Borders swimmers nail national places

0
Have your say

THE BEST Performance Squad asserted their dominance at the Borders Schools Trials at Galashiels Swimming Pool.

Members of the performance squad were entered in 32 events, winning 27.

All 15 performance squad swimmers climbed the podium at least once, with the team also recording a greater than 50 per cent PB strike rate.

The Borders Schools Trials serve as a selection meet for the Scottish Schools Championships to be held in late January.

Achieving 49 qualifying times, the BEST Performance Squad is set to be well represented at the national championships.

BEST Results

Kirsty Armstrong, Kelso High School, 14 & under: Gold 100m butterfly, gold 200m butterfly, gold 200m individual medley, gold 400m individual medley.

Ryan Brown, Kelso High School, 16 & under: Gold 100m butterfly, gold 200m butterfly, gold 200m backstroke, gold 400m individual medley.

Lucy Hope, Jedburgh Grammar, 16 & under: Gold 100m butterfly, gold 100m backstroke, gold 200m backstroke, gold 200m individual medley.

Morgan Anderson, Kelso High School, 16 & under: Gold 100m breaststroke (PB), gold 200m breaststroke, gold 100m freestyle.

Gregor Swinney, Peebles High School, 16 & under: Gold 100m backstroke, gold 200m individual medley, silver 100m butterfly, silver 200m butterfly (all PBs).

Kathryn Swinney, Peebles High School, 14 & under: Gold 100m backstroke, gold 200m backstroke, silver 200m individual medley, silver 200m butterfly (all PB’s).

Jenny Adams, Kelso High School, 14 & under: Gold 100m breaststroke (PB), gold 200m breaststroke (PB), silver 100m backstroke (PB), silver 200m backstroke.

Finlay Dewar, Peebles High School, 14 & under: Gold 200m breaststroke (PB), gold 200m backstroke (PB), silver 200m individual medley (PB), silver 100m freestyle.

Lizzie Clelland, Earlston High School, 14 & under: Gold 100m freestyle, gold 200m freestyle (PB), silver 100m butterfly (PB), bronze 200m butterfly (PB).

Matthew Berlansky, Earlston High School, 16 & under: Gold 200m freestyle (PB), silver 100m breaststroke, silver 200m breaststroke (PB), silver 200m backstroke (PB).

Emma Paterson, Earlston High School, 16 & under: Gold 200m freestyle (PB), silver 200m individual medley, bronze 100m backstroke (PB), bronze 200m backstroke.

Robbie Czajka, Galashiels Academy, 16 & under: Silver 100m backstroke (PB), silver 200m individual medley, bronze 100m butterfly (PB), bronze 200m backstroke.

Amy Richardson, Broomlands Primary School, 12 & under: Silver 50m butterfly (PB), silver 50m freestyle (PB)

Lindsay Jack, Lilliesleaf Primary School, 12 & under: Silver 50m backstroke (PB), bronze 50m butterfly (PB).

Morvern Anderson, Earlston High School, 14 & under: Bronze 200m breaststroke.