Sport results, tables & fixtures

From one end of the town to the other Melrose experienced a "mini invasion" when Melrose RFC hosted their Mini Tournament. Primary aged youngsters from all corners of the Borders took part in what was a very successful event.
From one end of the town to the other Melrose experienced a "mini invasion" when Melrose RFC hosted their Mini Tournament. Primary aged youngsters from all corners of the Borders took part in what was a very successful event.

Football

Wednesday, September 24

East of Scotland Qualifying Cup first round

Edinburgh University 3 Hawick Royal Albert 0

Saturday, September 27

SPFL Division Two

Albion Rovers 1 East Stirling 2

Arbroath 1 Elgin City 0

Clyde 1 Annan Athletic 1

Montrose 0 East Fife 4

Queen’s Park 2 Berwick Rangers 0

P W D L F A pts

Arbroath 7 6 0 1 14 6 18

Albion Rovers 7 4 1 2 9 5 13

Montrose 7 4 0 3 10 11 12

East Fife 7 3 1 3 13 9 10

Queen’s Park 7 3 1 3 8 8 10

East Stirling 7 3 0 4 7 15 9

Berwick Rangers 7 2 2 3 13 12 8

Annan Athletic 7 2 2 3 8 9 8

Elgin City 7 2 1 4 7 9 7

Clyde 7 1 2 4 9 14 5

lowland league

BSC Glasgow 1 Spartans 4

Dalbeattie Star 4 Selkirk 4

East Kilbride 5 Threave Rovers 1

Edinburgh City 1 Edinburgh University 0

Preston Athletic 0 Gretna 2008 2

Univ of Stirling 2 Gala Fairydean Rovers 1

Vale of Leithen 0 Whitehill Welfare 3

P W D L F A pts

Edinburgh City 10 8 2 0 25 6 26

Spartans FC 11 6 3 2 26 14 21

Whitehill Welfare 10 5 5 0 24 12 20

East Kilbride 9 6 1 2 23 9 19

Dalbeattie Star 11 4 6 1 25 18 18

Univ of Stirling 11 5 2 4 16 19 17

Gretna 2008 9 4 2 3 17 9 14

Selkirk 10 4 2 4 28 21 14

BSC Glasgow 11 4 2 5 20 28 14

Vale of Leithen 11 4 1 6 16 27 13

Gala Fairydean 10 3 2 5 19 26 11

Edinburgh Univ 10 1 2 7 13 23 5

Preston Athletic 11 0 2 9 12 32 2

Threave Rovers 8 0 2 6 4 24 2

east of scotland Premier Division

Civil Service Strollers 7 Lothian Thistle HV 2

Leith Athletic 3 Easthouses Lily 1

Spartans 1 Tynecastle 7

Stirling University 0 Craigroyston 2

P W D L F A pts

Leith Athletic 5 5 0 0 15 4 15

Tynecastle 4 4 0 0 18 4 12

Easthouses Lily 6 3 1 2 16 12 10

Lothian Th H Vale 5 3 0 2 15 11 9

Spartans 6 2 2 2 13 16 8

CS Strollers 4 2 1 1 11 8 7

Craigroyston 5 1 1 3 8 16 4

Coldstream 5 0 1 4 5 14 1

Univ of Stirling 6 0 0 6 3 19 0

east of scotland First Division

Eyemouth United 1 Peebles Rovers 4

Hawick Royal Albert 4 Duns 4

Heriot-Watt University 1 Ormiston 2

Kelso United 2 Burntisland Shipyard 2

P W D L F A pts

Peebles Rovers 5 4 1 0 20 5 13

Ormiston 5 4 0 1 13 5 12

Duns 5 2 3 0 14 9 9

Heriot-Watt Univ 5 2 1 2 8 10 7

Burntisland Ship 6 1 3 2 13 15 6

Kelso United 5 1 2 2 8 16 5

Eyemouth United 6 1 0 5 6 15 3

Hawick RA 5 0 2 3 7 14 2

Border Cup first Round

Jed Legion 3 Chirnside Utd 6

Leithen Rovers 4 Greenlaw 3

Wright Cup first Round

Gala Hotspur 1 Langholm Legion 0

Tweeddale Rovers 7 Hawick Utd 1

Collie Cup first Round

Duns 2 CFC Bowholm 1

Lauder 0 St Boswells 2

Peebles Ams 3 Biggar Utd 4 (aet)

