Results, tables and fixtures

0
Have your say

Football

Saturday, October 10

Lowland League

Cumbernauld Colts 1-1 East Kilbride

Dalbeattie Star 7-1 Threave Rovers

Edinburgh City 1-0 Spartans

Edinburgh Univ 0-1 Univ of Stirling

Selkirk 2-1 Gala Fairydean Rovers

Vale of Leithen 1-1 Gretna 2008

Whitehill Welfare 3-0 Preston Athletic

P W D L F A Pts

Edinburgh City 13 11 0 2 32 17 33

East Kilbride 12 7 3 2 33 20 24

Whitehill Welf 12 7 1 4 23 12 22

Spartans 12 6 3 3 27 14 21

Selkirk 12 6 1 5 29 31 19

Univ of Stirling 10 5 3 2 23 13 18

Cumbernauld C 12 5 3 4 23 20 18

Dalbeattie Star 12 5 2 5 25 21 17

Gretna 2008 12 5 1 6 19 21 16

Gala Fairydean 11 4 1 6 19 19 13

Edinburgh Univ 12 4 1 7 14 22 13

Vale of Leithen 11 3 2 6 14 24 11

Preston Ath 12 3 2 7 11 26 11

BSC Glasgow 10 3 1 6 17 22 10

Threave Rovers 11 1 0 10 10 37 3

East of Scotland League

Burntisland Shipyard 1-2 Stirling University

Civil Service Strollers 0-1 Craigroyston

Coldstream 5-3 Heriot-Watt University

Duns 1-6 Leith Athletic

Tynecastle 3-2 Peebles Rovers

Spartans 3-1 Eyemouth United

P W D L F A Pts

Leith Athletic 8 8 0 0 34 5 24

Peebles Rovers 9 5 1 3 22 19 16

Lothian Th HV 6 5 0 1 25 10 15

Spartans 7 5 0 2 20 14 15

Heriot-Watt Uni 9 4 2 3 26 24 14

Coldstream 7 4 1 2 23 20 13

Stirling Univ 8 3 3 2 14 9 12

Tynecastle 7 4 0 3 17 19 12

Craigroyston 9 3 1 5 9 23 10

CS Strollers 6 3 0 3 12 10 9

Ormiston 6 2 1 3 19 19 7

Hawick RA 6 2 1 3 10 12 7

Burntisland S 7 1 1 5 13 18 4

Duns 9 1 1 7 14 27 4

Eyemouth Utd 8 0 0 8 6 35 0

Scottish Amateur Cup second Round Replay

Grangemouth Rovers 3-0 Gordon

waddell Cup first Round

Chirnside Utd 3-3 Linton Hotspur 
(aet; Chirnside won 4-3 on pens)

Eyemouth Ams 6-1 St Boswells

Greenlaw 6-5 Hawick Utd (aet)

Hawick Legion 7-4 Hawick Waverley (aet)

Jed Legion 5-2 Selkirk Victoria

Kelso Thistle 0-5 CFC Bowholm

Lauder 1-4 Peebles Ams

Leithen Rovers 2-3 Earlston Rhymers (aet)

Melrose 3-5 Duns Reserves

Stow 7-1 Gala Hotspur

Tweedmouth Ams 1-3 Langholm Legion

West Barns Star 8-0 Hawick Legion Rovers

border amateur League division b

Tweeddale Rovers 6-2 Ancrum

P W D L F A Pts

Tweeddale Rov 7 7 0 0 27 8 21

Eyemouth Ams 6 4 1 1 19 14 13

Tweedm’th Am 7 4 1 2 19 14 13

Hawick Utd 7 3 1 3 19 13 10

Coldstream Am 6 3 1 2 13 9 10

Gala Hotspur 6 3 1 2 16 20 10

Ancrum 9 2 1 6 14 30 7

Duns Reserves 6 2 0 4 12 13 6

Linton Hotspur 6 1 2 3 16 20 5

Earlston Rhym 8 1 0 7 9 23 3

fixtures

saturday, october 17

spfl league two (3pm)

Annan Athletic v Queen’s Park

Arbroath v Montrose

Berwick Rangers v East Fife

Clyde v Stirling Albion

East Stirling v Elgin City

lowland league (3pm)

