Results, tables and fixtures

editorial image
0
Have your say

Football

Saturday, November 1

SCOTTISH CUP THIRD ROUND

Annan Athletic 3 Livingston 2

Arbroath 2 Nairn County 1

Ayr United 1 Alloa Athletic 1

Dumbarton 0 Rangers 1

East Fife 2 Berwick Rangers 3

Edinburgh City 2 Brora Rangers 3

Elgin City 4 Bo’ness United 4

Forfar Athletic 1 Cowdenbeath 3

Hurlford United 1 Stirling Albion 1

Linlithgow Rose 0 Raith Rovers 2

Morton 0 Airdrieonians 0

Peterhead 0 Stranraer 1

Queen’s Park 1 Albion Rovers 2

Spartans FC 2 Clyde 0

Stenhousemuir 1 Brechin City 2

Lowland League

East Kilbride 2 Gretna 2008 3

Gala Fairydean Rov 1 Preston Athletic 1

Threave Rovers 3 Selkirk 0

Whitehill Welfare 1 Dalbeattie Star 2

P W D L F A pts

Edinburgh City 12 10 2 0 31 8 32

Spartans 12 7 3 2 28 14 24

Whitehill Welfare 14 6 6 2 31 19 24

Dalbeattie 14 5 7 2 31 25 22

Gretna 2008 13 6 3 4 27 15 21

Stirling University 13 6 3 4 19 21 21

East Kilbride 12 6 1 5 28 18 19

BSC Glasgow 14 5 3 6 27 35 18

Vale of Leithen 13 5 1 7 20 31 16

Gala Fairydean R 13 4 3 6 23 33 15

Selkirk 12 4 2 6 33 29 14

Edinburgh Univ 13 3 2 8 21 30 11

Threave Rovers 12 2 2 8 12 33 8

Preston Athletic 13 0 4 9 15 35 4

East of Scotland Premier Division

Civil Service Strollers 4 Coldstream 1

Craigroyston 2 Lothian Thistle HV 6

Tynecastle 2 Easthouses Lily 4

Stirling University 3 Spartans 1

P W D L F A pts

Leith Athletic 7 6 1 0 20 6 19

Easthouses Lily 8 5 1 2 23 16 16

CS Strollers 7 4 2 1 18 10 14

Lothian Th HV 9 4 2 3 26 19 14

Tynecastle 7 4 1 2 21 12 13

Spartans 9 2 4 3 17 22 10

Stirling Univ 9 2 1 6 9 21 7

Coldstream 9 1 2 6 10 22 5

Craigroyston 9 1 2 6 13 29 5

East of Scotland First Division

Eyemouth United 2 Kelso United 1

Ormiston 2 Burntisland Shipyard 1

Heriot-Watt Univ 6 Duns 2

P W D L F A pts

Ormiston 9 6 0 3 23 11 18

Peebles Rovers 7 5 2 0 24 7 17

Duns 8 4 3 1 21 18 15

Heriot-Watt Univ 8 4 2 2 21 14 14

Burntisland Ship 9 2 3 4 16 22 9

Eyemouth Utd 10 3 0 7 15 25 9

Kelso United 8 2 2 4 11 22 8

Hawick RA 9 1 2 6 16 28 5

Scottish Amateur Cup third round

Fife Thistle 0 Tweeddale Rovers 4

Gordon 1 Electric 2

Leithen Rovers 3 Linlithgow Thistle 1

Border Amateur League

Division A

Ancrum 1 Chirnside Utd 3

Gala Fairydean R 4 Jed Legion 1

Hawick Waverley 0 Greenlaw 6

Stow 2 West Barns Star 1

P W D L F A pts

Stow 8 6 1 1 21 13 19

Gala Fairydean R 6 6 0 0 22 9 18

Leithen Rovers 4 4 0 0 14 2 12

West Barns Star 6 3 1 2 15 10 10

Greenlaw 6 2 1 3 13 13 7

Hawick Waverley 7 2 0 5 11 24 6

Gordon 2 1 0 1 4 3 3

Chirnside Utd 5 1 0 4 11 15 3

Jed Legion 6 1 0 5 11 15 3

Ancrum 6 0 1 5 4 22 1

Division B

Chirnside UC 1 Hawick Utd 10

Hawick Legion 3 Gala Hotspur 1

Langholm Legion 6 Eyemouth Ams 0

Linton Hotspur 1 Coldstream Ams 4

P W D L F A pts

Hawick Legion 7 6 1 0 25 10 19

Hawick Utd 8 4 1 3 29 19 13

Langholm Legion 5 4 0 1 17 8 12

Coldstream Ams 7 3 0 4 15 14 9

Eyemouth Ams 7 3 0 4 14 22 9

Linton Hotspur 5 2 1 2 11 13 7