border amateur league

Division A

Gala Fairydean Rovers 5 Hawick Waverley 2

West Barns Star 2 Gordon 1

P W D L F A pts

Gala Fairydean R 5 5 0 0 18 8 15

Leithen Rovers 4 4 0 0 14 2 12

Stow 4 3 0 1 9 8 9

West Barns Star 4 2 1 1 9 8 7

Gordon 2 1 0 1 4 3 3

Hawick Waverley 4 1 0 3 8 13 3

Greenlaw 3 0 1 2 3 6 1

Jed Legion 3 0 0 3 3 7 0

Chirnside Utd 3 0 0 3 5 10 0

Ancrum 2 0 0 2 2 10 0

Division b

Chirnside Utd Colts 2 Eyemouth Ams 3

Earlston Rhymers 2 Coldstream Ams 1

Linton Hotspur 2 Hawick Legion 4

P W D L F A pts

Hawick Legion 5 4 1 0 15 8 13

Tweeddale Rov 3 2 0 1 8 3 6

Gala Hotspur 4 2 0 2 14 10 6

Coldstream Ams 4 2 0 2 9 7 6

Linton Hotspur 3 2 0 1 8 7 6

Eyemouth Ams 5 2 0 3 10 15 6

Earlston Rhymers 3 1 1 1 5 6 4

Langholm Legion 2 1 0 1 3 3 3

Hawick Utd 4 1 0 3 9 14 3

Chirnside UC 5 1 0 4 9 17 3

Division c

Kelso Thistle 0 Hawick Legion Rovers 4

Selkirk Victoria 0 Tweedmouth Ams 4

P W D L F A pts

Tweedmouth Am 4 4 0 0 18 4 12

Biggar Utd 4 3 1 0 13 1 10

Duns 4 3 1 0 12 6 10

Hawick LR 4 3 0 1 18 10 9

St Boswells 3 2 0 1 7 4 6

Melrose 3 2 0 1 8 6 6

Lauder 4 1 0 3 7 12 3

Selkirk Victoria 5 1 0 4 11 25 3

CFC Bowholm 3 0 1 2 2 8 1

Kelso Thistle 4 0 1 3 3 16 1

Peebles Ams 4 0 0 4 5 12 0

NORTH NORTHUMBERLAND LEAGUE

DIVISION one

Rothbury 1 Lowick Utd 4

Tweedmouth Rangers 6 North Sunderland 0

Red Row Welfare 6 Highfields Utd 0

Wansbeck AFC 3 Bamburgh Castle 1

P W D L F A pts

Alnmouth United 3 3 0 0 12 3 9

Lowick United 3 3 0 0 11 5 9

Tweedmouth R 2 2 0 0 8 0 6

Wansbeck AFC 2 2 0 0 5 2 6

Bamburgh Castle 4 1 1 2 10 11 4

Red Row Welfare 3 1 0 2 9 6 3

Rothbury 4 1 0 3 11 12 3

N Sunderland 4 0 1 3 7 19 1

Highfields Utd 3 0 0 3 1 16 0

DIVISION two

Alnmouth 0 Craster Rovers 2

Belford 13 Eglingham FC 0

Lynemouth Ang 2 Embleton WR 0

Springhill 3 Amble St Cuthbert 1

Wooler Res 1 Tweedmouth Harrow 1

P W D L F A pts

Belford 4 3 0 1 24 5 9

Amble St Cuth 4 3 0 1 14 6 9

Tweedmouth Har 4 2 1 1 11 10 7

Springhill 3 2 0 1 7 4 6

Craster Rov 4 2 0 2 11 10 6

Wooler Res 4 1 2 1 10 10 5

Lynemouth Ang 3 1 1 1 6 8 4

Embleton WR 3 0 1 2 3 7 1

Alnmouth 3 0 1 2 1 10 1

Eglingham 2 0 0 2 3 20 0

northern alliance league division one

Percy Main Amats 2 Wooler 0

P W D L F A pts

Percy Main Ams 9 8 1 0 25 7 25

Cullercoats 9 6 2 1 30 17 20

AFC Newbiggin 10 6 2 2 28 16 20

Wallsend BC 9 5 3 1 26 12 18

Bedlington T Res 9 5 1 3 22 14 16

