Around the region’s fairways

the First Minister with Lauder GC clubgolfers, clubgolf Manager Jackie Davidson and leading Scottish amateur golfer James Byrne at Gleneagles on Sunday, by Rob Eyton-Jones
the First Minister with Lauder GC clubgolfers, clubgolf Manager Jackie Davidson and leading Scottish amateur golfer James Byrne at Gleneagles on Sunday, by Rob Eyton-Jones
0
Have your say

GALASHIELS

SENIOR August Medal: League A – 1, A. Simpson 36; League B – 1, A. R. Gerrard 36.

Seniors Open: A Class – 1= D. Bryson 74 (9) 65/G. Philips 70 (5) 65; 3, D. Clyne 77 (11) 66; B Class – J. Denholm 67 (7) 60; C Class – 1, P. Seggie 79 (13) 66; D Class – G. Turnbull 76 (12) 64.

HAWICK

LADIES Medal/Rosebowl: 1, S. Crowford 97 (25) 72; 2, R. Suddon 97 (25) 73. Scratch F. Turnbull 93.

KELSO

JAMES Braid Challenge: 1, G. Halliday 20 points; 2= S.McElrath/I. Lauder/B. Hogarth 19; 5= W. Lawrence/R. Glendinning/D. Jack 18.

LAUDER

LADIES August Medal: 1, G. Dun 93 (19) 74; 2, L. Gray 102 (24) 78; 3, A. Holton 99 (20) 79.

MELROSE

SLGA Brooch: 1, A. Holton 92 (20) 72; 2, J. Brown 91 (16) 75.

MINTO

Gents’ August Medal: 1, I. Douglas 90 (24) 66 bih; 2, K. Johnson 77 (11) 66; 3, G. McDonagh 79 (12) 67 bih.

Gents’ Tuesday Stableford: 1, P. Brooks 43 points; 2, I. Lister 39 bih; 3, K. Speirs 39.

Autumn Medal: 1, A. Haddon 84 (16) 6; 2, A. Nichol 88 (19) 69; 3, M. Sarginson 96 (26) 70.

ST BOSWELLS

GORDON Melrose Design Gents Open: 1, L. Douglas 79 (18); 2, J. Quinn 76 (12) 64; 3, B. Graham 63 (+1) 64.

J & J Tait Homes Cup: 1, K. Swinton 3 up (16) 15; 2, J. Quinn 2 up (12) 11.8; 3, A. Hardie All Sq (11) 11.3.

The Barrie Trophy takes place this Saturday for all golfers aged 50 and over. Sunday is the Gents Centenary Trophy and last qualifier for Dryburgh Cup final.

Senior Ladies Greensomes: 1, L. Anderson & E. Pearson 64.6; 2, M. Bland & A. Paterson 69; 3, M. Sharp & J. Doig 69.2.

TORWOODLEE

GENTS Stroke: 1, H. Hamilton 72 (5) 67 bih; 2, B. Russell 77 (10) 67; 3, T. Gilhooley 80 (11) 69.

Tuesday Stroke: 1, A. Lawrie 63 (0) 63; 2, D.W. Brydon 69 (4) 65; 3, R. Forsyth 70 (4) 66 bih.

Ladies’ Open (Torwoodlee unless stated): Hogarth Cup (first silver) – 1, J. Corbett 68; 2, L. Campbell 70; 3, S. Paterson (Kelso) 71 bih.

Belle Robertson Cup (best scratch) – 1, M. Pow (Selkirk) 72.

Paterson Cup (first bronze) – 1, Alison Robertson (Melrose) 71; 2, C. Duncan 72; L. Paterson 74 bih.

Nearest The Hole: 3rd (sponsored by David Hogarth) – Silver, M. Pow; Bronze, L. Paterson; 10th (sponsored by Quins) – L. Paterson; 16th – Silver, I. Craigie; Bronze, J. Tokely (Melrose).

Nearest The Hole in two at 18th: Silver (sponsored by Mags Begg) – V. Scott; Bronze (sponsored by Salon 55) – M. Purves.

Many thanks go to sponsors and players for supporting a successful day.

WOLL

SENIORS OPEN: Overall winner – H. Martin (Eden) 40 points. Class 55 to 59 – 1, B. Taylor (Roxburgh) 36; 60 to 64 – S. Ballantyne (Woll) 37; 65 to 69 – I. Finlayson (Torwoodlee) 39; 70 Plus – A. Jack (Torwoodlee) 35.

Sweep: 1, D. Miller 78 (9) 69; 2, A. Brunton 83 (13) 70; 3, J. MacKenzie 77 (7) 70.