Around the region’s fairways

editorial image

EARLSTON

Earlston Golf Club recently held its second annual Society Quaich Texas Scramble over the Monksford course, and is grateful to Paul Rooney, owner of the estate, whose kindness and generosity makes such charitable events possible.

The club is delighted to be able to support the local community in this manner and raised a total of £1,000 on the day, all of which goes to provide much-needed equipment for local groups.

Last year, the club supported Hanover House; this year, the Earlston Paths Group and Earlston Brownies were the beneficiaries.

Forty players competed over the course this year, with the winning team of Archie Anderson, David Johnston, Mike McKay and Janice Whiteford the worthy victors.

GALASHIELS

Borderways Seniors Championship Qualifier: A League – 1, A. Simpson nett 36; B League – 1, E. Macgregor 35.

Club outing: 1, K. McLiesh 43 pts; 2, D. Clyne 40; 3, N. Moffat 40. Stableford winners: P. Dalgleish, A. Simpson, W. J. Taylor and G. Ford. Many thanks to Kenny Nicol for organising a great day.

September Medal: 1, D. Carruthers 79 (10) 69.

J. B. Walker Gala Open: 1, P. Dalgleish 72 (10) 62; 2, D. Whitehead 74 (11) 63; 3, L. Gillie 72 (5) 67. Scratch: 1, D. Gillie 66; 2, A. Trimby 68; 3, M. Thomson 70. Two’s: J. Berry, J. Thomson, A. Trimby, L. Gillie, D. Gillie, Der Gillie.

KELSO

Autumn Stroke: 1, B. Hogarth 70 (4) 66; 2, S. Pettigrew 76 (7) 69; 3, K. Swinton 83 (12) 71.

MELROSE

Lily Campbell Cup: 1, A. Holton 97 (20) 77 bih; 2, J. Murray 106 (29) 77.

MINTO

Gents Fox & Hounds 26-hole Trophy – morning round: 1, S. Mabon nett 43; 2, J. Currie 45; 3, A. Johnston 46. Scratch winner: B. Howden 53 (after countback). Afternoon round: 1, J. Jardine nett 46; 2, R. Pringle 48; 3, B. Morrison 49 bih. Scratch winner: P. Gibb 54 (after countback). Overall: 1, J. Currie nett 94; 2, J. Jardine 96; 3, S. Mabon 97. Scratch winner: B. Howden 107. Minto Golf Club would like to thank sponsors Stewart and Christine.

The club is accepting late entries for the Gents Open, which is being held this Saturday.

ST BOSWELLS

Border Skoda Cup: 1, M. Beavon 74 (11) 63; 2, N. Linton 72 (8) 64; 3, G. Hogg 70 (6) 64.

Border Potatoes Medal: 1, C. Rae 72 (8) 64; N. Linton 72 (8) 64; 3, G. Hogg 71 (6) 65. Two’s: W. Marjoribanks, G. Hogg, A. Hardie, W. Jackson.

Winter membership now available – please contact Sue Brooks on 01835 823527 for details.

TORWOODLEE

Tuesday Stroke: 1, M. Morrison 82 (17) 65; 2, R. Kyle 80 (10) 70; 3, G. Low 74 (3) 71.

THE WOLL

Ladies’ Nine-hole Sweep: 1, J. Lee 32 pts; 2, M. Lynch 28.

Gents’ Sweep: N. Stevens 86 (20) 66; 2, S. Lunt 85 (17) 68; 3, R. Snowden 90 (19) 71. Twos: S. Watson.

Mixed Open: 1, Mr & Mrs Glendinning 39 points; 2, Mr & Mrs Turner 38; 3, Mr Ash & Mrs Waddington 38.

The rescheduled Four-player Team competition is on Saturday, October 8, and the Open Power Play on Sunday, October 16.

Entries for both are being taken at reception, or call 01750 32711.