Ponteland United 9 4 2 3 13 12 14

Cramlington T 10 3 4 3 25 20 13

Gosforth Boh 8 4 0 4 19 18 12

Birtley St J 9 3 2 4 22 19 11

Heddon 9 3 1 5 16 32 10

Blyth Isabella 8 3 0 5 18 30 9

New Fordley 9 3 0 6 21 36 9

Newcastle Chem 8 1 2 5 14 18 5

Wooler 7 1 1 5 12 18 4

Hexham 8 1 1 6 13 25 4

Newcastle Univ 3 0 0 3 3 13 0

Fixtures

saturday, october 4

Scottish cup first round (3pm)

Arbroath v Montrose

Berwick Rangers v Formartine United

Bo’ness United v Culter

Brora Rangers v Banks O’Dee

Cove Rangers v Annan Athletic

East Fife v Threave Rovers

Edinburgh City v Auchinleck Talbot

Elgin City v Forres Mechanics

Gretna 2008 v Queen’s Park

Inverurie Locos v Hurlford

Linlithgow Rose v Dalbeattie Star

Nairn County v Huntly

Spartans FC v East Kilbride

Turriff United v Clyde

Whitehill Welfare v East Stirling

Alex Jack Cup Semi-Finals (2.30PM)

Leith Athletic v Heriot-Watt University

Tynecastle v Peebles Rovers

East of Scotland Qualifying Cup (2.30PM) 
first Round

Duns v Civil Service Strollers

second Round

Easthouses Lily v Lothian Thistle HV

Vale of Leithen v Gala Fairydean Rovers (3pm)

east of scotland Premier Division (2.30PM)

Craigroyston v Coldstream

Stirling University v Spartans

east of scotland First Division (2.30PM)

Hawick Royal Albert v Kelso United

Ormiston v Burntisland Shipyard

Scottish Amateur Cup 
second Round (2pm)

Carse Thistle v Gordon

Fernieside v Gala Fairydean Rovers

Melrose v Forth Community

Milton v Greenlaw

Peebles Ams v Fallin

St Bernards v Tweeddale Rovers

Syngenta v Leithen Rovers

border amateur league (2pm)

Division A

Jed Legion v Ancrum

Chirnside Utd v Stow

Hawick Waverley v West Barns Star

Division b

Eyemouth Ams v Earlston Rhymers

Gala Hotspur v Langholm Legion

Hawick Legion v Chirnside Utd Colts

Hawick Utd v Coldstream Ams

Division c

Biggar Utd v Duns

CFC Bowholm v Selkirk Victoria

Lauder v Hawick Legion Rovers

St Boswells v Tweedmouth Ams

NFA Minor Cup second round (2pm)

Alnmouth Utd v West Allotment A

Amble St Cuthbert v Tyne/Wear Metro

Heddon v Bamburgh Castle

Wansbeck AFC v Newcastle University

Craster Rovers v Tweedmth Rangers

Rothbury v Wooler Res

North Shields CC v Belford

Red Row Welfare v Tweedmth Harrow

Lowick Utd v Hedgeley Rovers

Blyth Town Interm v Highfields Utd

Gosforth Boh Res v North Sunderland

Wooler v Willington Quay Saints

NORTH NORTHUMBERLAND LEAGUE (2pm)

