Kelso Wheelers hope to inspire the next generation

editorial image
0
Have your say

Kelso Wheelers Cycling Club held their annual awards ceremony last week when not only this year’s prize winners were on the receiving end.

Members presented two cheques of £250 to Lynella School of Highland Dancing and to their own Youth Section.

The money was raised by club members during a 12-hour static cycle in Kelso Square. The Lynella School will use the donation towards travelling to Paris to attend the three-day International Gathering of Highland Dancers, while the Youth Section will use the donation to help provide kit and equipment to help continue the development cycling in Kelso.

The Cyclist of the Year, which is awarded to any club member who has made major contribution to the club, was awarded to Andrew Ker for his outstanding service for his part in helping to set up the club and being membership secretary for over 10 years, while the Youth Section received awards for the first time. See below for list of winners.

Sporting digest:

Athletics

Teviotdale Harriers

Livingston was the destination for the beginning of the cross-country season and the first event on the calendar, the cross-country relays.

Teviotdale had runners in all categories on this bright but blustery afternoon.

Results – U13/U15/17 junior females (2,500m): Carly Blaikie 12.05; Connie Lothian 12.11 (U13 leg), Emma Grieve 12.23 (U15), Ishbel Inglis 11.11 (17JF).

U13/U15/17 junior boys: Fraser Clyne 9.52 (U13), Jamie Waugh 11.37 (U15), Harry Marshall 9.50 (17JB).

Senior ladies (4,000m): Donna Inglis 20.12.

Senior men (4,000m): Craig Grieve 15.13, Alister Biggar 16.53 (first leg), Alan Inglis 15.32, Alan Coltman 18.54 (second leg), Kyle Potts 16.31 (third leg), Derek Scott 15.20 (fourth leg).

The next outing is the first East District League Race in Stirling on Saturday.

Bowling

Tweedbank

The senior men started their Scottish League campaign and, like the ladies, this was an away match against neighbours Teviotdale.

In the first few ends the match was close, however, during the course of the next five ends all four Tweedbank rinks suffered and the lead for Teviotdale moved up to 24 shots. After 15 ends the lead for Teviotdale was still 19 shots and three of the four Tweedbank rinks were still behind and Teviotdale emerged with a 76-49 win.

Last Sunday, the play downs for two-bowl pairs took place and in the gents, Tweedbank was represented by Ross Nichol and Kenny Johnstone.

Their first match was against Alloa which they won by 2 sets to 1. In the second match their opponents were from East Fife and the Tweedbank pair were defeated, also by 2-1.

The ladies travelled to West Lothian where they faced a pair from Perth and were defeated in this preliminary round match 2-0.

At club level, the draw will be made in the coming week for the gents’ and ladies’ fours.

The first of the social games will be on Friday, November 1, and members should add their names to the list on the board as soon as possible, with only the first 48 being able to take part.

There were no league matches for either the ladies or the gents last week. However, the gents start their league campaign with an away fixture against Balbardie on Saturday.

BOXING

Galashiels

Galashiels Boxing Club is holding a coffee morning on Saturday, October 26, at the Mission Hall, Halliburton Place, Galashiels, from 10am-1pm.

The club has been in operation for 10 months and has grown gradually through this time to become a fully constituted club.

There is a men’s section training twice a week, a ladies’ class once a week, and the club are in the process of applying for affiliation to Amateur Boxing Scotland with plans to start a youth section in the new year.

The coffee morning will help towards the costs of affiliating as there are a lot of courses that the current coaches are in the process of sitting (first aid, child protection awareness, coaching certificates etc).

Club members, coaches and sponsor will be present on the day to talk about their aims for the future, as well as holding a raffle and selling a range of cake and candy.

Curling

Border Ice Rink

The curling season is now well under way at Border Ice Rink in Kelso and with the Winter Olympics only a few months away, now is your chance to go along and try curling.

This Saturday the Ice Rink team are hosting a Try Curling event at 1.30pm when coaches will be on hand to give curling taster sessions free of charge.

For further details and to book your place, contact the Borders curling development officer, Liz Cullen, on 07745 428130 or Border Ice Rink on 01573 224774. More information is available at www.trycurling.com

Cycling

Kelso Wheelers

Club Championship result: 10-mile time trial, Rupert Norris; 12-mile time trial, Mike Burgher; 20-mile time Trial, David Burgher; 1km time trial, Rob Ure and David Burgher (joint winners); 1 mile time trial, David Burgher; continental hill climb, Colin Stevenson; hill climb, Rupert Norris (new club record); overall championship, Rupert Norris.

In the junior categories, Oscar Onley won the 10-mile, 12mile, 1km and 1 mile time trials and both hill climbs. Only Ben Simpson stopped his clean sweep by winning the 20-mile time trial.

Golf

Earlston

Ron Darling and Les Hardy were worthy winners of the last competitionon this year’s Earlston Golf Club calendar held at Duns Golf Course.

