Borders hockey players aim high at Glasgow Green

Sarah Robertson takes a break from her international duties to have this picture taken with the Borders Hockey Development Squad
Sarah Robertson takes a break from her international duties to have this picture taken with the Borders Hockey Development Squad

It has been a busy time for Borders hockey players of late with no less than 10 players from the region involved at various international age group levels.

Last weekend, a group of 60 young Borders development players travelled to Glasgow Green to watch senior representative Sarah Robertson, from Selkirk, take part in the Champions Challenge at the venue where the Commonwealth Games hockey will be played. The group were totally inspired by the pace of the matches, while Borders development officer Janet Jack was invited by Scottish Hockey to work as lead coach and mentor to a group of National League club and Scottish Performance coaches over the weekend, using the matches to analyse performance.

“It was a fantastic experience and I’ve lots of new ideas to bring back and deliver to the upcoming young Borders players,” said Jack.

The event also took Robertson, pictured front row centre, a step closer to making the Commonwealth Games team which will be selected very soon.

Sports Digest

Archery

Ettrick forest

Sunday’s monthly scoring clout competition brought about a couple of personal bests.

In supreme form, Elaine Pearson hit the scoring zone no less than 28 times in the first round, amassing a huge score of 102, with two clouts – a score that would win most double clout competitions.

Her scoring rate dropped in the second round, but she was still able to post a 53, 165, 4 at the end of the day.

And in the juniors, Kyle Fairbairn amassed a pb of 33, 74, 2.

Doug Anderson pipped Jimmy Stillie to the top spot in the gents’ competition by dint of three more points, despite having fewer hits.

Results of the Club Double Clout competition, held on Sunday, April 27: Ladies: 1, Elaine Pearson 53, 165, 4; 2, Helen Ogilvie 27, 61, 1; 3, Ev Craig 26, 61, 1.

Juniors: 1, Kyle Fairbairn 33, 74, 2.

Gents: 1, Doug Anderson 37, 94, 4; 2, Jimmy Stillie 42, 91, 0; 3, Michael Liddle 25, 55, 0; 4, Alan Lindsay 19, 43, 0; 5, Alex Blake 14, 29, 1 ; 6, Mike Pearson 13, 20, 0.

Next weekend sees several archers travelling through to Culzean Castle on Saturday for the Zingari shoot. On Sunday, it’s a club target scoring shoot, a National Round (four dozen arrows at 60yards and two dozen arrows at 50yards), first arrows 1pm.

Bowling

Langholm

The New Town and Old Town bowling clubs in Langholm opened for the new season on Sunday in rather mixed weather.

It was wet when New Town president Neil Campbell welcomed a good turnout of members and then delivered the first bowl and it was decided not to play the usual friendly.

The rain had virtually stopped an hour later when Old Town president Paddy Laing deliver the first bowl watched by a good attendance of members, followed by a friendly match.

The Newcastleton bowling club opened for the new season the day previous in dry weather with Stuart Beadle sending down the first bowl, and then a short friendly match was played.

The Langholm Old Town bowling club rink of Grant Fletcher, Billy Currie, Roy Park and Colin Turk won the open rinks tournament at Gretna last Saturday.

Stichill

Prize winners, season 2013-14: Club Championship, R. Tully, R/Up, P. Scott; Points Cup: C. Brown, R/Up, R. Tully; Pairs Championship, G. Purves/R, Tully, R/Up, E. Lang/A. Smith; Darts, P. Scott, R/Up, R. Tully; Dominoes, B. Barnes, R/Up, C. Brown

Visually impaired

Tweedbank Indoor Bowling Centre, run by Borders Sport & Leisure, hosted the first meeting and open day for indoor bowling for the visually impaired on Saturday.

Members of the Scottish Association of Blind Bowling from across Scotland, local coaches and volunteers from Tweedbank Bowling Club all attended to help out on the day.

Golf

Galashiels

Ramsay Miller Open: 1, J. Thomson 74 (12) 62; 2=, D. Bryson 73 (10) 63, A. Simpson 90 (27) 63. Scratch: 1, K. Donaldson 67; 2, D. J. Gillie 68; 3, S. Fairburn 71.

John Scott (Plumbing & Heating Seniors April Medal: A League winner, S. Scott nett 37; B League winner, I. Casson 36.

Jedburgh

Mainetti Trophy: 1, T. Riddell 72 (4) 68 BIH; 2, G. Hughes 71 (3) 68; 3, T. McGeachy 79 (10) 69 BIH.

Men’s Pairs: 1, B. Hogg & J. Nagle 65 (5) 60; 2, E. Redpath & C. Redpath 66 (5) 61; 3, H. Hogg & D. Whillans 66 (3) 63.

Kelso

Gents results – Berrymoss Trophy: 1, W. Foster 89 (24) 65; 2=, C. Blackie 75 (8) 67, Mark Ford 70 (3) 67.

Ladies SLGA Medal: 1, A. Wild 91 (19) 72 BIH; 2, L. Small 86 (14) 72.

Lauder

On Sunday the gents section of Lauder set off for their annual spring outing and this year the destination was West Linton.

Results: 1, D. McPherson 40 points; 2, T. Hogarth 38; 3, D. Bain 35 BIH. Longest Drive: Stewart Wilson. Nearest the Pin: Ian Scott.

A big thank you to all who attended and a special thanks to organiser Archie Anderson.

Wednesday Stableford (ladies): 1, E. Bain 20 points; 2, G. Dun 18; 3, J. Stevenson 10.

Alan Thomson Fencing April Medal (ladies): 1, E. Bain 108 (35) 73; 2, E. Brotherstone 112 (31) 81; 3, H. Lumsden 110 (25) 85.