DIVISION two

Eglingham v Embleton

Springhill v Alnmouth

rugby

saturday, September 27

premiership

Ayr 23 Edinburgh Academical 17

Gala 23 Stirling County 16

Heriot’s 34 Boroughmuir 12

Glasgow Hawks 43 Hawick 10

Melrose 41 Currie 26

P W l d F A B pts

Gala 5 4 1 0 159 97 4 20

Heriot’s 5 4 1 0 130 86 3 19

Ayr 5 4 1 0 131 115 3 19

Melrose 5 3 2 0 129 101 4 16

Currie 5 3 2 0 125 144 1 13

Boroughmuir 5 2 3 0 102 121 3 11

Stirling County 5 2 3 0 112 135 3 11

Glasgow Hawks 5 2 3 0 95 86 2 10

Hawick 5 1 4 0 86 126 4 8

Edin Accies 5 0 5 0 91 149 2 2

national league division one

Biggar 19 Hillhead Jordanhill 0

GHA 28 Peebles 13

Jed-Forest 12 Stewart’s-Melville FP 17

Kelso 17 Dundee HSFP 17

Marr 43 Aberdeen Grammar 32

Selkirk 27 Watsonians 16

P W l d F A B pts

Selkirk 4 4 0 0 169 57 3 19

GHA 4 4 0 0 119 87 3 19

Stew-Mel FP 4 2 1 1 103 86 3 13

Kelso 4 2 1 1 99 72 2 12

Dundee HSFP 4 2 1 1 87 75 1 11

Watsonians 4 2 2 0 119 97 2 10

Peebles 4 2 2 0 76 74 1 9

Biggar 4 2 2 0 84 86 1 9

Jed-Forest 4 1 3 0 83 86 3 7

Marr 4 1 3 0 95 141 1 5

Aberdeen Gram 4 0 3 1 97 123 2 4

Hillhead Jord 4 0 4 0 24 171 0 0

national league division two

Aberdeenshire 25 Musselburgh 27

Ardrossan Acads 12 Falkirk 50

Cartha Queens Park 58 Livingston 15

Greenock Wanderers 17 Hamilton 42

Haddington 29 Kirkcaldy 30

Whitecraigs 18 Howe of Fife 30

P W l d F A B pts

Howe of Fife 4 4 0 0 208 61 4 20

Falkirk 4 4 0 0 165 58 2 18

Hamilton 4 3 1 0 180 101 4 16

Musselburgh 4 3 1 0 137 94 3 15

Kirkcaldy 4 3 1 0 90 96 2 14

Whitecraigs 4 2 2 0 163 79 3 11

Cartha QP 4 2 2 0 81 88 1 9

Ardrossan Acad 4 1 3 0 101 111 2 6

Greenock Wand 4 1 3 0 59 181 2 6

Aberdeenshire 4 0 4 0 101 152 4 4

Livingston 4 1 3 0 53 193 0 4

Haddington 4 0 4 0 66 190 3 3

national league division three

Dumfries Saints 32 West of Scotland 22

Dunfermline 17 RHC 41

Hawick YM 16 Murrayfield Wanderers 16

Irvine 64 Dalziel 7

Perthshire 21 East Kilbride 19

Preston Lodge 13 Lasswade 26

P W l d F A B pts

Dumfries Saints 4 4 0 0 145 53 4 20

RHC 4 4 0 0 145 48 3 19

Preston Lodge 3 3 0 0 107 33 2 14

East Kilbride 4 2 2 0 99 70 3 11

W of Scotland 4 2 2 0 125 69 2 10

Irvine 4 2 2 0 94 40 2 10

Perthshire 4 2 2 0 85 84 2 10

Lasswade 3 2 1 0 76 44 1 9

Hawick YM 4 1 2 1 66 110 1 7

Murrayfield 4 0 3 1 31 116 0 2

Dalziel 4 0 4 0 36 182 0 0

Dunfermline 4 0 4 0 43 203 0 0

east league division one

Berwick 88 Portobello FP 10

Duns 6 Dalkeith 17

Hawick Linden P Dunbar P

Linlithgow 40 Hawick Harlequins 3

North Berwick 70 Langholm 5

P W l d F A B pts

Dalkeith 5 5 0 0 140 49 3 23

North Berwick 5 4 1 0 221 72 3 19

Dunbar 4 3 1 0 125 48 4 16

Linlithgow 5 3 2 0 90 51 3 15

Berwick 4 3 1 0 150 61 2 14

Portobello FP 5 1 4 0 65 191 3 7

Duns 5 1 4 0 72 107 2 6

Langholm 4 1 3 0 70 176 2 6

Hawick Linden 4 1 3 0 83 120 1 5

Hawick Quins 5 1 4 0 79 220 0 4

east league division two

Earlston 0 St Boswells 81

Edinburgh N’thern 16 Trinity Acads 13

Leith 57 Penicuik 17

Liberton FP 17 Inverleith 25

Lismore 5 Forrester 101

P W l d F A B pts

St Boswells 5 5 0 0 395 27 5 25

