Football and rugby results, leagues and fixtures

0
Have your say

FOOTBALL

Saturday, December 20

SPFL LEAGUE TWO

Albion Rovers 0 Montrose 0

Arbroath 2 Berwick Rangers 0

Clyde 3 East Fife 1

Elgin City P East Stirling P

Queen’s Park 0 Annan Athletic 0

P W D L F A pts

Arbroath 17 13 1 3 39 16 40

Queen’s Park 17 11 2 4 29 13 35

Albion Rovers 17 10 4 3 25 11 34

Annan Athletic 17 5 6 6 21 23 21

East Fife 17 5 5 7 24 23 20

Berwick Rgrs 16 5 4 7 28 24 19

Clyde 17 5 3 9 20 30 18

Montrose 17 5 3 9 18 35 18

East Stirling 16 5 1 10 19 35 16

Elgin City 15 2 5 8 12 25 11

LOWLAND LEAGUE

Selkirk 1 Gretna 2008 9

P W D L F A pts

Edinburgh City 14 12 2 0 36 8 38

Gretna 2008 17 10 3 4 47 17 33

Spartans FC 15 8 4 3 32 17 28

East Kilbride 15 7 3 5 33 20 24

Whitehill Welf 14 6 6 2 31 19 24

Dalbeattie Star 15 5 7 3 31 27 22

Stirling Univ 14 6 3 5 20 23 21

Vale of Leithen 15 6 2 7 23 32 20

Gala Fairydean 17 5 4 8 27 40 19

BSC Glasgow 14 5 3 6 27 35 18

Selkirk 14 5 2 7 36 39 17

Edinburgh Univ 18 5 2 11 28 40 17

Preston Athletic 17 2 4 11 23 43 10

Threave Rovers 17 2 3 12 15 49 9

LOWLAND LEAGUE CUP

SECTION A

Edinburgh Univ 1 Univ of Stirling 1

Preston Athletic P East Kilbride P

P W D L F A pts

Edinburgh Univ 1 0 1 0 1 1 1

Stirling Univ 1 0 1 0 1 1 1

East Kilbride 0 0 0 0 0 0 0

Preston Athletic 0 0 0 0 0 0 0

SECTION B

BSC Glasgow P Edinburgh City P

Whitehill Welfare 0 Spartans 1

P W D L F A pts

Spartans 2 2 0 0 3 1 6

Edinburgh City 1 0 0 1 1 2 0

Whitehill Welfare 1 0 0 1 0 1 0

BSC Glasgow 0 0 0 0 0 0 0

BORDERS SECTION

Vale of Leithen P Gala Fairydean Rovers P

DUMFRIES & GALLOWAY SECTION

Threave Rovers 1 Dalbeattie Star 4

P W D L F A pts

Dalbeattie Star 1 1 0 0 4 1 3

Threave Rovers 1 0 0 1 1 4 0

Gretna 2008 0 0 0 0 0 0 0

EAST OF SCOTLAND PREMIER DIVISION

CS Strollers P Easthouses Lily P

Coldstream 1 Craigroyston 1

Spartans 1 Lothian Thistle HV 4

Stirling Univ P Tynecastle P

P W D L F A pts

Leith Athletic 12 8 3 1 38 19 27

Lothian Th HV 14 8 2 4 42 29 26

Easthouses Lily 12 7 3 2 40 26 24

CS Strollers 11 5 3 3 25 19 18

Tynecastle 9 5 1 3 25 16 16

Spartans 12 3 5 4 25 31 14

Stirling Univ 13 3 2 8 19 33 11

Craigroyston 14 2 3 9 18 40 9

Coldstream 13 1 4 8 20 39 7

EAST OF SCOTLAND FIRST DIVISION

Eyemouth United P Burntisland Shipyard P

Kelso United 2 Duns 5

Hawick Royal Albert P Ormiston P

Heriot-Watt University 0 Peebles Rovers 2

P W D L F A pts

Peebles Rovers 11 8 3 0 32 10 27

Ormiston 11 7 0 4 27 16 21

Duns 10 5 3 2 26 22 18

Heriot-Watt 10 5 2 3 25 18 17

Burntisland S 13 4 4 5 27 29 16

Eyemouth Utd 13 4 0 9 18 32 12

Hawick RA 10 2 2 6 19 29 8

Kelso United 12 2 2 8 16 34 8

NORTHERN ALLIANCE LEAGUE 
DIVISION ONE

Wooler 0 Percy Main Amats 4

P W D L F A pts

Percy Main Amat 16 13 1 2 49 19 40

AFC Newbiggin 14 9 2 3 39 21 29

Cullercoats 14 8 4 2 40 27 28

Birtley St J 14 7 3 4 30 23 24

Wallsend BC 13 6 4 3 31 22 22

Gosforth Boh 14 7 1 6 31 30 22

Cramlington T 14 5 5 4 31 28 20

Ponteland United 13 6 2 5 22 22 20

*Newcastle Chem 18 5 5 8 40 34 17

Bedlington T Res 11 5 1 5 22 20 16

Newcastle Univ 11 5 0 6 23 27 15

New Fordley 14 4 1 9 25 54 13

Blyth Isabella 14 3 1 10 28 46 10

*Hexham 14 3 1 10 24 38 7

*Wooler 14 2 1 11 18 42 4

*points deducted

FIXTURES

Saturday, December 27

SPFL LEAGUE TWO (3pm)

Annan Athletic v Clyde

Berwick Rangers v Queen’s Park

East Fife v Arbroath

East Stirling v Albion Rovers

Montrose v Elgin City

LOWLAND LEAGUE (2pm)

Dalbeattie Star v Gala Fairydean Rovers

LOWLAND LEAGUE CUP (3pm)

BORDERS SECTION

Selkirk v Vale of Leithen (2pm)

