. Onley 55.08 pb/cr, R. Connell 56.06, B. Simpson 56.33 pb, G. Dalglish 57.09, S. Onley 62.13, D. Easson 66.43 pb, J. Sinton 68.50, H. Graves 69.21.

The dates for the Border Trophy have been announced with the first round hosted by Gala Cycling Club on Wednesday, June 10. Kelso host the second on Monday, June 15, followed by Berwick on Thursday, June 18, and the last round at Hawick on Tuesday, June 23.

Golf

Cardrona

Disabled golfers from across Great Britain descend upon The MacDonald Cardrona Golf Resort from Monday to compete in a Ryder Cup event for golfers with a disability – The GB Phoenix Cup. 

The three-day matchplay competition will see golfers with a range of disabilities, injuries and illnesses compete in a pairs format that helps promote teamwork and avoids isolation of individuals.

Alan Robertson, this year’s SDGP Team Scotland captain, said: “Last year’s event was a big success in promoting disability golf. The atmosphere between the teams was great as the match was played in a competitive spirit, but with many friendships formed.

“This year we hope to build on that solid platform and have another closely-run competition.”

Galashiels

Baxter Cup, May 30: 1, J. Shiel 44 points; 2, R. Scott 43.

The next competition is the Telegraph Cup. Any late entries, please email opens@galashiels-golfclub.co.uk

Seniors Section (sponsored by John Scott Plumbing & Heating) May Medal – A. League: 1, W. Ritchie net 35 bih. B League: 1, W. Crichton 35.

Kelso

Roxburghe Cup, May 30: 1, B. Hogarth 67 (3) 64 (BIH); 2=, C. Vincent 73 (9) 64 & J. Black 79 (15) 64. 83 played.

Intersport Trophy, third round, May 31: 1, E. Wilson 40 pts; 2, B. Hogarth 38.

Nancy Scott Salver (mixed invitation foursomes), May 29: 1, S. Paterson & T. Pringle 78 (5) 73; 2, L. Anderson & I. Thompson 91 (17.5) 73.5; 3, I. Boyd & B. Taylor 98 (24) 74. Scratch: L. Wilson & R. Hastie 80. 14 pairs played. The club thanked event sponsor W.J. Blair, jewellers.

Ladies SLGA Medal, May 26: 1, K. Wilson 97 (24) 73 BIH; 2, D. Tomlinson 91 (18) 73.

Ladies Open Greensomes, for the Nancy Scott Trophy, May 31: 1, A. Scott & S. Paterson (Kelso) 87 (15.2) 71.8; 2, D. Tomlinson & L. Mathewson (Kelso) 90 (16.2) 73.8; 3, L. Wilson (Kelso) and Judith Anderson (Hawick) 80 (4.4) 75.6. Nearest the hole: S. Lees (Minto) at the 2nd and P. Laing (Kelso) at the 15th. Longest drive: Bronze – P. Rourke (Gosforth); Silver – S. Paterson (Kelso). The club thanked event sponsor Border Safeguard.

Seniors outing at the Woll, May 25: Ladies – 1, L. Anderson 32 pts; 2, L. Flannigan 30; 3, I. Boyd 28. Gents – 1, J. Campbell 35 pts; 2, B. Smart 34; 3, A. Lauder 33. Overall winner: A. Wild 37 pts.

Mary Callander Quaich, May 28: 1, A. Chadwick, A. Wild & J. Campbell net 106; 2, B. Watt, L. Flannigan & D. Brotherston net 114; 3, B. Taylor, E. Pearson and B. Paterson net 116; 4, L. Small, B. Nicholson and G. Small net 117. Event sponsor Jim Hewit was thanked.

Melrose

Championship 3rd Qualifier: 1, F. Falconer 87; 2, J. Shirra-Gibb 92; 3, V. Hogg 96.

Stroke Competition: 1, M. Cowe 79 (13) 66; 2, D. Mann 89 (22) 67; 3, C. Creamer 74 (7) 67.

Scratch: I.Ramsey 71.

Minto

Seniors Summer Stableford League, May 25: 1, J. Lunn 39 points; 2, J. Adams 38; 3, R. Ray Johnson 37.

Seniors Summer League positions: 1, D. Taylor 41.83 league points; 2, N. Simpson 41; 3, J. Lunn 35.50.

Ladies’ Medal No 2 & Championship Qualifier No 2, May 25: 1, M. Adams net 68; 2, M. Towers net 70; 3, M. King net 71.

Gents Tuesday Stableford, incorporating the Marie Curie Trophy, May 26: 1, W. Mackenzie 40 points; 2, B. Scott 39 (after countback); 3, R. Johnston 39.

Stableford League positions: 1, W. Mackenzie 77 league points; 2, R.Johnson & D. Wear 73.

Borders Veteran Ladies Golf Association Spring Competition, May 27: Three Minto ladies were among the prize winners in the BVLGA spring competition, played at Minto. J. McLaren was the overall winner with 38 Stableford points, F. Kerr won the silver division with 37 points and G. Cartwright was second in the bronze division with 35 points.

Gents and Seniors June Medal, Fox & Hounds No 5 and Championship Qualifier No 2: 1, R. Gray 84 (19) 65 after countback; 2, T. Glendinning 81 (16) 65; 3, R. Allott 72 (6) 66 (lowest gross).

Ladies’ Salver and Championship Qualifier No 4, May 31: 1, C. Thom 82 (16) 69; 2, M. Towers 92 (20) 72; 3, G. Cartwright 103 (29) 74. Scratch: 1, Carole Allott 92.

Selkirk

Elsie Wilson Trophy: 1, M. Rae 87 (18) 69. Two: Pat McGhee.

Brooch competition: 1, J. Beattie.

Napier & Ettrick Trophy: 1, M. Rae 88 (18) 70. Twos: A. Rutherford & J. Beattie.

Torwoodlee

Weekend results: 1, I. Lee 76 (10) 66; 2, T. Murray 77 (8) 69 BIH; 3, M. Bowden 84 (15) 69; 4, S. MacPherson 91 (21) 70; 5, D. Sutherland 88 (17) 71 BIH. Scratch: R. Brydon 75.

Congratulations go to Craig Forsyth, who holed in one at the 17th.

Homing

Earlston

Five members sent birds to Peterborough, liberated at 6.40am into a west wind.

Results 1, 2, 3, 4, 5, 6, W. Gray & Son 1225.

Galashiels

Nine members sent 165 birds to Peterborough, a distance of 237 miles.

Results: 1, 9, J. Wyper 1189.352; 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, Douglas & Spearman 1169.3504; 8, E. Jamieson 1108.633.

Langholm

Members liberated 43 birds from Cheltenham last Saturday over 227 miles in a westerly wind.

Results: 1,2,3 D. Nordon 1350.343, 1346.175, 1326.502; 4, 5 A. Henderson 1286.462, 1271.381.

Squash

Galashiels

Handicap Tournament – semi-finals: Del Sharratt(-3) beat Fraser Forrest (+5) 3-2 (11-15; 4-15; 17-16; 15-11; 15-7).

Plate quarter-final: Ian Chalmers (scr) beat Michael Haywood (scr) 3-0 (15-5; 15-6; 15-5).

Club night friendlies: I. Chalmers 2 D. Sharratt 0; R. McAleese 2 J. Barowska 1; I. Chalmers 2 J. Barowska 0; A. Gill 1 D. Sharratt 1; A. Gill 2 J. Barowska 0; I. Chalmers 2 R. McAleese 0; D. Sharratt 2 R. McAleese 0.