Cricket scorecards and bowling results

cricket

Saturday, july 11

esca division 1

Edinburgh Accies (20) beat Gala (5) by 5 wkts. 
At Newfield

Gala

S Halls c S Abdullah b C Carmichael 16

K Gallagher b C Carmichael 0

J Irvine b Y Khanchi 46

G Ormiston lbw b S Abdullah 14

J Halls lbw b Y Khanchi 16

K Mein c A Ahmed b J Munro 6

D Tharanga b S Abdullah 24

K Paterson run out (S Abdullah) 2

G Mein run out (A Cosh) 0

D Moir c M Gani b J Munro 5

F Rutherford not out 1

Extras 6b 2lb 8w 16

TOTAL All Out (49 ovs) 146

Bowling: J Swanepoel 0-29, C Carmichael 2-30, S Abdullah 2-31, Y Khanchi 2-16, J Munro 2-32.

Edinburgh Accies

A Cosh not out 86

C Carmichael c S Halls b D Tharanga 4

M Gani c&b K Mein 0

A Ahmed lbw b G Ormiston 20

Y Khanchi c&b J Halls 3

C De Haan c Unknown b S Halls 25

D Mcclay not out 2

Extras 1b 3lb 4w 8

TOTAL for 5 wkts (41.4 ovs) 148

Bowling: K Mein 1-27, D Tharanga 1-34, G Ormiston 1-34, J Halls 2-27, J Irvine 0-15, D Moir 0-7.

Kelso (20) beat Edinburgh South (5) by 22 runs. At Shedden Park

Kelso

C Adams b M Chapman 16

MI Henderson c C C Clark b M Chapman 4

GJ Davidson lbw b M Chapman 8

TH Grindell c P R Reddish b H E P Warner 2

BM Grindell c M Chapman b M Shukla 3

JW Gibson b H E P Warner 1

D Wilson not out 36

TD Roberts b M Chapman 38

S Cessford b H E P Warner 0

C Davidson b H E P Warner 0

GW Ford b H E P Warner 0

Extras 4b 5lb 3w 12

TOTAL All Out (38 ovs) 120

Bowling: M Chapman 4-40, F Sheikh 0-28, H E P Warner 5-8, C C Clark 0-16, M Shukla 1-19.

Edinburgh South

M Shukla c JW Gibson b GJ Davidson 22

PR Reddish b C Adams 18

C C Clark c MI Henderson b C Adams 0

M Chapman c MI Henderson b GJ Davidson 0

P Revie b S Cessford 31

I Astley c TD Roberts b C Adams 1

M Goti c MI Henderson b C Adams 8

J Lewis b C Adams 1

H E P Warner not out 10

F Sheikh b C Davidson 5

A Barker b C Davidson 1

Extras 1nb 1

TOTAL All Out (41.5 ovs) 98

Bowling: S Cessford 1-21, W Gibson 0-13, BM Grindell 0-28, C Adams 5-14, GJ Davidson 2-7, C Davidson 2-15.

St Boswells (15) tied with Watsonians 2 (15). At The Green

St Boswells

J Goodman c Unknown b M Macleod 26

T Goodman b M Macleod 2

S Broom b M Macleod 24

J Broom b R Evans 28

S Marshall c Unknown b A Baldwin 9

S Laidlaw c R Evans b A Baldwin 7

R Elms c Unknown b R Evans 5

J Gillan b R Evans 5

R Borthwick c Unknown b A Baldwin 2

C McNeill not out 5

K Farnish lbw b R Evans 0

Extras 5b 1lb 2w 4nb 12

TOTAL All Out (37.5 ovs) 126

Bowling: N Yelland 0-11, M Macleod 3-35, C Willsdon 0-22, A Baldwin 3-15, F Cousin 0-15, R Evans 4-22.

Watsonians 2

D Davies run out (S Broom) 12

C Martin b S Broom 17

R Evans c S Laidlaw b J Broom 1

F Cousin c S Laidlaw b J Broom 3

K Flannigan lbw b C McNeill 5

H Fisher b J Broom 0

P Brown c&b J Broom 5

M Macleod b R Elms 10

N Yelland b S Marshall 53

A Baldwin c J Goodman b R Elms 0

C Willsdon not out 8

Extras 5b 4lb 2w 1nb 12

TOTAL All Out (47.4 ovs) 126

Bowling: R Elms 2-15, S Marshall 1-22, S Broom 1-22, J Broom 4-22, C McNeill 1-30.

