Around the fairways

Minto Golf Club Junior Prize Giving 2012

Minto Golf Club Junior Prize Giving 2012

0
Have your say

Galashiels

Seniors’ section (sponsored by John Scott – plumbing and heating): September medal: A League: A. Hitchcock nett 34; B League: G. Henry nett 38.

Kelso

AUTUMN stroke: 1, Stuart Pettigrew 72-6-66; 2 (equal), Dan Brotherston 82-12-70, Stuart J. Anderson 78-8-70.

LAUDER

LADIES’ outing to Torwoodlee: 1, E. Brotherstone 31pts; 2, C. Fairnie 27 (bih); 3, G. Dun 27.

LILLIARDSEDGE

PAR 3s: 1, Ian Laing 58bih; 2, Alan Armstrong 58; 3, Andrew Napier 59. Twos: I. Laing, A. Napier, A. Armstrong, I. Borsuk, D. Watson, T. Sewell, F. W. Knox, N. Doig, M. Robson.

MELROSE

STROKE competition: 1, K. Haldane 75-5-70; 2, D. Grant 81-11-70; 3, A. Purves 93-20-73.

MINT0

JUNIOR section: The end-of-season prizegiving saw a turnout of 28 girls and boys, with three categories being contested.

Results: 10 holes (150m): 1, Sam Allott 42; 2, Sophie Allott 45: 3, Ruth Macdonald 46; 4, Ronan Murray 51; 10 holes (blue tees): 1, Skye Patterson 41 (bih); 2, Ross Nichol 41 (bih); 3, Lily Towers 41 (bih); 4, Charlotte Campbell 45; handicap: 1, Rory Latta 67; 2, Angus Brown 72; 3, Cameron Redpath 75; scratch, Zach Fox 82.

After the day’s competition, the prizes were given out for the season.

Three club champion, Danial Chapman; Kenneth Oliver Trophy, Rory Latta; Outing Cup, Rory Latta; Stewart & Paula Aitchison Memorial Trophy, Rory Latta; Gordons Trophy, Frazer Towers; Mitchell Salver, Joseph Flynn; summer competitions, Frazer Towers; Eclectic Competition, Angus Brown; Hole Cup, Finlay Simpson; Chips ‘n’ Cheese League, Finlay Simpson; “A” Champion, Zach Fox; “B” Champion, Daniel Murdoch; 6 Hole “A” Champion, Ross Nichol; 6 hole “B” Champion, Sam Allott; most improved player, Cameron Redpath.

A vote of thanks was made to the bar staff for keeping everybody happy with an endless supply of chips and cheese on Friday nights.

All juniors who had participated in club coaching were presented with their passports as a record of how well they had progressed in the season. The pre-handicap juniors have played 160 rounds and 8,116 shots this year.

The following people were thanked for their donations of prizes to the junior section: Adam Purves, Galashiels; Emtelle; Hawick Knitwear; Doug Joyce; Jock Rae; Isobel Henderson; Ron Elliott; Viv Fairbairn; Mary and Tam Glendinning; Jack Fraser; John Law and Kaija Sandford.

Philco Salver (September 23): 1, Ian Learmonth and Ellen Learmonth 31pts (bih): 2, Ian Storie and Ron Steel 31pts.

Minto Council Trophy (September 30): 1, Gary McDonagh 80-12-68; 2, John Law 82-13-69; 3, Ali Elliot 83-12-71.

THE WOLL

LADIES’ super medal: M.Innes; gents’ super medal: A. Lindores.

Sweep: 1, S. Helliwell 96-28-68; 2, G Smyth 88-13-75; 3, N. Stevens 96-20-76.

TORWOODLEE

GENTS’ Stableford: September 29: 1, Liam Rutherford 22pts (39); 2, Adam Polson 14 (37 bih); 3, Calum Morrison 10 (37); 31 played; six twos.