Scorecards, leagues etc

Winner of the Golden Mile at Galarig
Winner of the Golden Mile at Galarig
0
Have your say

cricket

Saturday, june 13

esca division 1

Gala (20) beat Musselburgh (5) by 130 runs at Meigle Park

Gala

G Ormiston c D Dale b R Ullah 28

D Boland c J Allen b J Robertson 22

J Irvine bowled J Robertson 19

D Millar bowled A Ahmed 10

D Tharanga run out (R Ullah) 42

K Mein c&b J Allen 17

K Gallagher bowled A Ahmed 20

R Irvine bowled R Ullah 16

G Mein c D Dale b R Ullah 7

S Paterson not out 10

D Moir not out 1

Extras 5lb 9w 5nb 19

TOTAL for 9 wkts (50 ovs) 211

Bowling: J Robertson 2-40, E Gatner 0-37, H Verma 0-30, R Ullah 3-28, A Ahmed 2-42, J Allen 1-26.

Musselburgh

D Dale c D Millar b K Mein 8

R Ullah run out (G Mein) 1

H Verma c G Mein b K Mein 10

D Solanki c D Boland b K Mein 4

E Gatner c D Moir b S Paterson 22

J Allen run out (R Irvine) 1

A Ahmed c D Millar b S Paterson 13

J Robertson c K Mein b D Moir 19

M Benson st D Millar b S Paterson 0

J Menzies not out 0

Extras 1lb 1w 2

TOTAL All Out (21.2 ovs) 81

Bowling: K Mein 3-24, S Paterson 3-39, D Tharanga 0-16, D Moir 1-0.

Kelso (20) beat St Boswells (4) by 159 runs at Shedden Park

Kelso

D Wilson bowled R Elms 4

MI Henderson lbw b J Goodman 17

GJ Davidson bowled R Young 14

C Adams bowled S Broom 67

TH Grindell not out 88

SD Patterson bowled J Goodman 44

TD Roberts bowled J Goodman 9

JW Gibson not out 9

Extras 14b 4lb 12w 30

TOTAL for 6 wkts (50 ovs) 282

Bowling: R Elms 1-69, J Goodman 3-56, R Young 1-34, J Broom 0-43, S Broom 1-46, C McNeill 0-16.

St Boswells

J Goodman c MI Henderson b F Sultan 13

R Young bowled F Sultan 1

S Broom c C Adams b A Roxburgh 63

J Chambers bowled GJ Davidson 3

J Broom run out (D Wilson) 1

T Goodman bowled C Adams 13

R Elms c TH Grindell b A Roxburgh 10

S Laidlaw c D Wilson b A Roxburgh 0

J Gillan bowled TH Grindell 0

K Farnish bowled TH Grindell 0

C McNeill not out 6

Extras 10b 1lb 2w 13

TOTAL All Out (34.2 ovs) 123

Bowling: F Sultan 2-22, GJ Davidson 1-22, C Davidson 0-36, C Adams 1-22, TH Grindell 2-8, A Roxburgh 3-2.

P W T L pts %

Kelso 7 6 1 0 135 96.43

Gala 7 5 1 1 121 86.43

Musselburgh 8 5 0 3 118 73.75

*Dunnikier 6 6 0 0 80 66.67

Heriots 2 7 4 0 3 92 65.72

Watsonians 2 6 2 0 4 66 55.00

West Lothian 8 3 0 5 78 48.75

Edinburgh South 8 2 0 6 74 46.25

Edinburgh Accies 6 1 0 5 54 45.00

E Knights U18 2 0 0 2 13 32.50

St Boswells 7 1 0 6 44 31.43

*deducted 40pts from last season

Saturday’s fixtures: Dunnikier v Gala, Heriots 2 v Edinburgh South, Musselburgh v Kelso, St Boswells v Edinburgh Accies, Watsonians 2 v West Lothian. Sunday: Gala v Eastern Knights Under 18.