P W T L pts %

Kelso 11 9 1 1 199 90.46

Gala 11 6 1 4 160 72.73

Musselburgh 11 6 0 5 156 70.91

*Dunnikier 9 8 0 1 127 70.56

Heriots 2 10 6 0 4 139 69.50

Edinburgh Accies 9 4 0 5 114 63.34

+Watsonians 2 10 3 1 6 111 55.50

Edinburgh South 13 4 0 9 124 47.70

West Lothian 11 4 0 7 103 46.82

St Boswells 10 2 1 7 80 40.00

E Knights U18 3 0 0 3 20 33.34

*deducted 40 points - from last season

+deducted 5 points - late and incomplete match return

Saturday’s fixtures: Edinburgh South v St Boswells, Kelso v Edinburgh Accies, Watsonians 2 v Musselburgh, West Lothian v Gala. Sunday: Heriots 2 v Dunnikier, St Boswells v Eastern Knights Under-18s.

esca division 3

Carlton 3 (20) beat Selkirk (5) by 90 runs. At Peffermill

Carlton 3

Do Main c D Gardiner b J Reid 5

K Whitaker lbw b E Robbie 20

M Whitaker c&b J Reid 0

Z Yusaf c R Banks b E Robbie 20

R Main b J Everitt 18

F Whatley c E Robbie b J Everitt 1

N Thomson lbw b D Gardiner 16

M Ahmed c R Banks b D Gardiner 10

A MacLeod b R Banks 5

Da Main c J Reid b J Everitt 2

Extras 3b 4lb 11w 1nb 19

TOTAL All Out (38.4 ovs) 117

Bowling: J Reid 2-12, R Banks 1-31, E Robbie 2-28, J Everitt 3-19, D Gardiner 2-14.

Selkirk

J Everitt b M Ahmed 0

S Skeldon c Do Main b N Thomson 1

R Banks b M Ahmed 21

D Fenton b M Ahmed 4

D Gardiner b M Ahmed 0

J Reid b N Thomson 0

A Massie c F Whatley b N Thomson 1

E Robbie lbw b M Ahmed 0

K Gillie b N Thomson 0

J Graham b N Thomson 0

Extras 0

TOTAL All Out (17.2 ovs) 27

Bowling: M Ahmed 5-6, N Thomson 5-21.

P W T L pts %

RHC 2 11 9 0 2 195 88.64

Kirk Brae 12 8 0 4 187 77.92

Drummond Trinity 12 8 0 4 184 76.67

Carlton 3 12 7 0 5 180 75.00

Selkirk 10 6 0 4 140 70.00

MDAFS 2 10 5 0 5 131 65.50

Boroughmuir 11 4 0 7 122 55.46

Dunf & Carnegie 11 4 0 7 109 49.55

Haddington 11 2 0 9 96 43.64

Leith FAB 12 3 0 9 94 39.17

Saturday’s fixtures: Dunfermline & Carnegie v Boroughmuir, Kirk Brae v Drummond Trinity, Leith FAB v Carlton 3, MDAFS 2 v Selkirk, RHC 2 v Haddington.

esca division 5

Tranent (20) beat Peebles County (3) by 239 runs. At Whitestone Park

Tranent

AF Hoenigmann b A Anderson 51

A Ali c D Gray b O Rimmer 10

S Fahim c R Bhatia b A Anderson 16

O Altaf not out 163

V Paul c A Anderson b R Bhatia 7

U Khan run out (D Gray) 27

A Shaikh b D Gray 7

F Hussain not out 24

Extras 1b 11w 7nb 19

TOTAL for 6 wkts (45 ovs) 324

Bowling: D Gray 1-63, O Rimmer 1-61, R Bhatia 1-50, A Anderson 2-45, J Clark 0-31, P Murray 0-31, A Dores 0-43.

Peebles County

P Murray b S Jose 4

J Pace c A Shaikh b A Ali 7

S Axon lbw b F Hussain 2

D Gray b V Paul 31

R Bhatia lbw b G Findlay 18

O Rimmer b G Findlay 2

N Dores st AS Russell b G Findlay 2

A Dores c S Jose b G Findlay 2

A Anderson not out 1

A Wills rtd hurt 0

J Clark rtd hurt 0

Extras 1b 8lb 2w 5nb 16

TOTAL for 8 wkts (30.2 ovs) 85

Bowling: S Jose 1-8, F Hussain 1-10, A Ali 1-9, S Fahim 0-23, G Findlay 4-12, V Paul 1-14.

