Around the region’s fairways

0
Have your say

BORDERS VETERAN LADIES

Jaytee Trophy (Duns Golf Club): 1, J. McDevitt (Duns) 36 points. Silver – 1, J. Colvine (Duns) 29 bih; 2, C. Thom (Minto); 29; 3, J. Brown (Melrose) 26. Bronze – 1, M. Gotterson (Duns) 33; 2, J. Pearson (Minto) 31; 3, A. Baird (Roxburghe) 30. Senior winner – A. Brown (Roxburghe) 27.

GALASHIELS

TWENTY-ONE teams participated in the Gluepot Rosebowl and the format proved so difficult that two teams (including the sponsors) failed to get three fit golfers to the finish.

Alan Jack, Alan Redhead and Billy Ritchie’s score of 130 with a superior run for home won them the trophy in a tight competition with only two shots separating the top four teams.

Many thanks to Graham Philip for his continued sponsorship which the club greatly appreciates.

Gluepot Rosebowl: 1, T. Jack/A. Redhead/W. Ritchie 130 bih; 2, C. Forsyth/K. Simpson/K. McLeish 130. Wednesday Stroke: 1, S. King 80 (11) 69. May Stroke: 1, A. Wilson 84 (18) 66. Seniors’ Scott Cup Stableford: 1, I. Young 20 points.

HAWICK

Jubilee Trophy (36 holes): 1, P. Leithead 151; 2, F. Turnbull 154.

JEDBURGH

Seniors Open: Overall winner - D. Little 80 (15) 65; Scratch - 1, D. Whillans 72.

Age 50-59 - 1, P. Forsyth 86 (20) 66; Age 60-69 - 1, W. Taylor 76 (7) 69; Age 70 plus - 1, J. Temple 83 (12) 71.

McTavish Trophy: 1, C. Brown 69 (4) 65 bih; 2, B. Purves 75 (10) 65; 3, G. Richardson 82 (14) 68. Scratch – D. Whillans 76.

This week’s Interclub Challenge has been postponed until June 17 and the Mainetti Trophy will be played on Saturday.

KELSO

Geoff Garratt Competition: 1, M. Johnston 78 (15) 63; 2 equal, D. Hirst 78 (13) 65/K. Wilson 82 (17) 65/R. Galbraith 70 (5) 65. Scratch – B. Graham 68.

DS Dalgleish Competition: 1, K. Wilson/S. Blackie 52 points; 2, M. Ford/G. Kellington 46; 3, D. Hirst/S. Pettigrew 45.

Club competition at Ratho Park: 1, J. Black 34 points bih; 2, M. Purves 34; 3 equal, B. Graham/D. Scott 33.

LAUDER

Ladies April Medal: 1, A. Holton 93 (20) 73; 2, E. Brotherstone 113 (35) 78; 3, M. Fallas 99 (15) 84.

Bells Texas Scramble: 1, L. Hogarth/I. Scott/G. Douglas; 2, M. Dounne/A. Anderson/J. Felton; 3, C. Douglas/T. Hogarth/L. Mitchell.

MELROSE

Spar Competition (overall winner for two rounds): 1, C. Creamer 82 points; 2, W. Wallace 78; 3, G. Lackie 73.

Ladies Stroke: 1, V. Hogg 96 (20) 76; 2, J. Shirra-Gibb 97 (20) 77; 3, A. Holton 98 (20) 78.

MINTO

Gents May Medal: 1, J. Scott 74 (6) 68; 2, A. Johnston 83 (14) 69 bih; 3, K. Thompson 80 (11) 69.

Ladies Medal: Silver Division, handicap – J. Beattie 87 (14) 73; Scratch – L. Moore 88. Bronze Division, handicap – J. Elliot 100 (26) 74; Scratch – E. Learmonth 96. Overall winner – J. Beattie.

ST BOSWELLS

Entries are still being taken for the Majoribanks Mixed Greensomes Open on Sunday. Limited tee off times available in the afternoon, with better availability in the morning.

Entry is £10 per couple. To enter, call 823527 or email/post the form available from www.stboswellsgolfclub.co.uk

Seniors May Medal: 1, J. Cumming 75 (14) 61; 2, H. Oliver 86 (22) 64 bih; 3, K. Ovens 71 (7) 64.

TORWOODLEE

AJ Thomson Spring Cup: 1, J. Berry 71 (2) 69 bih; 2, R. Gladstone 81 (12) 69; 3, A. Lawrie 69 (0) 69.

Belhaven Qualifer and April Medal: 1, C. Lees 65 (5) 60; 2, J. Kelly 73 (7) 66; 3, J. Kirk 83 (15) 68.

WOLL

Sweep (May 1): 1, J. Geoghegan 94 (19) 75 ; 2, S. Cambridge 90 (13) 77; 3, P. Grigor 97 (18) 79.

Monthly Medal: A Class - 1, A. Gillie 74 (8) 66; 2, B. Fotheringham 80 (13) 67; 3, C. Tait 81 (13) 68. B Class - 1, S. Brown 85 (21) 64; 2, J. McWhinnie 91 (20) 71; 3, A. McNicol 91 (19) 72.

Sweep (May 6): 1, I. Campbell 81 (7) 74 ; 2, T. Yeomans 80 (3) 77.