Forrester 5 5 0 0 300 60 5 25

Inverleith 5 4 1 0 140 60 4 20

Leith 5 3 2 0 180 109 4 16

Trinity Acads 5 2 3 0 123 154 2 10

Earlston 5 2 3 0 86 181 1 9

Liberton FP 5 2 3 0 78 175 1 9

Edinburgh N 5 1 4 0 57 126 1 5

Penicuik 5 1 4 0 36 271 0 4

Lismore 5 0 5 0 37 269 1 1

east league division three

Broughton 22 Ross High 12

Gala YM 31 Walkerburn 15

P W l d F A B pts

Walkerburn 3 2 1 0 86 39 2 10

Gala YM 2 2 0 0 62 37 2 10

Broughton 2 2 0 0 53 21 1 9

Ross High 2 1 1 0 78 22 1 5

Bo’ness 1 0 1 0 5 29 0 0

Queensferry 2 0 2 0 31 62 0 0

RDVC 2 0 2 0 3 108 0 0

borders semi-junior league

Berwick Colts 0 Hawick Wanderers 28 (conc)

Kelso Harlequins 19 Selkirk Youth 39

Melrose Wasps 24 Jed Thistle 39

Peebles Colts 24 Gala Wanderers 0

P W D L F A B pts

Melrose Wasps 6 5 1 0 349 57 0 10

Jed Thistle 5 5 0 0 239 59 0 10

Peebles Colts 5 4 1 0 232 47 0 8

Hawick Wands 5 4 1 0 230 61 0 8

Selkirk Youth 6 3 3 0 201 147 0 6

Gala Wanderers 6 3 3 0 84 166 0 6

Kelso Quins 5 2 3 0 160 117 0 4

Langholm Colts 3 0 2 1 17 172 0 1

Hawick PSA 5 0 4 1 20 350 0 1

Berwick Colts 4 0 4 0 0 162 0 0

Tynedale Colts 4 0 4 0 17 211 0 0

sunday, september 28

border under-16 league

Duns 12 Melrose 34

Hawick Albion P Kelso P

Peebles P Berwick P

Selkirk 17 Jed-Forest 21

P W D L F A B pts

Melrose 3 3 0 0 137 17 0 12

Gala Red Tri 3 2 1 0 127 88 0 9

Hawick Albion 2 2 0 0 87 14 0 8

Selkirk 3 1 2 0 88 73 0 6

Duns 3 1 2 0 72 97 0 6

Peebles 2 1 1 0 42 38 0 5

Jed-Forest 2 1 1 0 45 53 0 5

Berwick 1 1 0 0 64 14 0 4

Langholm 3 0 3 0 14 218 0 3

Kelso 2 0 2 0 26 90 0 2

Fixtures

saturday, october 4

premiership (3PM)

Boroughmuir v Ayr

Currie v Heriot’s

Edinburgh Acads v Gala

Hawick v Melrose

Stirling County v Glasgow Hawks

national league division one (3pm)

Aberdeen Gram v Jed-Forest

Dundee HSFP v Biggar

GHA v Marr

Peebles v Hillhead Jordanhill

Stew-Mel FP v Selkirk

Watsonians v Kelso

national league division two (3pm)

Aberdeenshire v Greenock Wands

Hamilton v Whitecraigs

Howe of Fife v Haddington

Kirkcaldy v Cartha Queens Park

Livingston v Ardrossan Academicals

Musselburgh v Falkirk

national league division three (3pm)

Dalziel v Dunfermline

Dumfries Saints v Hawick YM

East Kilbride v Irvine

Murrayfield Wands v Perthshire

RHC v Preston Lodge

West of Scotland v Lasswade

east league division one (3PM)

Dalkeith v North Berwick

Dunbar v Berwick

Hawick Harlequins v Hawick Linden

Langholm v Linlithgow

Portobello FP v Duns

east league division two (3PM)

Forrester v Earlston

Inverleith v Lismore

Penicuik v Liberton FP

St Boswells v Edinburgh Northern

Trinity Acads v Leith

east league division three (3PM)

Queensferry v Bo’ness

Ross High v Gala YM

Walkerburn v Broughton

borders semi-junior league (3pm)

Berwick Colts v Kelso Harlequins

Gala Wanderers v Langholm Colts

Hawick Wands v Melrose Wasps

Selkirk Youth v Peebles Colts

Tynedale Colts v Hawick PSA

sunday, october 5

border under-16 league (1pm)

Berwick v Duns

Gala Red Triangle v Peebles

Jed-Forest v Langholm

Kelso v Selkirk

Melrose v Hawick Albion