Around the region’s fairways

GALASHIELS

A TOTAL of 71 players teed up for the final qualifier prior to Championship Week.

The predicted bad weather held off and only affected the later starters, which was reflected in the scoring. Colin Armstrong broke 70 for the first time and this gained him a one-stroke victory from Neale Moffat.

Kris Donaldson shot a fine 67, but had the double disappointment of being out of the prizes and being unavailable to compete this week.

Results: 1, C. Armstrong 69 (8) 61; 2, N. Moffat 74 (12) 63; 3 equal, R. Scott 78 (14) 64, S. McDonald 79 (15) 64.

Borderways Seniors Championship Qualifier: A League winner, W. Crighton 33; B League winner, G. Henry 32.

JEDBURGH

Championship play-off finals: Men’s Club Champion, Gary Hughes; Ladies’ Club Champion, Pauline Hogg; 2nd Class Champion, T. Mcgeachy; 3rd Class Champion, C. Hogg; Boys’ Champion: N. Gillie; Seniors’ Champion, P. Richards.

KELSO

Club Championship: 1, A. Chalmers; 2, I. Lauder.

Boys’ Championship: 1, A. Fortune; 2, G. Hastie.

Donaldson Trophy: 1, T. Romanis; 2, D. Scott.

Margaret Millar Trophy: 1, J. Szkudro; 2, I. Symons.

Belhaven Shield: 1, S. Donaldson 71 (8) 63; 2 equal, R. Cowe 70 (4) 66, A. Mulvie 88 (22) 66.

LAUDER

D. H . W. 36-hole Challenge Trophies – Round 1: 1, R. Lumsden 86 (20) 66; 2, B. Cadogan 85 (18) 67; 3, A. Kellett 84 (17) 67. Round 2: 1, R. Hardie 73 (7) 66; 2, E. Forsyth 75 (9) 66; 3, G. Robson 85 (18) 67. Overall Winner: A. Kellet 67 (69) 136. Scratch: C. Lumsden 148.

June Medal: 1, A. Prentice 79 (14) 65; 2, E. Forsyth 74 (8) 66; H. MacDonnel 79 (10) 69.

Lewis Design Stableford Week 1: 1, J. Felton 41 points; 2, J. Gillie 38; 3, I. Scott 37. Week 2: 1, J. Felton 41; 2, C. McNeill 39; 3, I. Aitchison 38.

Mike Todd Foursomes: 1, I. Scott & J. Felton 69.5; 2, C. Mcneill & K. Gillan 71 bih; 3, C. Lumsden & G. Johnstone 71.

Melrose

Championship Qualifying Round 1: 1, J. MacPherson 70 (4) 66; 2, R. Chisholm 80 (14) 66; 3, A. Purves 87 (20) 67. Scratch I. Ramsey 72. B. C. Russell recorded a hole in one at the third hole.

Ladies’ Open Greensomes: 1, A. Dodds & M. Bryden (Torwoodlee) 77 (9.6) 67.4; 2, A. Robertson & J. Tokely (Melrose) 92 (23.4) 68.6. 3, J. Murray & E. Crawford (Melrose) 102 (31.6) 70.4. Scratch: A. Rutherford & D. Cassidy (Selkirk) 78. Nearest the Pin: A. Robertson.

MINTO

Ladies’ Charity Stableford: 1, M. Hart 38; 2, I. Fletcher 37 BIH (Hole in One at the 17th); 3, V. Fairbairn 37.

Ladies’ Medal No.3 Silver Division: Handicap, J. Corbett 91 (19) 72; Scratch, M. Johnston 90 bih. Bronze Division: Handicap, E. Learmonth 90 (25) 65; Scratch, F. Kerr 94 BI6. Overall Medal Winner: E. Learmonth.

Gents’ Tuesday Stableford No 5: 1, B. Howden 46 points; 2, A. Craggs 43; 3, I. Elliot 41. No 6 Tuesday: 1, J. Daley 44; 2, D. Richardson 43; 3, I. Lister 42.

The Gents’ Summer Competition on Saturday was cancelled due to the course being waterlogged and has been rescheduled for this Saturday.

The Jim Ingles competition will now be played at a later date.

ST BOSWELLS

DS Dalgleish Championships: Gents Championship, Colin Ovens beat Alan Smith; B Championship Clinton Rae beat Gavin Robertson; C Championship, Bobby Reilly beat Kenny Baillie; Ladies’ Silver Medal, Fiona Melrose beat Anne Forrest; Bronze Medal, Liz Runciman beat Vicky Shirra Gibb.

TORWOODLEE

SECOnd Qualifier & Summer Competition: 1, D. Turner 67 (3) 64; 2, K. Rankin 70 (5) 65 BIH; 3, D. Rutherford 76 (11) 65. Scratch: J. Berry 67.

Tuesday Stroke: 1, K. Rankin 70 (5) 65; 2, B. Russell 76 (10) 66 BIH; 3, M. Lindsay 86 (20) 66. Scratch: D. Gillie 68.

Ladies’ Senior Greensomes: 1, A. Dickinson & M. Campbell (Torwoodlee) 67.6; 2, C. Purves (Selkirk) & S. Horsburgh (Peebles) 68 BI3; 3, F. Runciman & J. Corbett (Torwoodlee) 68. Scratch: R. Brown & C. Clements (Lothianburn) 79 BI3.

THE WOLL

Sweep, June 8: 1, S. Watson 74 (8) 66; 2, B. Caswell 84 (17) 67; 3, R. Stark 76 (9) 67. Twos: A.McNicol.

Sweep, June 11: 1, R. Cowan 77 (12) 65; 2, S. Lunt 84 (19) 65; 3, C. Pritchard 83 (12) 71. Twos: S. Batchelor, C. Pritchard.

Sweep, June 18: 1, M. Willison 77 (12) 65; 2, J. Nisbet 82 (17) 65; 3, C. Pritchard 78 (12) 66. Twos: M. Willison.

Ladies’ Monthly Medal, Silver: A. Wright 87 (17) 70; J. Cambridge 90 (14) 76. Bronze: J. Craig 99 (21) 78.

Ladies’ Sweep: 1, M. Innes 35 points; 2, J. McNicol 34; M. Lynch 30.