Tweeddale Rov 3 2 0 1 8 3 6

Gala Hotspur 5 2 0 3 15 13 6

Earlston Rhymers 6 1 3 2 9 13 6

Chirnside UC 9 1 0 8 17 45 3

Division C

Biggar Utd 2 Duns 2

Hawick Legion Rov 8 Melrose 1

Kelso Thistle 0 Lauder 1

St Boswells 2 CFC Bowholm 0

Tweedmouth Ams 6 Peebles Ams 0

P W D L F A pts

Tweedmouth Am 7 7 0 0 33 5 21

Hawick LR 7 5 0 2 29 14 15

Biggar Utd 5 3 2 0 15 3 11

Duns Ams 5 3 2 0 14 8 11

St Boswells 6 3 0 3 11 12 9

Melrose 5 3 0 2 14 16 9

Lauder 7 3 0 4 10 16 9

CFC Bowholm 8 2 1 5 9 19 7

Peebles Ams 7 2 0 5 12 20 6

Selkirk Victoria 7 1 0 6 12 29 3

Kelso Thistle 6 0 1 5 4 21 1

NFA MINOR CUP third round

Tweedmouth R 0 AFC Newbiggin 4

Bamburgh Castle 3 Alnwick Town Res 7

Alnmouth Utd 1 Grainger Park 4

Lowick Utd 1 Lindisfarne CP 3

Gosforth Boh Res 4 Amble St Cuthbert 1

Ponteland Utd Res 5 Rothbury 1

Bedlington Ter Res 2 Belford 0

NORTH NORTHUMBERLAND LEAGUE

Division One

Wansbeck AFC 3 Highfields Utd 2

P W D L F A pts

Alnmouth Utd 4 4 0 0 18 5 12

Wansbeck AFC 4 4 0 0 13 6 12

Tweedmth Rgrs 3 3 0 0 11 2 9

Lowick Utd 5 3 0 2 5 16 9

Red Row Welfare 5 2 0 3 14 10 6

Rothbury 5 1 1 3 14 15 4

Bamburgh Castle 5 1 1 3 11 14 4

Nth Sunderland 4 0 1 3 7 19 1

Highfields Utd 4 0 1 3 4 19 1

Division Two

Craster Rovers 0 Embleton WR 2

Wooler Res 0 Springhill 6

Eglingham FC 0 Lynemouth Anglers 12

P W D L F A pts

Belford 7 6 0 1 43 6 18

Springhill 7 5 1 1 38 8 16

Amble St Cuth 6 4 1 1 29 9 13

Tweedmth Har 5 3 1 1 18 10 10

Craster Rvrs 7 3 1 1 17 16 10

Embleton WR 7 2 2 3 21 14 8

Wooler Res 7 2 2 3 14 24 8

Lynemth Anglers 5 2 1 2 18 14 7

Eglingham FC 7 1 0 0 6 70 3

Alnmouth 7 0 1 6 3 29 1

Northern Alliance League

Division One

Ponteland Utd 1 Wooler 2

P W D L F A pts

Percy Main Am 11 9 1 1 33 10 28

Cullercoats 10 6 3 1 32 19 21

AFC Newbiggin 10 6 2 2 28 16 20

Ponteland United 12 6 2 4 21 17 20

Wallsend BC 9 5 3 1 25 13 18

Birtley St J 11 5 2 4 24 21 17

Gosforth Boh 10 5 0 5 23 22 15

Bedlington T Res 9 4 1 4 16 17 13

Cramlington T 10 2 5 3 20 21 11

Blyth Isabella 10 3 0 7 21 35 9

New Fordley 11 3 0 8 20 46 9

*Hexham 11 3 1 7 21 30 7

*Newcastle Chem 11 2 3 6 20 22 6

Newcastle Univ 5 2 0 3 10 13 6

*Wooler 10 2 1 7 16 28 4

*points deducted

Sunday, November 2

Alex Jack Cup Final

Peebles Rovers 1 Leith Athletic 4

Fixtures

Saturday, November 8

SPFL League Two (3pm)

Arbroath v Queen’s Park

East Fife v Albion Rovers

East Stirling v Berwick Rangers

Elgin City P Annan Athletic P

Montrose v Clyde

SCOTTISH CUP THIRD ROUND replays (3pm)

Bo’ness United v Elgin City

Stirling Albion v Hurlford United

Lowland League (3pm)

BSC Glasgow v Whitehill Welfare

Dalbeattie Star v Edinburgh City (2pm)

Edinburgh Univ v Gretna 2008

Preston Athletic v Threave Rovers

Selkirk v University of Stirling (2pm)

Spartans v Gala Fairydean Rovers

Vale of Leithen v East Kilbride (2pm)

East of Scotland Premier Division (2pm)

Coldstream v Leith Athletic

Craigroyston v Easthouses Lily

Lothian Thistle HV v Tynecastle (3pm)

