Around the fairways

GALASHIELS

Borderways Seniors Section, Scott Cup Stableford: 1, A. Hitchcock 20pts bih; 2, I. Casson 20; 3=A. Bunyan/H. Cairney 19.

Wednesday Stroke: 1, S. King 76 (14) 62; 2=R. Brown 90 (21) 69/D. Phillips 80 (11) 69.

Graham Cup: 1, C. Forsyth 72 (14) 58; 2, M. Swatton 70 (9) 61; 3, G. Philip 69 (7) 62; 4, J. McLaren 74 (11) 63.

JEDBURGH

Seniors Open: Overall h’cap: J. Moody 64; Overall scratch: D. Whillans 74; Age 50-64 years: B. McAulay net 65; 61-67 years: D. Bates 68; 68 and over: J. Anderson 68. Nearest the pin (14th): D. Whillans.

R.M. Turner Trophy: 1, V. Brown net 56; 2, M. Riddell; 3, D. Gillie 65. Scratch: E. Redpath 67.

KELSO

DS Dalgleish Trophy: 1, P. Kerr and R. Hamilton 48 points.

Geoff Garret Trophy: 1, G. Ford 76 (12) 64; 2=C. Halliday 76 (11) 65/H. Patterson 82 (17) 65. Scratch - M. Nicholson 67.

Club Outing: 1, S. McElrath 41 points.

LILLIARDSEDGE

Gurmit Gold Trophy: 1, B. Eddmonds 84 (21) 63; 2, J. T. Knox 86 (22) 64; 3, I. Borsuk 79 (14); 4, T. Murray 77 (12) 65.

LAUDER

Ladies April Medal: D. Robinson 91 (17) 74; G. Dun 96 (19) 77.

Torwoodlee Pitcher: 1, J. Gillie 77 (9) 68; 2, L. Hardie 90 (21) 69; 3, G. P. Douglas 82 (11) 71.

Lewis Design Stableford (week one): 1, G. Cessford 38pts; 2, R. Mcneill 36pts; 3, J. Mcgowan 35pts bih.

Bells Texas Scramble: 1, C. Douglas/M. D. Smith/J. Felton/A. Holton 66 (6.7) 59.3; 2, M. Dunne/L Gray/G. P. Douglas/W. Paterson 68 (6.8) 61.2; 3, M. Whiteford/G. Robson/A. Anderson/H. Lumsden 69 (7.4) 61.6.

Lauder GC thanked J. Bell for his sponsorship.

MELROSE

Ladies 9-hole Stroke: 1, M. Scully 16 points; 2, J. Whiteford 14. 18-hole Stroke: 1, J. Shirra-Gibb 88 (21) 67; 2, J. Murray 104 (31) 73.

Spar Melrose competition: 1, D. Grant 82 pts (overall winner); 2, M. W. Gillie 79 pts; 3, G. Hannah 79 pts; 4, G. Lackie 77 pts.

MINTO

Senior Gents May Medal: 1, D Minto 81 (14) 67 BIH; 2, S. Diggin 81 (14) 67; 3, F. Scott 79 (11) 68.

ST BOSWELLS

Ladies Secretary Prize: Handicap – 1, J. Oliver 68; 2, L. Gillie 72 BIH. Scratch – 1, A. Forrest 91; 2, F. Melrose 92.

J & J Tait Holmes Cup: 1, R. Reilly 8-up; 2, N. Linton 7-up; C. Rae 4-up.

Marjoribanks Mixed Greensomes: 1, T and C Bouglas 62.8; 2, D and J Aiston 64; 3, K and P Baillie 64.2. Scratch: 1, J and A Kennedy 78; 2, L and D Gillie 80. Nearest the pin: Gents, M. Millar; Ladies, I. Middlemas.

THE WOLL

Ladies Monthly Medal: Silver - J. Craig; Bronze - 1, C. Bouglas; 2, J. Lee. Sponsored Overall Winner - C. Bouglas.

Gents Sweep: 1, P. Robinson 78 (11) 67; R. Nisbet 86 (18) 68; J. Hurt 87 (17) 70.

Gents Monthly Medal: A Class – 1, J. MacKenzie 77 (8) 69; 2, C. Thorburn 83 (14) 69; 3, I. Campbell 77 (6) 71. B Class – 1, S. Ponton 84 (23) 61; 2, B. Fotheringham 81 (15) 66; 3, G. Knox 87 (17) 70.

Andy Lindores had a hole-in-one on the 11th.

Gents Open this Sunday – entries taken at reception or call 01750 32711.

TORWOODLEE

Torwoodlee’s Simon Fairburn finished tied second in the Golf Data Lab Scottish Youths Championships at Paisley last weekend.

Fairburn finished level par after three rounds, three behind Royal Dornoch’s Lyle McAlpine. Peebles’ Craig Howie was 35th.

Belhaven Qualifier: A. Jack 77 (12) 65; 2, D. Turner 69 (3) 66; 3, J. Berry 70 (2) 68.