Silverware and sunshine on show

SONY DSC

SONY DSC

0
Have your say

Organisers of Pennymuir Show are delighted with how this year’s event went, saying the weather helped make the day special.

Lillias Elliot told The Southern: “The show has been very successful and has taken very good income.

SONY DSC

SONY DSC

“There appeared to be good crowd and the usual good atmosphere was there.”

The trophy for the person gaining most points overall in the show was this year won by Jan Little, Teviothead, and presented by Ailsa Tweedie.

Other results:

Vegetable & Flower Sections

SONY DSC

SONY DSC

Most Points in the Vegetable Section: Jock Cessford, Morebattle and Derek Anderson, Eastfield of Lempitlaw

Best Exhibit in Veg Section: John Todd, Blakelaw

Best 4 Potatoes: Derek Anderson, Eastfield of Lempitlaw

Best Onions: Selby Wilson, Jedburgh

SONY DSC

SONY DSC

Best Rose in Show: Tim Elliot, Hindhope

Best Floral Art: Olivia Cowens, Hownam Mains

Industrial Section

Best Exhibit in Baking Section: James Bell, Roxburgh Mill

SONY DSC

SONY DSC

Best Fruit Cake: Jean McNulty, Morebattle

Best Exhibit in Eggs, Jam & Needlework: Jan Little, Teviothead

Most points in Industrial Section: Jane Bell, Roxburgh Mill

Photographs

Best Photo: Chris Rhodes, Mindrum

Most Points in Photography Section: Jan Little, Teviothead

SONY DSC

SONY DSC

Children’s section

Best Exhibit: Harry Grant, Wester Softlaw

Most Points in Children’s Section: Sophie Smith, Bonchester

Shepherds Crooks:

Best Exhibit: Ian McGillivray, Eastfield of Lempitlaw

Sheep Section

Interbreed Champion: A North Country Cheviot Gimmer from William Thomson, Hownam Grange

Cheviot Sheep:

Overall Champion Sheep: Jim Scott, Philogar

Best Hirsel Cheviot: Jim Scott, Philogar

Best Pack Cheviot: James Smith, Bonchester Bridge

Best Group: Tom Elliot, Hindhope

Most Points in Cheviot Section: Tom Elliot, Hindhope

Best Pair of Ewe Lambs: W J C & S J Weir, Mainside

Blackface Sheep:

Overall Champion Sheep - Ken Hedley, Plenderleith

Champion Blackface Group - Steven Mackay, Dudlees

Most Points in Blackface Section - Steven Mackay, Dudlees

Most points between Blackface & Cheviot Section - Steven Mackay, Dudless

North Country Cheviot Lairg Type Sheep Section:

Champion - William Thomson, Hownam Grange

Any other Breed of Sheep Section:

Champion - William Thomson, Hownam Grange

Black Sheep Section: W J C & S J Weir, Mainside

Dog Section:

Best Collie Dog - Gary Leece

Best Border Terrier - Gordon McKenzie

Reserve Border Terrier - Jane McKenzie

Jack Russell - Ally Teasdale

Best Any Other Breed of Terrier - Amy Chorlton

Best Whippet - Jilly Hedley

Best Foxhound - College Valley Hunt

SONY DSC

SONY DSC