SECTION A

East Kilbride v University of Stirling

Preston Athletic v Edinburgh University

SECTION B

Edinburgh City v Whitehill Welfare

Spartans v BSC Glasgow

RUGBY

Saturday, December 20

PREMIERSHIP

Currie 7 Boroughmuir 21

P W l d F A B pts

Heriot’s 13 10 3 0 370 246 11 51

Ayr 13 10 3 0 325 253 7 47

Melrose 13 9 4 0 319 256 7 43

Gala 13 6 7 0 288 269 6 30

Stirling Co 13 5 8 0 294 309 10 30

Currie 13 5 6 2 285 324 5 29

Hawick 13 5 7 1 271 318 7 29

Glasgow Hawks 13 5 7 1 222 230 4 26

Boroughmuir 13 5 8 0 227 325 3 23

Edinburgh Acad 13 3 10 0 231 302 7 19

NATIONAL LEAGUE DIVISION ONE

Biggar 13 Peebles 10

GHA 44 Aberdeen Gram 32

Jed-Forest 10 Watsonians 6

Kelso 77 Hillhead Jordanhill 0

Marr 0 Stewart’s Melville 31

Selkirk 22 Dundee HSFP 21

P W l d F A B pts

Selkirk 14 14 0 0 417 177 8 64

GHA 13 10 3 0 352 280 10 50

Stew Mel 13 9 3 1 350 214 10 48

Watsonians 13 8 5 0 329 219 6 38

Dundee HS 13 6 6 1 314 259 7 33

Aberdeen Gram 13 5 7 1 349 331 7 29

Peebles 13 5 7 1 264 238 6 28

Kelso 13 5 7 1 306 298 6 28

Marr 13 4 8 1 270 325 6 24

Biggar 13 5 8 0 222 322 3 23

Jed-Forest 12 4 8 0 200 252 5 21

Hillhead Jord 13 0 13 0 101 559 0 0

NATIONAL LEAGUE DIVISION TWO

Ardrossan Acads 12 Musselburgh 25

Cartha QP 30 Falkirk 27

Greenock Wands 6 Howe of Fife 50

Haddington 29 Livingston 0

Whitecraigs 43 Kirkcaldy 12

P W l d F A B pts

Howe of Fife 13 11 2 0 604 174 11 55

Hamilton 12 10 2 0 547 199 11 51

Falkirk 14 10 3 1 434 197 9 51

Musselburgh 13 10 2 1 504 232 8 50

Aberdeenshire 12 8 4 0 491 269 10 42

Cartha QP 14 7 6 1 332 383 8 38

Whitecraigs 13 7 6 0 389 230 8 36

Kirkcaldy 13 4 9 0 264 368 5 21

Ardrossan 14 3 10 1 299 475 7 21

Greenock W 13 3 10 0 215 455 6 18

Haddington 14 2 12 0 201 706 4 12

Livingston 13 2 11 0 101 693 0 8

NATIONAL LEAGUE DIVISION THREE

Dumfries Saints 83 Murrayfield Wand 5

Dunfermline 6 Lasswade 13

Hawick YM 25 East Kilbride 21

Irvine 20 RHC 17

Perthshire 34 Dalziel 19

Preston Lodge 28 West of Scotland 24

P W l d F A B pts

Lasswade 14 11 3 0 379 189 11 55

West Scot 13 10 3 0 393 194 11 51

Preston L 13 11 2 0 408 222 6 50

Dumfries 13 9 3 1 482 186 10 48

RHC 13 8 5 0 345 223 10 42

East Kilbride 13 6 6 1 263 254 7 33

Irvine 14 5 7 2 336 252 6 30