sunday, june 14

esca division 3

Drummond Trinity (20) beat Selkirk (6) by 112 runs at Inverleith Park

Drummond Trinity

J Nasir c R Banks b E Robbie 97

M Davidson bowled K Paterson 0

T Jays c J Graham b K Paterson 4

R Awan bowled J Reid 0

S Khan c&b G Fenton 6

S Nagi bowled J Reid 37

K Mullins bowled K Paterson 2

A Mcgee c R Banks b E Robbie 22

F Mansoor c J Graham b G Fenton 4

U Kuchadi lbw b E Robbie 23

K Mareddy not out 0

Extras 1b 10lb 11w 22

TOTAL All Out (45 ovs) 217

Bowling: K Paterson 3-34, J Reid 2-46, G Fenton 1-45, R Banks 0-23, E Robbie 3-58.

Selkirk

R Banks c J Nasir b R Awan 21

G Fenton c F Mansoor b S Khan 17

D Gardiner bowled R Awan 0

S Skeldon bowled U Kuchadi 15

J Reid c K Mullins b F Mansoor 10

J Graham c T Jays b U Kuchadi 0

K Paterson not out 14

I Gardiner c U Kuchadi b J Nasir 1

E Robbie lbw b J Nasir 1

H Murphy c K Mullins b F Mansoor 0

K Easson c J Nasir b F Mansoor 7

Extras 7b 5lb 7w 19

TOTAL All Out (39 ovs) 105

Bowling: U Kuchadi 2-21, K Mareddy 0-19, R Awan 2-13, S Khan 1-21, F Mansoor 3-17, J Nasir 2-2.

P W T L pts %

RHC 2 8 7 0 1 149 93.13

Kirk Brae 8 7 0 1 145 90.63

Drummond Trinity 8 5 0 3 117 73.13

Carlton 3 8 4 0 4 114 71.25

Selkirk 7 4 0 3 95 67.86

MDAFS 2 6 3 0 3 81 67.50

Dunf & Car 7 3 0 4 74 52.86

Boroughmuir 7 1 0 6 60 42.86

Leith FAB 8 2 0 6 68 42.50

Haddington 7 1 0 6 59 42.15

Saturday’s fixtures: Boroughmuir v Haddington, Dunfermline & Carnegie v Carlton 3, Kirk Brae v RHC 2, MDAFS 2 v Drummond Trinity, Selkirk v Leith FAB.

saturday, june 13

esca division 5

Preston Village (0) v Peebles County (20). Match conceded

P W T L pts %

*Edinburgh CC 2 7 7 0 0 135 96.43

Tranent 8 7 0 1 140 87.50

MDAFS 3 8 6 0 2 129 80.63

Peebles County 7 4 0 3 99 70.72

+Preston Village 8 4 0 4 98 61.25

Heriots 3 7 2 0 5 76 54.29

Falkland 3 7 2 0 5 68 48.58

Stirling Co 3 7 2 0 5 67 47.86

Drummond Trin 2 8 2 0 6 70 43.75

Edinburgh Ac 2 7 1 0 6 49 35.00

*deducted 5 points - scorebook inaccuracies

+conceded 1 match

Saturday’s fixtures: Falkland 3 v Edinburgh CC 2, MDAFS 3 v Heriots 3, Peebles County v Drummond Trinity 2, Preston Village v Edinburgh Ac 2, Tranent v Stirling Co 3.

esca division 6

Hawick & Wilton (20) beat Boroughmuir 2 (6) by 181 runs at Meggetland

Hawick & Wilton

G Alexander bowled C Western 46

R Alexander lbw C Buchan 25

E Hair c H Bhavsar b C Western 80

A Moffat not out 77

P MacTaggart bowled N Davidson 11

S Hair bowled B Bezawada 43

N Storey not out 1

Extras 5b 2lb 11w 3nb 21

TOTAL for 5 wkts (40 ovs) 304

Bowling: I Mohammed 0-40, C Buchan 1-29, N Davidson 1-65, C Western 2-67, M Ahmed 0-43, P Hutton 0-34, B Bezawada 1-19.