Lewis Stableford: 1, I. Scott (5) 17 points; 2, D. Bain (8) 17; 3, H. Moffat (8) 17.

Lewis Stableford April Aggregate: 1, M. Dunne 33; 2, H. Moffat 33; 3, M. Fairbairn 32.

Melrose

April Clubhouse Competition: 1, A. Duncan 81 (15) 66; 2, M. Lackie 74 (7) 67: 3, S. Ervine 81 (13) 68. Scratch: I.Ramsey 73.

Minto

Seniors’ League (Stableford): 1, B. Whiteley 34 points; 2, T. Glendinning 33; 3=, T. Kerr, D. Howden, R. Gower 31. Current leader: Tam Glendinning.

Ladies’ Peugeot LGU Coronation Stableford: 1, L. Bruce & S. Law 39 points; 2, G. Cartwright & H. Todd 33; 3, S. James & F. Robertson 32. Winners go through to the area final to be played at the Bamburgh Castle course later in the summer.

Clubhouse Trophy: 1, S. Paisley 77 (16) 61; 2, I. Oliver 69 (5) 64 (lowest gross); 3, A. Stevenson 83 (18) 65. Scratch: J. Gillespie 73.

Ladies’ competition: 1, J. Elliot 97 (26) 71; 2, E. Learmonth 98 (25) 73; 3, M. Towers 96 (22) 74. Scratch: S. Lees 91.

Ladies’ Medal No 1: 1, C. Allott 88 (13) 75; 3, F. Kerr 98 (21) 77. Scratch: M. Glendinning 99.

St Boswells

J & J Tait Holmes Cup: 1, M. Humble (16) 5 up; 2, I. Barr (15) 5 up; 3, S. Frizzel (19) 4 up.

Entries now being accepted for the following: Sunday May 11 – Marjoribanks Mixed Open; Wednesday May 21 – Seniors Mixed Open Greensomes; Saturday May 24 – Ladies’ Open Greensomes. Call Sue Brooks 01835 823527 or email secretary@stboswellsgolfclub.

After an exciting sudden death play-off Kerr Gullen was the winner of the Juniors Jubilee Trophy on the first extra hole. Runners-up were Christian Townsend and Scott Murdoch.

Coronation Foursomes: 1, R. Thorburn & I. Hume (27) 39 points; 2, R. MacDonald & H. Rennie (23) 36; 3, S. Barrie & M. Allen (22) 35.

Torwoodlee

Centenary Cup: 1, J. Grierson 84 (20) 64; 2, B. Green 78 (12) 66; 3, I. Finlayson 77 (11) 66. Scratch: J. Berry 70.

Sunday Stableford: 1, Marvyn Brydon 36 points; 2, D. Brydon 35.

Junior Order of Merit (round four): 1, J. McDonald 104 (36) 68.

Tuesday Stroke: 1, D. Purves 73 (7) 66; 2, G. Fraser 95 (28) 67; 3, A. Lawrie 68 (0) 68 (lowest gross).

Homing

Earlston & District

Five members sent 101 birds to Ridsdale, liberated at 9am into a south east wind. Results: 1, 4, 5, 6, S. Martin 1898.12; 2, 3, W. Gray & Son 1849.69; 7, A. Simpson 1564.57; 8, 9, S. Hardie & Sons 1539.89; 10, A. Bain 1564.57.

Langholm

The club liberated 65 birds from Ingleton last Saturday in a south east wind. Results: 1, 6, D. Nordon 1713.127; 2, 4, 10, A. Henderson 1693.491; 3, 5, 7, 8, 9, R. V. Graham 1686.895.

Rugby

Semi Junior Sevens

After seven tournaments, four clubs can still win the SJ7’s Series. Hawick Wands taking the Selkirk YC title put them at the top of the table and Melrose Wasps winning their own sevens midweek saw them come into contention.

Selkirk YC 7s results – Quarter-finals: Hawick Wands 36 Kelso Quins 7; Youth Club A 24 Duns Colts 10; Biggar Colts 5 Melrose Wasps 34; Youth Club B 5 Jed Thistle 45.

Semi-Finals: Hawick Wands 26 Youth Club 0; Melrose Wasps 14 Jed Thistle 21.

Final: Hawick Wands 28 Jed Thistle 10.

Top ten after 7 rounds: 1, Hawick Wands 37; 2, Gala Wands 36; 3, Melrose Wasps 33; 4, Jed Thistle 29; 5, Selkirk Youth Club 26; 6, Kelso Harlequins 25; 7, Biggar Colts 20; 8, Duns Colts 14; 9, Musselburgh 10; 10, George Watsons 10.

Squash

Galashiels

Club night friendlies: I. Chalmers 3 D. Sharratt 1; A. Gill 2 D. Sharratt 0; A. Gill 3 I. Chalmers 1.

Handicap Tournament 2014 draw: R. Kohler v M. Silies (winner v G. Laing); A. Gill v D. Sharratt (winner v I. Ross); L. Molero v I. Chalmers (winner v A. Ross); J. Eyre v D. Burnie (winner v S. Walker).

Triathlon

Borders Triathlon Series

The first event in the 2014 Borders Sport and Leisure Triathlon series took place at Galahshiels on Sunday with more than 160 athletes participating in the Sprint format competition.

Males: 1, Ewan Brown one hour, three minutes and seven seconds; 2, Stephen Clark 1.04.34; 3, Jordan Hull 1.04.45.

Females: 1, Hazel Smith 1.09.32; 2, Keira Murray 1.13.11; 3, Lindsay Turnbull 1.15.03.

The Come and Tri event on Saturday, which featured a shorter course for new competitors, attracted 55 athletes and was won by Calum Mackay (Edinburgh) for the men and Louise Steven (Bridge of Weir) for the ladies.