Football and rugby results and tables

FOOTBALL

LOWLAND LEAGUE

October 19

Dalbeattie Star 2 Spartans 2

Edinburgh City 0 Threave Rovers 2

Gala Fairydean Rovers 2 Gretna 2008 6

Preston Athletic 2 Whitehill Welfare 9

Selkirk 1 University of Stirling 5

Vale of Leithen 3 East Kilbride 3

P W D L F A Pts

Gretna 2008 10 6 2 2 22 11 20

Spartans 10 6 2 2 17 8 20

East Kilbride 12 6 1 5 18 14 19

Dalbeattie 9 5 3 1 29 13 18

Vale of Leithen 11 5 3 3 20 16 18

Stirling University 9 4 3 2 20 12 15

Preston Athletic 10 5 0 5 21 24 15

Whitehill Welfare 9 4 2 3 25 16 14

Threave 9 3 2 4 12 16 11

Edinburgh City 9 3 1 5 10 14 10

Gala F’dean Rovers 11 2 2 7 24 37 8

Selkirk 11 0 1 10 9 46 1

eAST OF sCOTLAND lEAGUE cUP

October 19

Qualifying League Section A

Kelso United 0 Civil Service Strollers 2

Lothian Thistle Hutchison Vale 5 Eyemouth United 0

P W D L G Diff Pts

Lothian Thistle HV 5 4 1 0 21 17 13

Tynecastle 4 3 1 0 17 11 10

Kelso United 4 1 0 3 4 -5 3

Eyemouth United 3 0 0 3 5 -12 3

CS Strollers 5 1 0 4 5 -13 3

Qualifying League Section B

Duns 3 Ormiston 4

Hawick Royal Albert 1 Stirling University 1

P W D L G Diff Pts

Stirling Uni EOS 5 3 1 1 11 8 10

Edinburgh Uni 4 3 0 1 10 6 9

Hawick RA 5 2 1 2 10 -1 7

Ormiston 5 2 0 3 6 -7 6

Duns 5 1 0 4 8 -6 3

Qualifying League Section D

Easthouses Lily MW 3 Spartans 3

P W D L G Diff Pts

Coldstream 4 3 1 0 11 4 10

Spartans EOS 5 2 1 2 11 3 7

Easth’ses Lily MW 5 1 2 2 13 -3 5

Berwick RR 3 1 1 1 5 -1 4

Peebles Rovers 3 0 1 2 4 -3 1

EOS Premier DIVISION

October 19

Coldstream 1 Edinburgh University 1

P W D L G Diff Pts

Stirling Uni EOS 6 5 1 0 17 12 16

Tynecastle 7 4 0 3 17 2 12

Craigroyston 6 4 0 2 11 1

Edinburgh Uni 7 3 2 2 14 3 11

Lothian Thistle HV 4 2 1 1 8 3 7

CS Strollers 7 2 1 4 10 -4 7

Coldstream 7 2 1 4 7 -7 7

Heriot-Watt Univ 6 2 0 4 9 -4 6

Spartans EOS 5 1 1 3 9 -1 4

Leith Athletic 5 1 1 3 8 -5 4

EOS FIRST DIVISION

October 19

Peebles Rovers 1 Berwick Rangers Reserves 6

P W D L G Diff Pts

Hibernian EOS 7 7 0 0 32 29 21

Easth’ses Lily MW 6 3 3 0 16 7 12

Berwick Rangers 8 4 0 4 18 4 12

Hawick RA 5 3 0 2 7 -6 9

Eyemouth United 5 2 1 2 10 -2 7

Kelso United 7 1 3 3 12 -4 6

Ormiston 5 2 0 3 7 -6 6

Peebles Rovers 6 1 2 3 10 -6 5

Brntisland Shpyrd 5 1 1 3 6 -6 4

Duns 6 1 0 5 7 -10 3

Scottish Amateur Cup Second round Replays

October 19

Gordon 4 Kinglassie 1

Melville Rovers P Earlston Rhymers P

Strathmiglo Utd 3 Ancrum 2

BAL DIVISION A

October 19

Gala Fairydean Rovers 0 Hawick Waverley 4

Hearts of Liddesdale 2 Newtown 4

Tweeddale Rovers 2 Chirnside Utd 3

West Barns Star P Leithen Rovers P

P W D L f A Pts

Hawick Waverley 13 8 3 2 33 19 27

Chirnside Utd 11 7 2 2 35 21 23

Gala Fairydean Rov 11 5 2 4 36 29 17

Newtown 10 5 2 3 21 16 17

Stow 8 4 0 4 21 14 12

West Barns Star 7 3 1 3 21 23 10

Tweeddale Rovers 10 3 1 6 12 20 10

Greenlaw 9 3 1 5 15 27 10

Leithen Rovers 5 2 0 3 15 11 6

Ancrum 6 1 3 2 13 17 6

Hearts of Liddsdle 10 1 1 8 14 39 4

BAL DIVISION B

October 12

Hawick Utd 4 Eyemouth Ams 1

Jed Legion 3 Coldstream Ams 1

Linton Hotspur 3 Gala Hotspur 4

Selkirk Victoria 0 Langholm Legion 8

P W D L f A Pts

Jed Legion 10 8 0 2 37 9 24

Hawick Legion 11 7 0 4 49 27 21

Hawick Utd 10 6 1 3 30 34 19

Gala Hotspur 11 5 2 4 38 31 17

Coldstream Ams 9 5 1 3 29 14 16

Gordon 7 5 0 2 45 13 15

Eyemouth Ams 10 4 2 4 36 27 14

