Around the region’s fairways

Lauder Ladies Golf.
Lauder Ladies Golf.

HAWICK

NINETY entries from some 20 different clubs enjoyed an excellent day with a closely-fought contest between the eventual winner, A. Hitchcock from Gala, after a countback against W. Ritchie of Hawick.

Thanks to sponsors A & J Robson Funeral Directors and to Keith Beattie for providing several of the prizes.

Results – Group A (55–63 years): 1, A. Hitchcock (Ladhope) 41 points; 2, P. Forsyth (Woll) 38; 3, G Telfer (Murcar) 38.

Group B (64–68 years): 1, W. Ritchie (Hawick) 41 points; 2, W. Jarvis (Hawick) 39; 3, W. Taylor (Ladhope) 38.

Group C (69 years and over): 1, R. Bowd (Torwoodlee) 38 points; 2, J. Heatley (Hawick) 37; 3, I. Elliot (Hawick) 36.

Medal/Millennium 3: 1, P. Leithead 95 (23) 72; 2, S. Donaldson 98 (25) 73. Scratch: A. Teague 93.

GALASHIELS

Invitation Greensomes: 1, S. Milburn & J. Thompson 76 (13) 63 BL2.

August Medal: 1, J Hardie 75 (12) 63 bih; 2, B. Barnard 72 (9) 63.

Wednesday Stroke: 1, J. Shiel 90 (24) 66.

Kenny Hood Pairs: 1, J. Shiel & S. Learmonth 137; 2=, D. Dick & R. Horsburgh 140, A. Readhead & W. Ritchie 140.

The next event is the Captain’s Prizes on Saturday.

John Scott (Plumbing & Heating) Seniors: Turner Cup Qualifier (A League) winner, W. Crighton; Dickson Cup Qualifier (B League) winner, G. Henry.

KELSO

Ladies’ Summer Stroke: 1, S. Paterson 74 (5) 69; 2, A. Wild 97 (27) 70 bih.

SLGA Medal: 1, A. Wild 96 (27) 69; 2, D. Tomlinson 88 (18) 70.

Thistle Brooches (St Andrews Greensomes): 1, A. Wild & L. Flannigan 92 (20) 72; 2, L. Anderson & S. Lees 96 (19.5) 76.5

Autumn Stroke: 1, L. Wilson 79 (11) 68; 2, L. Flannigan 85 (13) 72.

Hill Medal final: 1, L. Wilson 83 (10) 73; 2, A. Wild 105 (27) 78.

LAUDER

A BUSY weekend at Lauder began with 27 teams contesting the Open Greensomes in glorious sunshine on Saturday.

Results: 1, A. Stevenson (Lauder) & C. Johnstone (Murrayfield) nett 69; 2, D. Robinson & G. Dun (Lauder) 73.2; 3, L. Lee (Monktonhall) & L. Hogarth (Lauder) 74.

On Sunday, the Ladies’ Club Championship was finally played, having been postponed from June.

Results: A. Stevenson beat M. Fallas. B Championship: L. Gray beat C. Fairnie (winners and runners-up pictured).

MELROSE

Centenary Lady Competition: 1, F. Falconer 78 (7) 71; 2, V. Hogg 94 (20) 74.

Burts Hotel Challenge Trophy: 1, S. Bunyan 73 (8) 65; 2, C. Creamer 79 (13) 66; 3, A. Stirling 74 (6) 68. Scratch: L. M. Wallace 69.

Belhaven Invitatation Greensomes: 1, K. Haldane & A. Trotter; 2, S. Bunyan & R. Henderson; 3, I. Swan & W. Hunter. Scratch: D. Page & T. Pringle.

BorderGolf Competition: 1, C. Creamer 76 (12) 64; 2, I. Hogg 78 (11) 67; 3, G. Hogg 76 (7) 69. Scratch: I. Ramsey 75.

MINTO

Senior Ladies’ Open (team competition): 1, M. Bland, K. Sadler & Anne Paterson 75 points; 2, F. Kerr, J. Craig & M. Wilson 65; 3, A. Carter, M. Walker & M. Adams 64 bi6. Overall Winner of the Individual Salver: M. Bland (Minto) 43 points.

Ladies Minto Belle: Silver Division winner, A. Von Ruben 94 (18) 76; Scratch, C. Allott 92. Bronze Division: M. Towers 100 (23) 77; Scratch, E. Learmonth 103. Overall Minto Belle Winner: A. Von Ruben.

Steward’s Invitation (Ladies): 1, I. Fletcher & C. Bunyan 28 points; 2, M. Bland & P. Robson 25 points bih; 3, E. Learmonth & A. Teague 25. Gents: 1, M. Lauder & S. Coltman 33 points bih; 2, T. Hartop & D. Jardine 33; 3, J. Jardine & J. Thomson 32.

Thanks go to all sponsors who donated prizes and to everyone who played on Saturday.

Gents’ Tuesday Stableford (No 11): 1, G. Arres 39 points; 2, W. MacKenzie 35; 3, R. Pringle 32.

Gents’ August Medal: 1, J. K. Scott 71 (5) 66; 2, I. Oliver 73 (5) 68; 3, G. Murray 81 (12) 69 bih.

The First Class Club Championship is this Saturday, tee-ing off at 10.30am and 2pm.

ST BOSWELLS

Ladies Senior Salver/MedaL: 1, J. Heard 98 (27) 71; 2, M. Allen 96 (22) 74; 3, H. Rennie 101 (26) 75.

Gordon Melrose Building Design Gents Open on Saturday August 25. Phone Sue 01835 823527 for tee time.

Keith Braithwaite Gents 4BBB: 1, C. Rae/L. Oxton 58; 2, R. Barrie/R. Young 60; 3, B. Marjoribanks/K. Baillie 62. St Boswells Open will be held on Saturday, tee times available.

TORWOODLEE

August Medal: 1, G. Meiklem 74 (7) 67 Bih; 2, I. Wilson 70 (3) 67 Bih (lowest gross); 3, G. Jamieson 84 (17) 67.

THE WOLL

Ladies’ Open Greensomes: 1, K. Robertson/J. Cambridge 32 points; 2, M. Innes/C. Bouglas 32; 3, J. Craig/E. Rafferty 30.

Ladies’ Sweep: 1, M. Innes; 2, S. Smith 37; 3, J. Craig.

Gents’ Sweep: 1, J. Mackenzie; 2, C. Blaikie.

Captains’ Day (sponsored by Maxxium): winning team, R. Nugent, S. Cambridge, B. Wallace, J. Davis; runners-up, H. Richardson, B. Davis, D. Brown, C. Thorburn.

Diary dates: Wednesday, August 29, Seniors’ Open; Sunday September 16, Mixed Open; Sunday, September 23, Caddon Design 4-Player Team Event.

Entries taken at reception or 01750 32711.