Heriot-Watt student’ celebrate graduation

Due to a printing error last week, we were unable to publish the full list of graduates. Here is the full list of Borders students:

School of Textiles and Design

BACHELOR OF ARTS

COMBINED STUDIES (CLOTHING WITH MANAGEMENT)

With Honours of the Second Class (Lower Division)

Victoria Jane Sinclair

COMBINED STUDIES (FASHION WITH MANAGEMENT)

With Honours of the Second Class (Lower Division)

Jade Alexandra Grattan

COMBINED STUDIES

Chloe Biagioni

Kirsty Gillan

Lisa Michelle Lindsay

%06Laura Jane Smith

DESIGN FOR TEXTILES (FASHION, INTERIOR, ART)

With Honours of the First Class

Sophie Marie Adamson

Ruth Duff

Samantha Ann Fenn-Johnston

Megan Jane Flood

Laura Rose Fort

Nicola Elizabeth MacArthur

Pauline MacGillivray

Rachel Louise Ramsay

Ashleigh Smith

Laura May Townend

With Honours of the Second Class (Upper Division)

Abigail May Flatters

Johanna Isabella Fleming

Emma Louise Goodenough

Lyn Johnstone

Gemma Anne Kirkland

Karen Maclean

Shiona Manson

Ursula McGuckin

Erin Margaret McInally

Laura Margaret Morrison

Bridie Sian Ross Mowat

Jennifer Newman

Kate O’HaganAmy Rebekah PierzchaloDonna ShawFiona Mairi Wilson

With Honours of the Second Class (Lower Division)

Katie Barr

Sarah Francesca Bradley

Amie Louise Duncan

Stacy Alexandra Hynes

Diana Kerr

Toni McGuire

Samantha Louise Rogers

Julie Margaret Williamson

Kerry Wilson

Michael Hin-San Wong

Degree of BA

Ann Rouse Glue

Jessica Lake

Rhiannon Elizabeth Vaughan

FASHION DESIGN FOR INDUSTRY

With Honours of the First Class

Melissanthi Spei

Rachel Wilson

With Honours of the Second Class (Upper Division)

Pamela E Aitken

Linzi Fiona Austin

Athif Dean

Kirstin Christina Elliott

Deborah Palfreyman Garner

Emily Victoria Gough

Eilidh Mackay

Samantha Mcewen

Helen Elizabeth O’Neill

Isla Louise Scott

Anna Katerina Sarah Lynch Visocchi

With Honours of the Second Class (Lower Division)

Elaine Barlow

Lana Brady

Aimee Louise Donofrio

Rebecca Wilkinson

With Honours of the Third Class

Brigida Cortellessa

Lindsay Somerville

Leeanne Rosina Bigt Yee Tang

Charlotte Vieilledent

Degree of BA

Alex William Davidson

Antonia Elizabeth Marta Facchini

Vivienne Fleming

Luda MacDonald

Lyndsey Elizabeth Porter

Shazma Rahman

Rudi Reid

Lynn Joanne Taylor

BACHELOR OF SCIENCE

CLOTHING DESIGN AND MANUFACTURE

With Honours of the First Class

Gillian Manson

FASHION TECHNOLOGY

With Honours of the First Class

Lorna Elizabeth Ballantyne

Carolyn Madelina Shennan

With Honours of the Second Class (Upper Division)

Kathleen Kennedy

Amy Natalie Newcombe

Kirsty Johan Macfarlane Pow

Kayleigh Wright

With Honours of the Second Class (Lower Division)

Leanne Duncan Elder

Rachael Shuttleton

Carrie Smart

With Honours of the Third Class

Stacey Sharon Winton

Degree of BSc

Georgina Lilian Brown

Holly Gray

Emily Margaret Thomson

TEXTILES AND FASHION DESIGN MANAGEMENT

With Honours of the First Class

Cara-Mia Grossi

Rachael Lena Hunniford

Emma Noble

Rachel Louise Ormerod

Lisa Jayne Reid

Robyn Wade

With Honours of the Second Class (Upper Division)

Sarah Danielle Carroll

Sophie Louise Davies

Leanne Mary Deans

Rhona Jane Ferguson

Stephanie Isaacs

Samantha Jane Kerr

Catherine Ailsa Laughland

Rachael Manders

Emma Jane Pellegrini

Poppy Margaret Isla Philip

Kirsten Quick

Lindsay Robertson

With Honours of the Second Class (Lower Division)

Katherine Lynn Fairhurst

Rachel Louise Gibson

Chloe Christina Harvie

Abigail Jasmine Lines

Fiona Milligan

Caitlin Jane Ogilvie

Abbie Rankin

Lisa Anna Robertson

Nicola Jane Smeaton

Jennifer Lisa Smillie

With Honours of the Third Class

Rhiannon Sarah Cowan

Kerri Louise Dornan

Degree of BSc

Tiina Johanna Kosonen

BACHELOR OF ARTS

BUSINESS MANAGEMENT

François Allely

Julie Ann Anderson

Liam Ronan Bell

Suzanne Hancock

Sarah Louise Maclean

Delpech Mélanie

Lucie Perianayagassamy

Julie Elizabeth Phillips

Nadine Andrea Schmitt

Joanne Shearer

BUSINESS MANAGEMENT WITH INDUSTRIAL EXPERIENCE

Aishwarya Singhal