The competition was kindly sponsored by S. & M. Scott’s Garage of Earlston to whom the club are sincerely grateful. Thanks also go to Duns golf club for its hospitality and excellent catering, not to mention the outstanding condition of the course.

Runners-up on the day were Ross Aitchison and Robbie Paterson, closely followed by sponsor Mike Scott and Jake Gillie.

Elsewhere, the Earlston Golf Club Society proudly presented the village’s Scout group with a host of camping equipment, thanks to the generosity of the club and guests who entered this year’s annual Quaich competition at Monksford by kind permission of Mr Rooney.

Linda McCall, leader of the parents group and Tim Seabrook, the Scout team section leader, showed their appreciation, thanking Earlston Golf Club president Brian Hunter at a presentation, held on October 8 in the old school hall.

Galashiels

Galashiels Golf Club

A total of 14 teams enjoyed the fun scramble format to round off another great year at Ladhope.

Established scramble experts Kenny Simpson, Kenny McLeish, Pete Dalgleish and Craig Forsyth proved too strong for the opposition with an excellent 52.3.

Results: 1, K. Simpson/K. McLeish/P. Dalglieish/C. Forsyth 56 (3.7) 52.3; 2, D. Clyne/G. Philip/R. G. Johnstone/W. Morrison 60 (5.3) 54.7; 3, M. Swatton/S. King/A. Donald/D. Bowden 59 (4.1) 54.9.

The D.D. Davidson tournament for all the 2013 winners takes place this Saturday, start list is on the noticeboard.

John Scott (Plumbing & Heating) Seniors Macgregor Cup: 1, A. D. Bunyan nett 37 bih; 2, D. A. Johnston 37; 3, A. Redhead 38 bih.

Minto

Junior Competition results: Beginners – Charlie Farquarson. 10 holes 150 yards: 1, Sam Allott 41; 2, Lucy Nichol 42; 3, Anna Flynn 51. 10 holes blue tees: 1, Corrie Patterson 39; 2, Logan Brown 49; 3, Maddie Richards 51; Handicap: 1, Charlotte Campbell 62; 2, Lily Towers 65; 3, Frazer Towers 72. Scratch, Rory Latta 75.

Season’s Junior Trophy Winners: 3 club champion, Rory Latta; Kenneth Oliver Trophy, Fraser Lothian; Outing Cup, Ross Nichol; Stuart and Paula Aitchison Memorial Trophy, Rory Latta; Gordons Trophy, Rory Latta; Mitchell Salver, Lily Towers; Summer Competitions, Ross Nichol; Eclectic Competition, Joseph Flynn; Hole Cup, Ross Nichol; Chips ‘n’ Cheese League, Lily Towers; A Champion, Rory Latta; B Champion, Frazer Towers; 6 hole A Champion, Finlay Campbell; 6 hole B Champion, Hector Patterson; Most improved player, Lily Towers.

Torwoodlee

Stroke Competition: 1, T. Martin 82 (13) 69 bih; 2, R. Hastings 79 (10) 69; 3, B. Aitchison 75 (4) 71 (Lowest Gross).

Tuesday Stroke: 1, S. Nightingale 73 (4) 69; 2, Andy Lawrie 70 (0) 70 bih (Lowest gross); 3, R. Thomson 88 (18) 70.

Pool

League Cup

The start of the League Cup saw Reivers A stay the only undefeated team this season after a convincing home derby against their B team, while Ship A lost their unbeaten record, losing narrowly to Waverley A.

Dryburgh and Fleece A both recorded good wins, while the Challenge Cup started with leaders High Level B going down to Fleece B and good wins for prominent teams Station, Waverley B and Red Lion A, 6-3 amazingly the score in six of the eight games!

Section A Results: Dryburgh (Newtown) 6 Nikis Bar (Gala) 3; Ship A (Melrose) 4 Waverley A (Hawick) 5. Section B: Reivers A (Gala) 6 Reivers B (Gala) 3; Fleece A (Selkirk) 6 High Level A (Hawick) 3. Challenge Cup Section A: Waverley B (Hawick) 6 Bridge Inn (Gala) 3; High Level B (Hawick) 3 Fleece B (Selkirk) 6. Section B: Red Lion A (Kelso) 6 Red Lion B (Kelso) 3; Station Bar (Hawick) 7 Ship B (Melrose) 2.

Snooker

Jean Yule Cup

Group One: Hawick Conservative Club A 6 St Boswells 0; Jedburgh Legion 6 Selkirk B 0.

Group Two: Kelso Legion 3 Innerleithen 3; Selkirk A 4 Hawick Burns Club B 2.

Hawick Burns Club A and Hawick Conservative Club B had a free week.

Squash

Galashiels

Club night results: S. Moffat 2 D. Sharratt 1; A. Gill 2 D. Burnie 0; D. Burnie 2 D. Sharratt 0; A. Gill 2 S. Moffat 1; A. Gill 2 D. Sharratt 0; D. Burnie 2 S. Moffat 0. Racketball Ladder Match: S. Moffat 2 D. Sharratt 1.