BSC Glasgow v Vale of Leithen

Spartans v Gala Fairydean Rovers

University of Stirling v Whitehill Welfare

Dalbeattie Star v Edinburgh City

Preston Athletic v East Kilbride

The South Challenge Cup (2.30)

Burntisland Shipyard v Selkirk

Coldstream v Ormiston

Duns v Craigroyston

Eyemouth United v Edinburgh University

Gala Fairydean Rovers v Heriot-Watt Univ (3pm)

Hawick Royal Albert v Lothian Thistle HV

Peebles Rovers v Spartans

Vale of Leithen v Tynecastle (3pm)

east of scotland league

Civil Service Strollers v Stirling Univ (2.30)

Spartans v Leith Athletic (3pm)

South of Scotland Cup first Round (2pm)

Ancrum v Carluke Hearts

Avendale v Hawick Utd

Barca Milton 97 v Hawick Legion

Biggar Utd v Earlston Rhymers

Coldstream Ams v Lanark Ams

Eyemouth Ams v Sporting Icapb

Forth Community v Airdrie Ebenezer

Greenlaw v Penicuik Athletic

Hawick Waverley v Danderhall MW

Lauder v Chirnside Utd

Lauriston Thistle v Tweeddale Rovers

Law Parish v East Linton

Leithen Rovers v Haddington Athletic

Musselburgh Windsor v Shotts Thistle

Newtown v Duns Reserves

Newtongrange Star A v Edinburgh Utd

Peebles Ams v Langholm Legion

Pencaitland v Gordon

Shotts Victoria v Dunbar Athletic

Stow v Pathhead

Tranent Ams v Gala Hotspur

border amateur League (2pm)

division a

West Barns Star v Jed Legion

division c

Hawick Legion Rovers v Melrose

rugby

friday, october 9

Premiership

Boroughmuir 14-23 Heriot’s

P W L D F a b pts

Heriot’s 6 5 1 0 158 118 4 24

Ayr 6 4 2 0 190 131 6 22

Melrose 6 4 1 1 154 132 3 21

Boroughmuir 6 4 1 1 136 109 2 20

Hawick 6 3 3 0 156 144 4 16

Glasgow Hawks 6 3 3 0 131 136 3 15

Currie 6 2 3 1 145 121 4 14

Gala 6 2 4 0 145 168 4 12

Stirling County 6 1 4 1 151 200 2 8

Selkirk 6 0 6 0 112 219 4 4

border league

Hawick 21-36 Gala

P W L D F a b pts

Melrose 2 2 0 0 124 15 2 10

Gala 2 2 0 0 74 31 2 10

Selkirk 3 2 1 0 91 84 2 10

Hawick 2 1 1 0 80 60 1 5

Jed-Forest 2 1 1 0 30 63 0 4

Peebles 3 0 3 0 36 138 1 1

Kelso 2 0 2 0 21 65 0 0

National League three

Livingston 18-19 Irvine

P W L D F a b pts

Dumfries Saints 5 5 0 0 143 69 2 22

GHK 4 4 0 0 211 65 4 20

Perthshire 5 4 1 0 159 122 3 19

Orkney 5 3 2 0 159 118 5 17

Haddington 5 3 1 1 139 92 2 16

West of Scot 5 2 2 1 141 104 5 15

East Kilbride 5 1 1 3 92 87 1 11

RHC 5 1 4 0 99 129 5 9

Livingston 4 1 3 0 84 122 3 7

Berwick 5 1 3 1 65 136 0 6

*Irvine 5 1 4 0 80 185 1 3

Dalziel 5 0 5 0 66 209 0 0

*points deducted

fixtures

saturday, october 17

Premiership (3pm)

Ayr v Currie

Boroughmuir v Hawick

Gala v Stirling County

Glasgow Hawks v Selkirk

Melrose v Heriot’s

national league three (3pm)

Berwick v Orkney

Dumfries Saints v Perthshire

East Kilbride v RHC

Haddington v Irvine

Livingston v Dalziel

West of Scotland v GHK

east league one (3pm)

Dunbar v Forrester

Duns v Linlithgow

Hawick Linden v Dalkeith

Murrayfield Wand v St Boswells

North Berwick v Hawick Harlequins