P W T L pts %

*Edinburgh CC 2 10 9 0 1 183 91.50

Tranent 11 9 0 2 187 85.00

MDAFS 3 12 9 0 3 194 80.84

+Preston Village 12 6 0 6 149 62.09

Peebles County 11 5 0 6 133 60.46

Stirling Co 3 9 4 0 5 107 59.45

Heriots 3 10 4 0 6 118 59.00

Drummond Trin 2 11 3 0 8 106 48.19

Edinburgh Ac 2 11 3 0 8 97 44.10

**Falkland 3 11 2 0 9 72 32.73

*deducted 5 points - scorebook inaccuracies

**conceded 2 matches; +conceded 1 match

Saturday’s fixtures: Edinburgh Ac 2 v Tranent, Edinburgh CC 2 v Peebles County, Falkland 3 v Preston Village, MDAFS 3 v Drummond Trinity 2, Stirling Co 3 v Heriots 3.

esca division 6

Dunbar (20) beat Melrose (2) by 7 wkts. At Winterfield Park

Melrose

A Wolfe Murray b S Callow 10

D Howard b D Dickinson 0

D Rhatigan b AR Callow 4

S Hosney c K Amabilino b S Callow 6

T Brown b D Hill 12

C Howard b D Hill 0

D King c I Wanless b D Hill 0

L Gaddie c V Sharma b AR Callow 1

M Rogerson c AR Callow b D Hill 0

C Wilson c I Wanless b AR Callow 0

Extras 1b 1lb 2w 4

TOTAL All Out (26.4 ovs) 37

Bowling: AR Callow 3-6, D Dickinson 1-5, S Callow 2-15, V Sharma 0-3, D Hill 4-6.

Dunbar

V Sharma b D King 0

M Wanless c S Hosney b D King 1

AR Callow b C Wilson 12

C Bell not out 3

D Dickinson not out 9

Extras 7b 6w 2nb 15

TOTAL for 3 wkts (16.5 ovs) 40

Bowling: T Brown 0-3, D King 2-8, C Howard 0-11, C Wilson 1-1, T Owen 0-10.

Teuchters (20) beat Hawick & Wilton (7) by 6 wkts. At Leith Links

Hawick & Wilton

E Hair c&b R Bartsch 9

B MacTaggart c&b J Onyekwelu 45

P Solley c C Robertson b J Onyekwelu 1

A Moffat c R Bartsch b C Elsden 52

S Hair b C Elsden 28

N Storey b E Jones 15

D Welsh b R Bartsch 0

G Welsh b C Robertson 0

C MacDougall c J Onyekwelu b R Bartsch 2

D McWatters not out 4

N Dobbie c R Bartsch b C Robertson 0

Extras 2b 9w 5nb 16

TOTAL All Out (34.4 ovs) 173

Bowling: J Onyekwelu 2-36, R Bartsch 3-10, E Jones 1-23, A Vakil 0-22, D Sutherland 0-18, C Robertson 2-31, C Elsden 2-31.

Teuchters

R Bartsch c A Moffat b S Hair 79

J Onyekwelu c B MacTaggart b C MacDougall 40

C Robertson C D McWatters b P Solley 12

G Inch c&b G Welsh 31

A Hannah not out 7

E Jones not out 1

Extras 1b 1lb 2w 4

TOTAL for 4 wkts (29.5 ovs) 174

Bowling: N Storey 0-47, S Hair 1-43, C MacDougall 1-43, P Solley 1-43, G Welsh 1-1.

P W T L pts %

OCCC 11 10 0 1 206 93.64

Livingston 2 10 8 0 2 174 87.00

Hawick & Wilton 9 7 0 2 154 85.56

SMRH 3 11 5 0 6 148 67.28

Dunbar 10 5 0 5 134 67.00

Kirk Brae 2 10 5 0 5 127 63.50

*Teuchters 9 5 0 4 114 63.34

**Melrose 9 4 0 5 94 52.23

Boroughmuir 2 10 0 0 10 54 27.00

***Dunf & Car 2 11 1 0 10 49 22.28

***deducted 5 points - late match return, conceded 3 matches; **conceded 2 matches; *conceded 1 match

Saturday’s fixtures: Boroughmuir 2 v Dunfermline & Carnegie 2, Dunbar v Livingston 2, Melrose v Teuchters, OCCC v Hawick & Wilton, SMRH 3 v Kirk Brae 2.

