Around the region’s fairways

0
Have your say

GALASHIELS

Wednesday Stroke: 1, A. Schneider 85 (23) 62; 2, B. Currie 70 (4) 66

Saturday Stroke: 1, J. Hardie 75 (12) 63; 2, B. Barnard 75 (11) 64; 3, A. Spalding 78 (13) 65 bih.

Next competition is the Summer Tankard on Saturday.

Borderways Seniors July Medal: A League winner, P. Seggie nett 34 bih; B League winner, C. M. Young 35.

HAWICK

Holiday Stableford: 1, P. Wright 42 points; 2 equal, B. Cranston, H. Forsyth, A. Ballantyne (jnr) 40.

Holiday Medal (ladies): 1, F. Robson 92 (19) 73; 2, L. Douglas 85 (10) 75. Scratch, A. Teague 93.

KELSO

A. A. Hunter Trophy: 1, I. Robertson 74 (11) 63; 2, B. Hogarth 69 (5) 64; 3, D. McAulay 80 (13) 67.

Civic Week Stroke: 1, T. Romanis 74 (11) 63; 2 equal, K. Swinton 81 (11) 70, M. Ross 82 (12) 70, G. Crozier 94 (24) 70.

Ladies’ Senior Open Greensomes: 1, G. Herriot & M. Shortheed nett 69.6; 2, A. Scott & M. Callander 69.8; 3, G. Blair & G. Lawson 70.4.

Kelso Show Stroke: 1, M. Robertson 80 (20) 60; 2, J. Chisolm 85 (23) 62; 3, A. Lyall 79 (14) 65.

Martell Trophy: 1, I. Rae 75 (10) 65 bih; 2, B. Hogarth 69 (4) 65; 3 equal, A. Malone 80 (13) 67, B. Anderson 77 (10) 67.

LILLIARDSEDGE

August Medal: 1, R. McEwan 84 (21) 63; 2, R. Griffin 82 (16) 66; 3, F. W. Knox 89 (22) 67.

MELROSE

Lorraine Trophy: Winners, J. Shirra-Gibb & F. Mathieson.

Royal Bank of Scotland Trophy: 1, J. Shirra-Gibb 89 (20) 69; 2, A. Robertson 93 (23) 70.

Electra-Com Open Mixed Foursomes: 1, J. MacPherson (Melrose) & C. MacPherson (Nairn) 86 (19.5) 66.5; 2, Keith Mitchell & C. McGee (Melrose) 89 (20.5) 68.5; 3, Derek Grant & I. Phillips (Melrose) 94 (21.5) 72.5; 4, S. Ritchie & L. Ritchie (Melrose) 88 (14.5) 73.5. Scratch: 1, G. Hannah & J. Whiteford (Melrose) 76; 2, L. Wallace & L. Wallace (Melrose) 82.

Marmions Melbourne Cup: 1, P. Frankland 44 points; 2, M. P. Simpson 41; 3, G. Hogg 39.

MINTO

Minto Junior Open: 1, H. Leask 79 (16) 63 (Minto); 2, Matthew Douglas 82 (18) 64 (Minto); 3, D. Howie 81 (16) 65 (Hawick). Scratch: 1, J. McColm 71 (Hawick) bih; 2, R. Beattie 71 (Hawick); 3, G. Hunter 76 (Hawick). Nearest the hole: R. Beattie (Hawick) 140cm (8th); C. Wilson 65cm (17th). Longest drive: R. Beattie (Hawick) 300yds (9th).

The junior section would like to thank Ostles Tyres and Minto club members for supporting this event.

Gents Holiday Stableford No 2: 1, R. Pringle 41 points; 2, B. Hartop 39; 3, M. Sarginson 38 bih.

Minto Senior Ladies Open Team Competition: 1, S. Coltman, S. Trimbie & M. Turnbull 83 points; 2, L. Owen, F. Falconer & A. Hoolton 81; 3, G. Dun, L. Hogarth & E. Brotherstone 80. Overall Winner of the Individual Salver: A. Hoolton (Melrose) 41 points.

ST BOSWELLS

Ladies Medal: 1, R. Thorburn nett 70; 2, M. Allen 71; 3, V. Shirra-Gibb 73.

Dryburgh Cup (3): 1, S. Frizzel 76 (23) 53; 2, K. Baillie 82 (19) 63; 3, D. Curle 80 (17) 63. Twos: D. Curle; S. Frizzel; A. Gillan.

GB Telecom WW Ballantyne Quaich: 1, A. Smith 66 (6) 60; 2, D. Johnston 73 (10) 63; 3, C. Rae 70 (7) 63.

TORWOODLEE

July Medal: 1, Richard Forsyth 70 (4) 66 bih; 2, G. Fairgrieve 78 (12) 66 bih; 3, B. Aitchison 71 (5) 66. Scratch: S. Fairburn 67 bih.

Holiday Stroke PYOP: 1, S. Nightingale 67 (6) 61; 2, Billy Hunter 79 (16) 63; 3, S. Fairburn 64 (1) 65.