Langholm Legion 9 4 0 5 33 20 12

Linton Hotspur 6 3 0 3 17 16 9

Biggar 8 0 0 8 8 40 0 Selkirk Victoria 9 0 0 9 1 92 0

BAL DIVISION C

October 19

Hawick Legion Rovers 3 Lauder 6

Melrose 2 CFC Bowholm 3

St Boswells 1 Chirnside Utd Colts 3

Tweedmouth Ams P Kelso Thistle P

P W D L G A Pts

Chirnside Utd Clts 9 7 0 2 34 17 21

Kelso Thistle 9 5 1 3 22 17 16

Earlston Rhymers 9 4 2 3 23 16 14

Melrose 8 3 2 3 24 17 11

St Boswells 8 3 2 3 22 22 11

Lauder 6 3 0 3 17 18 9

CFC Bowholm 7 3 0 4 17 22 9

Tweedmouth Ams 6 2 1 3 12 18 7

Hawick Leg Rovers 8 1 0 7 9 33 3

Rugby

British and Irish Cup

October 20

Leeds Carnegie 86 Gala 8

P W L D F A B Pts

Bristol Rugby 2 2 0 0 45 37 1 9

Leeds Carnegie 2 1 1 0 103 29 2 6

Aberavon 2 1 1 0 51 41 1 5

Gala 2 0 2 0 25 117 0 0

PREMIER DIVISIOn

October 19

Currie 10 Melrose 30

Heriot’s 18 Hawick 25

P W L D F A B Pts

Melrose 9 8 1 0 288 175 6 38

Heriot’s 9 7 2 0 198 181 3 31

Gala 7 4 2 1 214 148 8 26

Ayr 7 5 2 0 192 124 5 25

Glasgow Hawks 9 3 5 1 239 214 8 22

Hawick 9 4 5 0 180 232 3 19

Edinburgh Accies 7 4 3 0 137 172 2 18

Aberdeen GSFP 9 2 7 0 174 212 6 14

Stirling County 7 2 5 0 127 155 5 13

Currie 9 1 8 0 141 277 2 6

NATIONAL LEAGUE

October 19

Selkirk 15 Dundee 13

Peebles 16 Kelso 25

P W L D F A B Pts

Boroughmuir 9 9 0 0 338 118 8 44

Watsonians 9 6 3 0 320 177 8 32

Selkirk 9 6 3 0 277 196 6 30

Stew/Melville FP 9 6 3 0 197 165 5 29

Dundee HSFP 9 5 4 0 254 169 5 25

Kelso 9 5 4 0 193 247 3 23

Peebles 9 4 5 0 186 213 3 19

GHA 9 2 7 0 173 259 3 11

Hillhead/Jordanhill 9 1 8 0 131 261 3 7

Biggar 9 1 8 0 109 373 0 4

CHAMPIONSHIP Division B

October 19

Musselburgh 89 Hawick YM 10

Lasswade P Jed-Forest P

P W L D F A B Pts

Musselburgh 9 8 1 0 352 153 7 39

Jed-Forest 8 8 0 0 245 90 5 37

Howe of Fife 8 6 2 0 392 98 7 31

Kirkcaldy 9 4 4 1 222 235 5 23

Haddington 9 4 4 1 198 214 5 23

Livingston 9 5 4 0 185 266 3 23

Aberdeenshire 9 2 7 0 178 299 5 13

Lasswade 8 2 6 0 146 229 4 12

Hawick YM 7 1 6 0 107 270 1 5

Mryfield Wands * 8 1 7 0 103 274 1 3

* Points deducted

EAST REGIONAL DIVISION ONE

October 19

Dunbar 66 Duns 7

Hawick Harlequins 11 Langholm 28

Hawick Linden 10 Preston Lodge 22

P W L D F A B Pts

Preston Lodge 7 7 0 0 300 105 6 34

RHC 7 6 1 0 242 77 4 28

Dunbar 7 5 2 0 294 128 5 25

North Berwick 7 5 2 0 169 133 3 23

Linlithgow 7 4 3 0 236 137 6 22

Langholm 7 3 4 0 113 219 0 12

Hawick Linden 7 2 5 0 121 202 2 10

Hawick Harlequins 7 1 6 0 138 242 1 5

Portobello FP 7 1 6 0 64 227 1 5

Duns 7 1 6 0 79 286 0 4

East Regional Division Two

October 19

Inverleith 22 Earlston 8

Berwick 30 Forrester 5

P W L D F A B Pts

Dalkeith 7 7 0 0 341 90 6 34

Berwick 7 6 1 0 336 79 4 28

Forrester 7 5 2 0 245 94 4 24

Trinity Accies 7 3 4 0 178 109 5 17

Leith 7 3 4 0 117 188 4 16

Edinburgh Nrthrn 7 3 4 0 123 304 2 14

Earlston 7 2 5 0 132 200 5 13

Penicuik 7 2 5 0 102 199 3 11

Inverleith 7 2 5 0 80 195 2 10

Lismore 7 2 5 0 78 274 2 10

East Regional Division Three

October 12

Moray House P Walkerburn P

St Boswell 88 Broughton 13

P W L D F A B Pts

St Boswells 5 5 0 0 306 26 5 25

Gala YM 5 4 1 0 222 59 3 19

Liberton FP 6 4 2 0 121 118 3 19

Broughton 5 3 2 0 131 146 1 13

Ross High 6 3 3 0 74 119 1 13

RDVC 5 1 3 1 83 114 2 8

Queensferry 6 1 5 0 78 215 2 6

Walkerburn 5 0 4 1 53 241 1 3

Moray House 1 0 1 0 14 44 0 0

See above right for fixture list