Perthshire 13 6 6 1 272 311 4 30

Hawick YM 13 3 9 1 230 459 2 16

Dalziel 13 3 9 1 196 433 2 16

Dunfermline 13 2 10 1 182 434 3 13

Murrayfield 13 0 11 2 139 468 2 6

EAST LEAGUE DIVISION ONE

Langholm 10 Berwick 78

Hawick Harlequins 13 North Berwick 39

Hawick Linden 56 Dunbar 0

Linlithgow P Duns P

P W l d F A B pts

Berwick 11 10 1 0 536 122 8 48

Dalkeith 11 10 1 0 405 156 7 47

N Berwick 11 8 3 0 483 140 8 40

Linlithgow 11 7 4 0 232 200 6 34

Dunbar 11 5 6 0 226 236 6 26

*Hawick L 10 5 5 0 234 265 4 22

Hawick H 12 4 8 0 235 447 4 20

Duns 11 3 8 0 155 286 4 16

Portobello 11 2 9 0 178 484 7 15

*Langholm 11 1 10 0 166 514 4 3

*points deducted

EAST LEAGUE DIVISION TWO

Earlston 28 Liberton FP 24

Penicuik 75 Trinity Acads 0

P W l d F A B pts

St Boswells 12 12 0 0 882 45 11 59

Forrester 11 10 1 0 584 112 10 50

Leith 11 8 3 0 367 284 8 40

Inverleith 11 6 4 1 246 240 6 32

Penicuik 12 6 6 0 202 375 3 27

Trinity Acad 12 5 7 0 255 406 5 25

Edinburgh N 11 4 7 0 160 296 3 19

Liberton FP 12 2 10 0 186 393 7 15

*Earlston 12 3 9 0 150 451 3 13

Lismore 12 1 10 1 110 540 2 8

*points deducted

EAST LEAGUE DIVISION THREE

P W l d F A B pts

Ross High 7 6 1 0 259 51 6 30

Broughton 5 5 0 0 141 48 4 24

Gala YM 7 4 2 1 199 112 4 22

Walkerburn 8 4 4 0 182 129 4 20

*Queensferry 7 3 3 1 117 136 2 14

Bo’ness 7 0 7 0 40 307 0 0

*RDVC 7 1 6 0 67 222 0 -2

*points deducted

BORDERS SEMI-JUNIOR LEAGUE

Kelso Harlequins 28 Berwick Colts 0 (w/o)

Melrose Wasps 26 Hawick Wands 32

Peebles Colts P Selkirk Youth P

P W l d F A B pts

Jed Thistle 16 16 0 0 724 109 0 32

Hawick W 15 13 2 0 628 141 0 26

Melrose W 16 12 4 0 728 218 0 24

Kelso Quins 15 10 5 0 409 244 0 20

Peebles 14 8 6 0 429 192 0 16

Selkirk 15 8 7 0 413 358 0 16

Gala Wands 16 8 8 0 382 405 0 16

Tynedale 16 4 12 0 234 536 0 8

Hawick PSA 15 2 12 1 100 898 0 5

Langholm 15 1 13 1 45 540 0 3

Berwick 15 1 14 0 28 479 0 2

Fixtures

Friday, December 26

BORDER LEAGUE (3pm)

Jed-Forest v Hawick

WAVERLEY CUP

Gala v Melrose (3pm)

FRIENDLY MATCH

Alnwick v Berwick (2pm)

Saturday, December 27

BORDERS SEMI-JUNIOR LEAGUE (3pm)

Gala Wanderers v Hawick PSA

Kelso Harlequins v Hawick Wanderers

Selkirk Youth v Langholm Colts

Tynedale Colts v Jed Thistle