Stirling University v Civil Service Strollers (3pm)

East of Scotland First Division (2pm)

Burntisland Shipyard v Peebles Rovers

Duns v Ormiston

Kelso United v Heriot-Watt University

Hawick Royal Albert v Eyemouth United (3pm)

Wright Cup semi-final (1.30)

Coldstream Ams v Hawick Legion

Collie Cup final (at Earlston, 1.30)

Tweedmouth Ams v Hawick Legion Rovers

Border Amateur League (2pm)

Division A

Greenlaw v Gordon

Leithen Rovers v Hawick Waverley

Stow v Gala Fairydean Rovers

West Barns Star v Ancrum

Division B

Eyemouth Ams v Chirnside Utd Colts

Langholm Legion v Gala Hotspur

Linton Hotspur v Hawick Utd

Tweeddale Rovers v Earlston Rhymers

Division C

CFC Bowholm v Kelso Thistle

Duns Ams v St Boswells

Melrose v Lauder

Selkirk Victoria v Biggar Utd

BILCLOUGH CUP FIRST ROUND (1.30)

Alnmouth v Wooler Res

Alnmouth Utd v Tweedmouth Harrow

Amble St Cuthbert v Belford

Craster Rvrs v Nth Sunderland

Embleton WR v Springhill

Highfields Utd v Bamburgh Castle

Lowick Utd v Eglingham FC

Red Row Welfare v Tweedmouth Rgrs

NORTH NORTHUMBERLAND LEAGUE (2pm)

division one

Rothbury v Wansbeck AFC

Northern Alliance League

Division One (2pm)

Newcastle Chemfica v Wooler

Tuesday, November 11

SCOTTISH CUP THIRD ROUND replays (7.45)

Airdrieonians v Morton

Alloa Athletic v Ayr United

East of Scotland Qualifying Cup 
Second Round (7.30)

Leith Athletic v University of Stirling

Wednesday, November 12

East of Scotland Qualifying Cup 
Second Round (7.30)

