Hownam Cheviot is champ

editorial image
0
Have your say

THE rain relented on Saturday as hundreds descended on Newcastleton for the Holm Show.

Television personality Gilly Fraser, whose mother lives in Copshaw, presented the trophies at the Liddesdale Agricultural Society’s annual extravaganza in the auction mart showfield at the north of the village.

The inclement weather of Friday had abated somewhat as exhibitors from Liddesdale and beyond competed for prizes worth more than £3,000 – a far cry from the rewards on offer when the show was launched by the Duke of Buccleuch in 1883.

That patronage happily continues and so does the display of community sipirt which pervades the event with young and old enjoying a range of exciting attractions, from Cumberland wrestling to dog agility, bird of prey displays to a showcase of vintage vehicles and machinery.

“The weather could have been kinder in the run-up, but everyone there seemed to have a grand time, which is what we strive for,” said show secretary Sandra Hope.

Sheep were the focus of the sharp-eyed farmers at the Holm – there have been no cattle classes for many years – and this year the top honour, the Cumberland & Dumfries Mart Cup for the best overall sheep in show went to a Cheviot from Craig Weir of Hownam Mains, Kelso.

There was local success: Gordon Jackson of Blackburn took the Lord Whitburgh Cup for the champion Blackface, which was also named overall reserve champion, while John Nicholson of Roadhead, Carlisle, lifted the Raeburn Challenge Cup for the best Bluefaced Leicester.

The shepherd champion for Cheviot/Blackface was William Nixon of Raltonside, Newcastleton.

TROPHY WINNERS

Sheep

Cheviot sheep champion – C. Weir; Cheviot sheep – M. Little, Penton; Blackface sheep champion – G. Jackson; Blackface sheep – W. Nixon; pair of prime lambs – A. Little, Penton; Greyfaced ewe lambs – P. Roddam; Bluefaced Leicester champion – J. Nicholson; Bluefaced Leicester best opposite sex – T. Davidson; Continental classes – R. Roddam; Jacob sheep champion – M. Harper, Cavers; Young handler – T. Blair.

Horses

Hill cobs – Miss A. Corry; best ridden native pony under 13hh – S. Jackson; show pony 14hh or under – Miss L. Brown; Pony Club pony (Liddesdale Agricultural Society Cup) – Miss A. Kennedy; Pony Club pony (Hawick News Cup) – Miss S. Weedall; Registered Mountain or Moorland pony – Mr and Mrs Mallinson; coloured in hand – Mrs S. Brodie; Welsh pony – Mr and Mrs Mallinson; best utility horse/pony – Miss M. Green; best horse/pony – Miss E. Brown.

Dogs

Dog champion – Mrs K. Duncan, Hawick; Champion Collie – Z. Green.

Poultry

Best in show – Mrs G. Peart, Kershopefoot; junior poultry champion – K. Griggs; best egg – Mrs Taylor.

Other classes

Wrestling – W. Atkinson. Walking stick, most points – A. Dent; most outstanding walking stick – P. Elborn; best novice stick – A. Main.

Cut flowers – Mr G. Moyes; most points in cut flower section – Mrs Garland Collins; most points in floral art – Mrs S. Peden; vegetables, most points – Mr L. Irvine and W. R. Wilson; most points in baking section – Mrs J. Foster; most points in home baking/jam/jelly dairy – Mrs J. Foster; most points in industrial section – Mrs Main; knitting/crochet – Mrs Main.

Most points by Newcastleton PS pupil – Keira Nichol; best photograph – Mr McCartney; most points in black and white photograph section – Mr S. Wilson; most points in coloured photograph section – G. H. White; vintage car and champion in vintage section – Mr and Mrs Pletheroe.