Show Holm and dry with gate up

Hawick's Holly Crawford with her fancy dress horse winner
Hawick's Holly Crawford with her fancy dress horse winner
0
Have your say

Exhibitors and visitors enjoyed a “very successful” Holm Show at Harrison & Hetherington’s auction mart at Newcastleton on Saturday, after last year’s cancellation.

Newcastleton’s Gordon Jackson of Blackburn won the overall sheep championship with a Blackface gimmer on her first outing.

Arthur Dent of Stirling won cup most points in the sticks section

Arthur Dent of Stirling won cup most points in the sticks section

Despite taking the Blackface championship a few times, Saturday was the first time he won the top ticket in nearly 30 years of attending the show.

“I was quite ecstatic. There was a tremendous line-up for the overall, ” he said.

Bewcastle’s John Nicholson was reserve with a Greyface ewe lamb.

And Craig Weir, Mainside, Hownam won the Cheviots, while Andrew Warden took the Shepherd’s Cup.

Hownam's Craig Weir with his champion Cheviot gimmer

Hownam's Craig Weir with his champion Cheviot gimmer

Secretary Sandra Hope said: “We had a very successful show. The gate was well up and the weather was kind to us, we had a perfect day.”

Other trophy winners and champions – Shepherds: Cheviot/Blackface shepherd – G. Jackson; Blackface shepherd – G. Jackson; 25 years and under shepherd – S. Hall;

Sheep: Blackface – G. Jackson; prime lambs – W. Armstrong; Greyfaced ewe lambs – J. Nicholson; Bluefaced Leicesters – T. Davidson; best opposite sex to champion Bluefaced Leicester – R. Fox; Young handler – V. Davidson.

Horses: hill ponies – N. Jackson; Ponies – E. Brown; Pony Club pony – N. Kennedy; Small native breed – I. Brown; Mountain & Moorland in hand – T, Scott; Welsh – F. Blackie; Mountain & Moorland – N. Jackson; Veteran – A. McClom; Utility – E. Meldrum; Sports – K. Dodd; best horse/pony – L. Gilchrist.

Kirsty Duncan of Hawick with her winning Jack Rusell and cup

Kirsty Duncan of Hawick with her winning Jack Rusell and cup

Dogs: Dog/bitch – K. Duncan; Collie – B. McKay.

Poultry: Best in show – K. Griggs; Junior – K. Griggs, reserve – J. & A. Foster; Best eggs – K. Griggs.

Walking sticks: most points – A. Dent; best stick – R. Phillips; Best novice stick – R. Phillips.

Flowers: Cut flowers – Mr Moyes; cut flowers (local) – I. Nichol/P. Hutton; Floral art – A. Orr; Single bloom – J. Douglas; Overall bloom – Mr Irving.

Langholm's Robert Phillips with the cups he won for outstanding stick and best novice stick

Langholm's Robert Phillips with the cups he won for outstanding stick and best novice stick

Industrial: Most points – M. Main; Baking – J, Forster; Dairy products, jams, jellies and home baking – J. Forster; Knitting and crochet – M. Main.

Photographs: Best in show – S. Wilson; Most points (colour) – J. Turnbull; Most points (black and white) – S. Wilson;

Vintage Machinery: Overall champion – W. Lockerby; Best car – W. Lockerby;

Most points in the children’s section: W. Webster.

Jim Turnbull, Newcastleton (left) receives the cup for the most points in photographs

Jim Turnbull, Newcastleton (left) receives the cup for the most points in photographs

Holm Show trophy winners on Saturday

Holm Show trophy winners on Saturday

Newcastleton's Gordon Jackson with the overall sheep winner, a Blackface gimmer

Newcastleton's Gordon Jackson with the overall sheep winner, a Blackface gimmer

Vintage prizewinner, Newcastleton's Billy Lockerby with his Popular 1954

Vintage prizewinner, Newcastleton's Billy Lockerby with his Popular 1954