Gretna 2008 v Edinburgh University

Rugby

Friday, October 31

Borders Semi-junior League

Hawick Wands 64 Hawick PSA 0

Peebles Colts 5 Melrose Wasps 10

Saturday, November 1

Premiership

Edinburgh Acads 5 Melrose 16

Gala 14 Ayr 32

Glasgow Hawks 20 Heriot’s 18

Hawick 31 Currie 31

Stirling County 29 Boroughmuir 18

P W l d F A B pts

Ayr 10 8 2 0 257 198 6 38

Heriot’s 10 7 3 0 280 197 8 36

Melrose 10 6 4 0 248 215 6 30

Gala 10 6 4 0 253 206 5 29

Stirling Co 10 5 5 0 240 230 8 28

Currie 10 4 4 2 242 275 4 24

Hawks 10 4 5 1 187 185 3 21

Hawick 10 3 6 1 201 255 6 20

Boroughmuir 10 3 7 0 174 265 3 15

Edinburgh Ac 10 2 8 0 177 233 5 13

National League Division One

Aberdeen Gram 64 Hillhead Jordanhil 3l

GHA 29 Biggar 19

Jed-Forest 10 Selkirk 31

Marr 46 Kelso 14

Peebles 6 Watsonians 17

Stewart’s-Melville FP 22 Dundee HSFP 20

P W l d F A B pts

Selkirk 9 9 0 0 306 120 6 42

Watsonians 9 7 2 0 257 132 5 33

GHA 8 6 2 0 210 167 6 30

Stew Melville 8 5 2 1 217 141 6 28

Peebles 9 5 3 1 213 148 4 26

Dundee HSFP 8 4 3 1 198 173 3 21

Marr 9 2 6 1 220 257 5 1

Jed-Forest 9 3 6 0 154 207 3 15

Aberdeen Gram 8 2 5 1 192 216 4 14

Kelso 9 2 6 1 175 246 4 14

Biggar 8 3 5 0 147 218 2 14

Hillhead Jord 8 0 8 0 70 334 0 0

National League Division Two

Aberdeenshire 76 Ardrossan Academicals 24

Greenock Wands 17 Cartha Queens Park 19

Hamilton 33 Falkirk 18

Howe of Fife 111 Livingston 0

Musselburgh 23 Kirkcaldy 11

Whitecraigs 67 Haddington 19

P W l d F A B pts

Howe of Fife 9 7 2 0 472 125 8 36

Hamilton 8 7 1 0 353 138 7 35

Musselburgh 9 7 1 1 334 155 5 35

Falkirk 9 7 1 1 293 141 5 35

Aberdeenshire 9 5 4 0 353 250 8 28

Cartha QP 8 5 3 0 200 186 3 23

Whitecraigs 9 4 5 0 274 178 5 21

Kirkcaldy 9 4 5 0 223 215 5 21

Ardrossan Ac 9 2 7 0 174 350 4 12

Greenock Wand 9 1 8 0 149 340 5 9

Livingston 9 2 7 0 85 495 0 8

Haddington 9 1 8 0 151 488 3 7

National League Division Three

Dumfries Saints 31 Preston Lodge 8

East Kilbride 26 RHC 21

Hawick YM 59 Dunfermline 11

Murrayfield Wand 17 Lasswade 39

Perthshire 23 Irvine 23

West of Scotland 49 Dalziel 11

P W l d F A B pts

Dumfries 9 7 1 1 325 119 7 37

West 9 7 2 0 289 137 6 34

Preston Lodge 9 7 2 0 252 160 4 32

Lasswade 9 6 3 0 238 125 7 31

RHC 9 5 4 0 239 175 6 26

East Kilbride 9 5 4 0 203 176 6 26

Irvine 9 4 3 2 258 128 4 24

Perthshire 9 4 4 1 186 200 3 21

Hawick YM 9 2 6 1 173 318 2 12

Dalziel 9 2 7 0 124 325 2 10

Dunfermline 9 1 7 1 129 347 1 7

Murrayfield W 9 0 7 2 107 313 1 5

Borders Shield

Hawick Linden 19 Berwick 26

St Boswells P Hawick Harlequins P

Edinburgh Shield

Dunbar w/o Trinity Academicals

Lismore 19 Leith 61

North Berwick w/o Inverleith

Penicuik 12 Dalkeith 38

Portobello FP 40 Liberton FP 9

East League Division Two

Forrester 88 Earlston 0

P W l d F A B pts

St Boswells 9 9 0 0 689 42 8 44

Forrester 9 8 1 0 466 93 8 40

Leith 9 6 3 0 278 260 6 30

Inverleith 9 5 3 1 223 219 5 27

Trinity Acads 9 5 4 0 234 228 4 24

Penicuik 9 4 5 0 120 349 2 18

Edinburgh N 9 3 6 0 117 258 2 14

Liberton FP 9 2 7 0 153 279 4 12

*Earlston 9 2 7 0 119 357 3 9

Lismore 9 0 8 1 76 390 1 3

*points deducted

Borders Semi-Junior League

Berwick Colts 0 Jed Thistle 28

Kelso Harlequins 28 Langholm Colts 0 (conc)

Sunday, November 2

Border Under-16 League

Berwick 22 Kelso 44

Gala Red Triangle 14 Hawick Albion 26

Jed-Forest P Duns P

Langholm P Peebles P

Melrose 17 Selkirk 12

P W l d F A B pts

Hawick Albion 5 5 0 0 189 40 0 20

Gala Red Tri 6 4 2 0 185 145 0 18

Melrose 5 4 1 0 159 54 0 17

Selkirk 5 2 3 0 126 95 0 11

Duns 5 2 3 0 118 145 0 11

Jed-Forest 3 2 1 0 123 60 0 9

Berwick 5 1 4 0 119 216 0 8

Kelso 4 1 3 0 75 138 0 7

Peebles 3 1 2 0 56 53 0 6

Langholm 3 0 3 0 14 218 0 3

Fixtures

Friday, November 7

National League Division One (7.30)

Watsonians v Stewart’s Melville FP

Saturday, November 8

National League Division One (2pm)

Biggar v Marr

Dundee HSFP v Aberdeen Grammar

Hillhead Jordanhill v GHA (1.30)

Kelso v Jed-Forest (3pm)

Peebles v Selkirk (2.30pm)

National League Division Two (2pm)

Ardrossan Acads v Greenock Wanderers

Cartha Queens Park v Whitecraigs

Falkirk v Aberdeenshire

Kirkcaldy v Howe of Fife

Livingston v Hamilton

Musselburgh v Haddington

National League Division Three (2pm)

Dalziel v East Kilbride

Dunfermline v Perthshire

Lasswade v Dumfries Saints

Preston Lodge v Hawick YM

RHC v Murrayfield Wanderers

West of Scotland v Irvine

Borders Shield (2pm)

Berwick v Earlston

Duns v Hawick Linden

St Boswells v Hawick Harlequins

Edinburgh Shield quarter-finals (1.30)

Dunbar v Dalkeith

Edinburgh Northern v Linlithgow

Forrester v Leith

North Berwick v Portobello FP

East Regional Bowl (1.30)

Queensferry v Gala YM

East Regional Bowl semi-final (1.30)

Ross High v Broughton

(Winner will host final on Saturday, November 22)

Borders Semi-junior League (3pm)

Gala Wanderers v Melrose Wasps

Hawick PSA v Kelso Harlequins

Hawick Wanderers v Jed Thistle

Langholm Colts v Peebles Colts

Tynedale Colts v Selkirk Youth