Around the region’s fairways

Minto Golf Club: Winner of the Fox & Hounds Trophy, Ali Elliot, being presented with the trophy by the proprietors of the Fox & Hounds in Denholm, Stewart &Christine Mabon, also in the picture is Minto Golf Club Captain Mr Jock Rae.

Minto Golf Club: Winner of the Fox & Hounds Trophy, Ali Elliot, being presented with the trophy by the proprietors of the Fox & Hounds in Denholm, Stewart &Christine Mabon, also in the picture is Minto Golf Club Captain Mr Jock Rae.

0
Have your say

GALASHIELS

A STRONG wind made scoring difficult for the 70 entrants in this year’s Gala Open.

Yet again, greenkeeper Colin Finlay had the course at its best for this event. David Gillie’s excellent par round of 68 was good enough to win the open by three shots from Donald Ballantyne, with Kenny Simpson a further shot adrift.

In the handicap section, Andrew Spalding and Colin Simpson both shot 65, with Andrew claiming the title with the better inward half.

Results – Scratch: 1, D. G. Gillie 68; 2, R. D. Ballantyne 71; 3, K. C. Simpson 72.

Handicap: 1, A. Spalding 77 (12) 65 bih; 2, C. Simpson 76 (11) 65; 3, J. Gillie 83 (16) 67.

John Scott (Plumbing & Heating) Seniors Championship Qualifier: A League winner: A. Simpson nett 35. B League winner: A. Finlay nett 35.

KELSO

JF Thomas Trophy: 1, A. Roxburgh 77 (11) 66; 2, D. Brotherston 84 (13) 70; 3, J. Logan 82 (10) 72.

Challenge Trophy: 1, G. Lillie nett 73; 2, W. Ker 76; 3=, M. Munro, R. Cowe, S. Pettigrew 79.

Open Texas Scramble: 1, C. Thomson, S. McElrath, R. Glendinning, M. Ford 58 (1.8) 56.2; 2, I. Stewart, M. Hewie, T. Romanis, R. Newton 60 (2.7) 57.3; 3, I. Ford, R. Hogarth, D. Hirst, S. Turnbull 61 (2.4) 58.6.

LAUDER

1930 Cup winners: L. Gray & R. McNeill 36 points.

Blackbull Rosebowl winners: J. Stevenson & C. Douglas 33 points.

Ladies’ September Medal: 1, G. Dun nett 76: 2, A. Holten nett 77; 3, E. Brotherstone 79.

MELROSE

Lily Campbell Trophy winner: L. Wallace 80 (15) 65.

MINTO

Gents Fox & Hounds 36-hole Trophy: 1, A. Elliot nett 137; 2, T. Mulvee 139 (best second round score); 3, P. Gibb 139. Scratch: K. Scott 150.

The club would like to thank Stewart and Christine Mabon for their sponsorship.

Late entries are being accepted for the Gents Open, which is being held this Saturday.

ST BOSWELLS

WW Ballantyne Quaich: 1, G. Melrose 76 (15) 61; 2, G. Hogg 71 (5) 66; 3, H. Oliver 88 (22) 66.

Scott & Murray September Medal: 1, M. McEwan 76 (13) 63; 2, L. Bell 79 (15) 64; 3, W. Jackson 84 (17) 67.

TORWOODLEE

September Medal: 1, T. Murray 77 (11) 66; 2, J. Penny 71 (3) 68 (Lowest Gross); 3, W. Kirk 81 (12) 69.

Tuesday Stroke: 1, D. Gordon 73 (9) 64; 2, J. Meehan 75 (7) 68; 3, R. Schneebeli 92 (22) 70.

THE WOLL

Ladies’ Sweep: 1, C. Bouglas 34 points; 2, J. Craig 31; 3, M. Lynch 31.

Gents’ Sweep (Tuesday): 1, B. Graham 84 (10) 74; 2, G. Donnelly 90 (10) 80. Twos winner: B. Graham.

Gents’ Sweep (Saturday): A. McNicol 89 (17) 72; M. Willison 83 (10) 73; R. Cowan 84 (9) 75. Twos winner: A. Lindores.

Mixed Open: 1, L & J. Gillie 38 points; 2, J. Dickson & J. Diment 36; J. Murray & J. Thompson 34.

This Sunday sees the Four Player team event taking place. To enter, please contact reception on 01750 32711.