Around the region’s fairways

0
Have your say

GALASHIELS

BORDERWAYS Seniors May Medal: A League winner 36, R. W. Scott; B League winner T. Wilson 35.

HIRSEL

LADIES Seniors: 1, Joan Turnbull nett 75bih; 2, Patricia Cliffe 75.

May Medal: overall winner, Kirsty Moralee Nett 70; Division 1, Mandy Lunn 71; Division 2, Janet Hodge 80.

There are still tee times available (mainly pm) for the Hirsel Ladies Open Greensomes on June 25. Bookings can be made online at www.hirselgc.co.uk

JEDBURGH

Jedburgh Golf Club are holding a Celebrity Amateur Competition on Friday, June 24.

The event will take the form of a Texas scramble with teams of four consisting of one celebrity with a team of three sponsors – £300 to enter per team or £100 per individual sponsor,

Some of the celebrities involved are Gavin Hastings, Keith Robertson, John Rutherford, Finlay Calder, Peter Dodds, Gary Parker and Davie Rose (rugby), Frank Scott (golf), Jim Leishman, Pat Nevin, Andy Lawrie (football), John Lamont (politics), Doug Jackson (local author) and Iain Scott (Scocha).

More information at www.jedburghgolfclub.co.uk or anyone wishing to sponsor, contribute or help on the day please contact maureenforsythe@btinternet.com

KELSO

Roxburghe Cup: 1, H. Patterson 80 (15) 65; 2, G. Fairgrieve 70 (4) 66; 3, L. Murray 80 (12) 68.

SLGA Medal: 1, A. Wild 98 (29) 69; 2, 2, G. Herriot 97 (23) 74 Bih.

Mixed Texas Scramble (15 Holes): 1, M. Ford, K. Hook, S. Lees, D. Tomlinson 51 (4.9) 46.1.

Margaret Scott Trophy (36 Holes): 1, L. Wilson (18) 68 + 68 = 136; 2, L. Anderson (33) 76 + 70 = 146; 3, D. Tomlinson (19) 74 + 74 = 148.

Spring Stroke: 1, Alison Fleming 94 (24) 70; 2, L. Mathewson 93 (21) 72.

Hill Medal (1st Qualifier): 1, L. Wilson 88 (16) 72bih; 2, L. Anderson 104 (32) 72.

Lady Golfer (1st championship qualifier): 1, Sharon Paterson 77 (6) 71; 2, L. Flannigan 89 (14) 75.

Open Greensomes: 1, S. Paterson & K. Inkpen (Duns) 70 (6) 64; 2, L. Wilson & A. Mitchell (Hawick) 88 (13.2) 74.8; 3, I. Henderson & C. Mackie (Minto) 103 (26.8) 76.2.

Lauder

Lewis Design Stableford (Week 3): 1, C. Douglas 43 points; 2, D Bain 41; 3, L Hardie 40. Week 4: 1, G. P. Douglas 35; 2, J. Mcgowan 34; 3, D. Johnstone 32. Overall Positions (May): 1, C. Douglas 80; 2, D. Bain 78; 3, L. Hardie 73.

Laidlaw Homes Trophy: 1, C Douglas 83 (11) 72; 2, A. Kellet 91 (17) 74; 3, R. Whiteford 82 (8) 74.

Captain’s Prize: 1, R. McNeill 29 points; 2, L. Hardie 27.

LILLIARDSEDGE

BERT McLeod Memorial Shield: 1, J. Hunter 86 (22) 64; G. Cairns 84 (17) 67; P. Cuthill 83 (15) 68.

MELROSE

SPONSORS Scramble: 1, J. S. Crawford/Spar 57.1; 2, Clelands 58.6; 3, Electracom 59.3.

May Clubhouse Competition: 1, J. Darling 83 (13) 70; 2, L. M. Wallace 72 (2) 70; 3, K. Mitchell 82 (12) 70. Scratch K. Haldane 74.

TORWOODLEE

OPEN Mixed Greensomes: 1, I. Thomson & D. Richards (Torwoodlee) 67.2; 2, N & M. Campbell (Torwoodlee) 69.4; 3, J. Grieg & M. Mellor (Longniddry) 71.2. Scratch: 1, R. Brydon & V. Scott (Torwoodlee) 78. Twos: G & F Melrose, G & G Black, F & L Gray, N & M Campbell, I. Thomson & D. Richards; G & A. Dickinson, G. Mcnicol & J. Dougal, J & H. Lang, W & D. Lillico, A & H. Mcdonald, R. Brydon & V. Scott.

Champion’s League Stroke: D. Gordon 72 (10) 62; 2, S. Pflug 87 (21) 66; 3, R. Clark 93 (25) 68 BIH.

PYOP Tuesday Stroke: 1, Fraser Hunter 77 (7) 70; 2, G. Low 74 (3) 71 Bih; 3, Kevin Rankin 76 (5) 71 Bih. Scratch, Derek Gillie 73 (2) 71.

WOLL

LADIES Monthly Stableford: 1, M. Innes 42 points; A. Davis 34. Ladies David Paton Memorial Trophy: 1, J. Lee 41 points; 2, J.Craig 35.

Seasons Cup (1st Championship Qualifier) A Class: 1, S. Watson 74 (8) 66; 2, C. Thorburn 81 (14) 67; 3, G. Lackie 71 (3) 68. B Class: 1, S. Pettie 83 (18) 65; 2, R. Nisbet 85 (18) 67; 3, W. Davis 89 (20) 69.

2nd Championship Qualifer A Class: 1, D. Oliver 79 (11) 68; 2, C. Thornburn 82 (13) 69; 3, J. Thomson 83 (14) 69. B Class: 1, R. Robertson 80 (17) 63; 2, R.Snowden 86 (21) 65; 3, S. Pettie 82 (16) 66.

Fun Monthly Texas Scramble: Winners, J. Craig, B. Bryson, G. Donnelly and B. Paterson.