bowls

tuesday, july 7

border senior league

Abbotsford 46 - 48 Gala

Hawick 50 - 45 Jedburgh

Newtown 52 - 53 St Ronan’s

Peebles 55 - 67 Kelso

Selkirk/Ett Forest 44 - 64 Earlston/Melrose

Wilton 55 - 57 Buccleuch

P W d L F a pts

Earlston/Melrose 13 10 0 3 771 643 20

St Ronan’s 13 10 0 3 772 685 20

Selkirk/Ettrick F 13 9 0 4 749 674 18

Wilton 13 8 0 5 775 613 16

Buccleuch 13 8 0 5 690 695 16

Jedburgh 13 7 1 5 780 655 15

Gala 12 7 1 4 561 530 15

Kelso 13 7 0 6 609 628 14

Abbotsford 13 4 0 9 647 745 8

Newtown 12 3 0 9 617 706 6

Hawick 13 3 0 10 649 781 6

Peebles 13 0 0 13 510 775 0

Fixtures: Tuesday, July 21 (11am): Abbotsford v Kelso, Buccleuch v Jedburgh, Hawick v St Ronan’s, Newtown v Peebles, Selkirk/Ettrick Forest v Gala, Wilton v Earlston/Melrose.

border ladies league

Hawick 34-25 Waverley

Jedburgh 42-19 Gala

Lauder 26-27 Abbotsford

Melrose P-P Buccleuch

Newtown 21-31 Wilton

P W d L F a pts

Hawick 8 13 1 2 294 131 35

Buccleuch 8 12 0 4 226 188.75 31

Wilton 9 10 3 5 276 206.5 29

Jedburgh 8 8 0 8 250 199 20

Lauder 8 7 2 7 214.5 199 19

Newtown 8 7 0 9 218.5 237 17

Selkirk 8 7 0 9 211 230.5 17

Waverley 7 6 0 8 176 221 15

Gala 7 5 1 8 174 211 14

Abbotsford 8 5 0 11 169 223.25 12

Melrose 7 4 1 9 161 232 11.5

Kelso 7 4 1 9 150 226 10.5

Ettrick Forest 3 3 1 2 72 66 9

Fixtures: Tuesday, July 21 (7pm): Jedburgh v Hawick, Kelso v Waverley, Lauder v Gala, Newtown v Abbotsford, Selkirk v Buccleuch.

wednesday, july 8

border league division 1

Hawick A 111 - 68 Selkirk

St Ronan’s 70 - 87 Abbotsford A

Waverley A 92 - 68 Earlston

P W d L F a pts

Hawick A 12 10 0 2 1048 900 20

Melrose 10 8 0 2 817 701 16

Waverley A 11 7 0 4 941 834 14

Jedburgh 11 7 0 4 924 833 14

Earlston 12 7 0 5 977 903 14

Abbotsford A 11 6 0 5 947 837 12

Wilton A 12 6 0 6 991 952 12

Kelso A 11 5 0 6 875 921 10

St Ronan’s 12 1 0 11 827 1073 2

Selkirk 12 0 0 12 751 1144 0

Fixtures: Friday, July 17 (7pm): Hawick A v Melrose, Jedburgh v Abbotsford A, Waverley A v Selkirk, Wilton A v Earlston. Monday, July 20 (7pm): St Ronans v Kelso A. Wednesday, July 22 (7pm): Abbotsford A v Hawick A, Earlston v Jedburgh, Kelso A v Wilton A, Melrose v Waverley A, Selkirk v St Ronan’s.

border league division 2

Buccleuch 63 - 120 Gala A

Newtown 83 - 69 Peebles

P W d L F a pts

Ancrum 10 9 0 1 1030 593.5 18

Ettrick Forest 10 9 0 1 869 737.7 18

Gala A 10 6 0 4 851 724.7 12

Newtown 10 5 0 5 638 807 10

Buccleuch 10 4 0 6 665.5 810 8

Peebles 10 3 0 7 735.2 843.2 6

Lauder 9 2 0 7 492.1 581.5 4

Stow 9 1 0 8 624 807.2 2

Fixtures: Wednesday, July 22 (7pm): Buccleuch v Ancrum, Ettrick Forest v Gala A, Lauder v Peebles, Stow v Newtown. Monday, July 27 (7pm): Ancrum v Stow, Newtown v Buccleuch, Peebles v Gala A.

border B league

Gala B 0 - 10 Waverley B

P W d L F a pts

Wilton B 8 6 0 2 430 334.7 12

Kelso B 8 6 0 2 388 352 12

Waverley B 8 5 0 3 356.2 370 10

Hawick B 6 4 0 2 321.5 323 8

Abbotsford B 9 3 0 6 437 463 6

Gala B 9 0 0 9 0 90 0

Fixtures: Wednesday, July 22 (7pm): Hawick B v Wilton B. Monday, July 27 (7pm): Gala B v Hawick B.