Boroughmuir 2

C Buchan bowled R Johnston 12

I Mohammed c G Welsh b M Tait 19

N Davidson c A Moffat b N Storey 2

J James bowled M Tait 39

H Bhavsar c S Hair b G Welsh 24

M Ahmed c S Hair b R Alexander 15

P Hutton lbw b N Storey 1

B Bezawada lbw b M Tait 0

C Western c G Welsh b M Tait 0

T Chaudry not out 0

Extras 2w 9nb 11

TOTAL All Out (37 ovs) 123

Bowling: N Storey 2-22, R Johnston 1-19, S Hair 0-15, M Tait 4-18, R Alexander 1-24, G Welsh 1-25.

Melrose (20) beat SMRH 3 (8) by 71 runs. At Melrose

Melrose

B Scott c A Raja b WF Malcolm 33

W Owen c CD Butcher b A Raja 25

D Rhatigan bowled CD Butcher 28

J Loftus bowled CD Butcher 10

T Brown bowled CD Butcher 0

C Howard bowled A Raja 2

S Hosney not out 47

D King c&b WF Malcolm 1

D Howard c T Hughes b WF Malcolm 2

R Ward c WF Malcolm b EA Campbell 7

A Wolfe Murray bowled S Farooq 1

Extras 8b 5lb 7w 6nb 26

TOTAL All Out (38.2 ovs) 182

Bowling: WF Malcolm 3-30, C Dean 0-33, A Raja 1-37, CD Butcher 3-24, EA Campbell 1-33, A Smith 0-6, S Farooq 1-8.

SMRH 3

EA Campbell c J Loftus b D King 19

T Hughes c J Loftus b D King 26

S Farooq lbw b D King 0

A Smith bowled J Loftus 1

WF Malcolm bowled J Loftus 3

E Kelman c J Loftus b D King 10

A Raja bowled C Howard 13

C Palmer lbw b J Loftus 2

C Dean bowled D Howard 9

CD Butcher bowled D Howard 2

S Malcolm not out 0

Extras 16b 3lb 6w 1nb 26

TOTAL All Out (29 ovs) 111

Bowling: T Brown 0-12, R Ward 0-15, J Loftus 3-29, D King 4-30, D Howard 2-6, C Howard 1-1.

P W T L pts %

Livingston 2 7 6 0 1 127 90.72

OCCC 7 6 0 1 126 90.00

Hawick & Wilton 6 5 0 1 107 89.17

Kirk Brae 2 6 4 0 2 89 74.17

Dunbar 7 3 0 4 86 61.43

SMRH 3 7 2 0 5 79 56.43

**Melrose 6 3 0 3 67 55.84

*Teuchters 5 2 0 3 51 51.00

*Dunf & Car 2 6 1 0 5 41 34.17

Boroughmuir 2 7 0 0 7 43 30.72

*conceded 1 match; ** conceded 2 matches

Saturday’s fixtures: Hawick & Wilton v Livingston 2, Melrose v Boroughmuir 2, OCCC v Dunfermline & Carnegie 2, SMRH 3 v Dunbar, Teuchters v Kirk Brae 2.

bowls

tuesday, june 9

border senior league

Buccleuch 59 - 47 Abbotsford

Hawick 48 - 66 Selkirk/Ettrick Forest

Jedburgh 55 - 54 Peebles

St Ronan’s 82 - 38 Kelso

Wilton 60 - 53 Newtown

P W d L F a pts

Selkirk/Ettrick For 9 7 0 2 546 427 14

St Ronan’s 9 7 0 2 521 469 14

Wilton 9 6 0 3 524 426 12

Earlston/Melrose 8 5 0 3 450 418 10

Buccleuch 9 5 0 4 455 475 10

Jedburgh 9 4 1 4 503 476 9

Gala 7 4 1 2 383 360 9

Kelso 9 4 0 5 440 447 8

Abbotsford 9 4 0 5 461 485 8

Newtown 8 3 0 5 422 463 6

Hawick 9 2 0 7 462 538 4

Peebles 9 0 0 9 370 553 0

Fixtures: Tuesday, June 23 (11am): Buccleuch v Selkirk/Ettrick Forest, Earlston/Melrose v Abbotsford, Jedburgh v Newtown, Kelso v Gala, St Ronan’s v Peebles, Wilton v Hawick.

border ladies league

Hawick 49 - 15 Buccleuch

Jedburgh 25 - 26 Wilton

Kelso 21 - 38 Selkirk

Lauder 42 - 14 Newtown

Waverley 32 - 18 Abbotsford

P W d L F a pts

Hawick 5 9 0 1 203 82 23

Buccleuch 5 6 0 4 130 129.25 16

Wilton 5 5 1 4 148 120.5 13

Lauder 4 5 1 2 117 93 13

Newtown 5 5 0 5 152 143 12

Jedburgh 5 5 0 5 141 133 12

Gala 4 4 0 4 107 98 11

Selkirk 5 4 0 6 119 155 10

Waverley 5 4 0 7 114 163 10

Ettrick Forest 3 3 1 2 72 66 9

Kelso 4 2 1 5 94 141 6.5

Melrose 4 2 0 6 95 137 5.5

Abbotsford 4 2 0 6 99 115.25 5

Fixtures: Thursday, June 18 (7pm): Gala v Ettrick Forest. Tuesday, June 23 (7pm): Hawick v Ettrick Forest, Jedburgh v Abbotsford, Kelso v Buccleuch, Lauder v Wilton, Melrose v Selkirk, Waverley v Gala.

wednesday, june 10

border league division 1

Earlston 91 - 67 Abbotsford A

Kelso A 95 - 64 Jedburgh

Melrose 91 - 66 St Ronan’s

Waverley A 75 - 97 Hawick A

P W d L F a pts

Melrose 7 5 0 2 576 490 10

Earlston 7 5 0 2 555 519 10

Hawick A 7 5 0 2 584 556 10

Waverley A 7 4 0 3 594 537 8

Wilton A 6 4 0 2 524 483 8

Kelso A 7 4 0 3 582 563 8

Jedburgh 7 4 0 3 559 575 8

Abbotsford A 7 2 0 5 561 578 4

St Ronan’s 7 1 0 6 497 604 2

Selkirk 6 0 0 6 391 518 0

Fixtures: Monday, June 22 (7pm): Hawick A v St Ronans, Kelso A v Earlston, Melrose v Jedburgh, Selkirk v Abbotsford A, Waverley A v Wilton A. Wednesday, June 24 (7pm): Hawick A v Kelso A, Melrose v Abbotsford A, Selkirk v Earlston, St Ronan’s v Wilton A.

border league division 2

Buccleuch 92 - 76 Newtown

Gala A 88 - 74 Peebles

Lauder 76 - 86 Ettrick Forest

Stow 61 - 110 Ancrum

P W d L F a pts

Ancrum 6 6 0 0 626 361 12

Ettrick Forest 6 5 0 1 526 425.2 10

Gala A 6 4 0 2 487 436.7 8

Lauder 6 2 0 4 440.1 468.5 4

Peebles 6 2 0 4 434.2 489.2 4

Buccleuch 6 2 0 4 420.5 531 4

Newtown 6 2 0 4 410 536 4

Stow 6 1 0 5 420 516.2 2

Fixtures: Monday, June 22 (7pm): Newtown v Gala A. Wednesday, June 24 (7pm): Ancrum v Peebles, Buccleuch v Lauder, Ettrick Forest v Stow.

border b league

Abbotsford B 55 - 73 Kelso B

Hawick B 10 - 0 Gala B

Wilton B 73 - 53 Waverley B

P W d L F a pts

Kelso B 6 4 0 2 314 291 8

Hawick B 4 3 0 1 207 189 6

Wilton B 5 3 0 2 255 238 6

Waverley B 5 3 0 2 235.5 242 6

Abbotsford B 5 2 0 3 246 247.5 4

Gala B 5 0 0 5 0 50 0

Fixtures: Monday June 22 (7pm): Gala B v Kelso B. Wednesday, June 24 (7pm): Wilton B v Abbotsford B.